TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Мудрі мавпочки

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є частиною світу, в якому вона живе, та відповідальна за умови свого існування та оточуючих. Учасники/учасниці, базуючись на фактах роблять висновки про вплив досягнень фізики на безпеку суспільства та планети.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Привільненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Привільненської сільської ради
Предмет: Фізика
Тема уроку/години спілкування: Фізика і проблеми безпеки життєдіяльності людини. Фізичні основи бережливого природокористування та збереження енергії
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Формувати розуміння зв’язку відповідальності з фізичними основами бережливого природокористування.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Впевненість у собі, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- знає фізичні параметри забрудненості довкілля (механічної, шумової, електромагнітної, радіаційної);

- визначає фізичні параметри безпечної життєдіяльності людини;

- усвідомлює необхідність екологічно виваженого використання досягнень сучасної фізики для суспільного розвитку, вплив цього процесу на життя та майбутнє існування людей на Землі; причинно-наслідкові зв’язки у взаємодії людини, суспільства і природи.

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Познайомте учнів та учениць із філософським висловом ідеї буддистської мудрості, пов'язаної із відчудженістю від неістинного: «Якщо я не бачу зла, не чую про зло і нічого не говорю про зло, то я захищений від нього». Зазвичай ідея ілюструється трьома мавпами: Мідзару (яп. 見ざる) — не бачу зла; Кікадзару (яп. 聞かざる) — не чую зло та Івадзару (яп. 言わざる) — не кажу зло. Іноді додається четверта мавпа — Сідзару (яп. し猿), що символізує принцип «не роблю зла». Вона може зображуватися у вигляді мавпи, що прикриває свій живіт. Вибір мавп як символу пов'язаний із грою слів у японській мові. Фраза «нічого не бачу, нічого не чую, нічого не кажу» звучить як «мідзару, кікадзару, івадзару», закінчення «-дзару» співзвучне японському слову «мавпа» (Додаток 1).
  2. Повідомте про правила проведення вправи: учитель/-ка зачитує чи демонструє тезис, а учні/учениці показують свою реакцію, використовуючи одну з позицій мавпочок: закривають живіт – «нічого не робив/-ла», закривають очі – «нічого не бачив/-ла», закривають вуха – «нічого не чув/-ла», закривають вуста – «нічого не скажу». Покажіть це практично.
  3. Виконайте вправу (Додаток 2, 2-3 тези (приклади видів забруднення) на вибір вчителя/-ьки).
  4. Обговоріть результати. Запитання для дебрифінгу:
  • Які тези викликали найбільший подив?
  • Чи комфортними для вас були жести мавпочок?
  • Які позиції мавпочок ви використали найбільше (найменше, не використали)? Чому?
  • Чи впливає особисто ваша діяльність на середовище планети? Яким чином?
  • Як відповідальність людини вплаває на навколишнє середовище?
  • Якими можуть бути наслідки, якщо людині бракує відповідальності?
  • Чи бракує вам відповідальності, на вашу думку?
  • У який спосіб ви можете її розвинути?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до розуміння того, що кожна людина є частиною планети і її, навіть невеличкі дії, впливають на стан навколишнього середовища. Кожна людина відповідальна за збереження ресурсів та охорону природи планети, що, сприяє забезпеченню прав на виживання, яке є у кожного і кожної.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Авторська

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда