Наприкінці цієї вправи учні/учениці створюють «партитуру спільного звучання», яка буде представлена різними групами. Ця творча діяльність дозволяє обговорити права людини: чому вони важливі і яким чином ми повинні їх захищати.
Мої сім чарівних нот
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №45 Маріупольської міської ради Донецької області"
- Предмет: Мистецтво
- Тема уроку/години спілкування: Шляхами симфонії
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Знання самого себе та критична самооцінка
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
Знаннєвий компонент: знає, що таке симфонія;
називає типи симфоній;
Діяльнісний компонент: характеризує твір П. Чайковського Симфонія №6 І частина (експозиція);
виявляє ініціативу щодо роботи у групах;
Ціннісний компонент: визначає власні емоції від сприйняття творів, які пролунали на уроці.
- Тривалість вправи: 35 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Після прослуховування твору П.І. Чайковського Симфонія №6 «Патетична» І частина (експозиція) зазначте, що у музиці композитора втілене прагнення людини до щастя, свободи, боротьба проти зла й підступності. Поясніть, що для того, щоб відчувати себе вільною особистістю, необхідно задовільнити певні потреби. Наприклад, щоб вижити, людині потрібна їжа і вода, сон і повітря, щоб дихати. Для нас також важлива безпека: особиста і фінансова та міцне здоров’я. Нам необхідно відчувати себе гідними, потрібними іншим людям і знати, що ми можемо самореалізуватися.
- Об`єднайте учнів/учениць у групи по 3-4 особи і скажіть учасникам/учасницям, що кожна група має на представленому нотоносці поставити нотки, в яких уписати свої власні потреби як людини. На нотоносці будуть сім нот: основні потреби, особиста безпека, здоров`я, дружба, сім`я, гідність, дозвілля. Дайте на виконання 7 хвилин. Акцентуйте увагу учнів/учениць, що вони будуть презентувати результати своєї роботи іншим групам і пояснити розташування потреб.
- Роздайте роздатковий матеріал: нотоносці, овали нот, кольорові маркери або фломастери. Поясніть, що не існує правильних або неправильних, добрих чи поганих «відповідей», нотний стан у кожної групи буде свій.
- Поясніть, що діти мають прикріпити ноти до нотоносця за допомогою скотча. На кожній ноті необхідно вписати потреби людини. Кожна група має розташувати ці потреби в тому порядку, в якому вона вирішила розташувати.
- Запросіть кожну групу для презентації своєї роботи. Попередьте, що максимальний час на презентацію 3 хвилини.
- Попросіть дітей розташувати нотоносці на дошці або фліпчарті вертикально, що нагадуватиме оркестрову партитуру.
- Ознайомте дітей з партитурою.
- Проведіть обговорення:
- Чи сподобалася вам вправа? Чому?
- Що спільного і що відмінного ви знайшли на нотоносцях, коли побачили порядок розташування потреб у нотках?
- Що потрібно людині, у першу чергу, для виживання?
- Чому права людини необхідні кожній людині для гідного життя?
- Чому ми повинні бути напоготові, щоб захищати права людини?
- Що ми можемо робити, щоб захищати права людини?
- Що важливого ви дізналися сьогодні на нашому уроці?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють, що ми усі різні, але потреби в нас спільні і ці потреби можна розташувати в різному порядку. Усі потреби зафіксовані у Декларації прав людини, і всім нам потрібно їх захищати і відстоювати для гідного життя людини.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
- Компас: Посібник з освіти в області прав людини за участі молоді.
- Посібник для вчителя. Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів 5-9 класи Київ - 2017.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Гладка стіна з достатнім місцем для розміщення на ній усіх малюнків; копії матеріалу для розповсюдження; олівець для кожної дитини; кольорові маркери на групу; овали нот; скотч, фліпчарт і маркери, скорочена Декларація прав людини.