TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Моя історія (очима літературного/-ої героя/героїні)

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особливою й неповторною, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учень/учениця, базуючись на фактах, власному досвіді, цінностях, традиціях створюють історію свого літературного/-ої героя/героїні.

Застосування вправи: На уроці, Поза школою
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великоновосілківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 Великоновосілківської селищної ради
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Характеристика героїв та героїнь повісті І. Я. Франка “Захар Беркут”
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Сформувати критичний підхід до власної історії очима літературного/-ої героя/героїні
Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
Додаткова/і складова/і компетентності: Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- характеризує образи Захара Беркута, Максима, Мирослави, Тугара Вовка, Бурунди, Митька Вояка;

- висловлює судження про проблему вибору людини у вирішальній ситуації;

- розуміє значення історичної пам’яті для кожної людини, приналежності до свого народу, національної свідомості, вірності Батьківщині.

Тривалість вправи: 15 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Ця вправа проводиться після ознайомлення з текстом твору на етапі підсумку уроку характеристики героїв та героїнь повісті І. Я. Франка “Захар Беркут”. 

  1. Попросіть учнів/учениць класу за 1 хвилину об’єднатися в групи по 3-4 особи (як сидять у класній кімнаті по 2 парти), витягнути картку, на якій на зворотному боці записане ім’я героя/героїні повісті “Захар Беркут”: Захар Беркут, Максим, Мирослава, Тугар Вовк, Бурунда, Митько Вояк. У такий спосіб утворюється 6 груп.
  2. Попросіть кожну групу протягом 5 хвилин продумати по три події, що позначилися на житті їхнього літературного/-ої героя/героїні. Події можуть стосуватися політики, історії, родини, культури. 
  3. Поясніть, що протягом 2 хвилин кожна група має розповісти, чому ці події важливі для літературного/-ої героя\героїні, як вони позначилися на характері героя/героїні, його/її поведінці.
  4. Проведіть обговорення (7 хвилин):
    • Що ви відчули, коли дізналися, якого /-у героя/героїню будете аналізувати?
    • Які емоції ви пережили, коли згадували життя того/тієї чи іншого героя/героїні відповідно до його/її переконань, вчинків і як вони змінювалися? 
    • Як пов’язане життя людини з життям суспільства?
    • Чим зумовлений життєвий вибір людини?
    • Чому ми надаємо переваги одним подіям, а не іншим?
    • Як ця вправа допомогла вам зрозуміти героя/героїні?
    • Про що варто задуматися кожному з нас?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що події в суспільстві та родині впливають на поведінку та характер людини.  Від них часто залежить життєвий вибір людини. Діти розуміють, що пояснювати свою мотивацію, критично осмислювати свої емоції та почуття в найрізноманітніших ситуаціях, свою перспективу бачення світу допомагає людині зрозуміти саму себе. Презентуючи історію свого/-єї літературного/-ої героя/героїні, учні та учениці вчаться уважно прислухатися до різних думок.

Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016, с.134-135.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Парти мають стояти у звичному порядку. Картки з іменами героїв/героїнь повісті І. Я. Франка “Захар Беркут”
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда