TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Мій улюблений літературний герой / моя улюблена літературна героїня

Обмінюючись поглядами про улюблених літературних героїв/героїнь, учні/учениці отримають уявлення про думки й почуття однокласників/однокласниць, навчаться співпрацювати, вести діалог.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Гімназія № 12" Кам'янської міської ради Дніпропетровскої області
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий твір “Мій улюблений літературний герой / моя улюблена літературна героїня”.
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Розвивати уявлення учнів/учениць про відмінності та схожості думок всередині групи; вміння ідентифікувати будь-які розбіжності в матеріалах, що аналізуються; удосконалювати вміння співпрацювати в групах.
Ключова складова громадянської компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • поглиблює знання про структуру і зміст твору;
  • удосконалює вміння висловлювати свої думки, розповідати про улюбленого/-у героя/-їню твору, рівень культури мовлення;
  • розвиває фантазію, асоціативне мислення.
Тривалість вправи: 16 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. До уроку разом із учнями/-цями розмістіть на дошці всі принесені стіннівки про улюбленого/-у літературного/-у героя/-їню, можливо, малюнки за такими розділами підручника з української літератури для 5 класу: “Світ фантазії та мудрості”, “Історичне минуле нашого народу”, “Рідна Україна. Світ природи” . 
  2. Об’єднайте учнів/учениць за номерами, які вони візьмуть, наприклад, із кошика на учительському столі, у 3 групи по 6-10 у кожній, звернувшись із проханням до дітей взяти бейджик із цифрою 1, 2 або 3, почепити на одязі на видне місце, зайняти місця за столами, на яких таблички “№1”, “№2”, “№3” (1 хвилина).
  3. Запропонуйте членам/членкиням кожної групи прийняти спільне рішення, яких трьох літературних героїв/героїнь презентувати, вказавши ім’я, назву твору, автора, вік, соціальне становище, риси характеру, ставлення мовця/мовчині до улюбленого/-ї літературного/-ї героя/-їні (2 хвилини).
  4. Запросіть спочатку для презентації свого/-єї героя/-їні трьох представників/-ць від першої групи, попередивши, що для виступу у представників/-ць кожної команди є 2,5-3 хвилини. Потім представників/-ць другої і третьої команд (9 хвилин).
  5. Проведіть дебрифінг (5 звилин). Запитання для обговорення:
  • Як почуваєтесь?
  • Як вам працювалось у групах?
  • Чи були які-небудь несподіванки у виборі улюблених літературних героїв/-нь і в чому вони полягали?
  • Як ви почувалися, коли необхідно було зробити вибір, і чому?   
  • Чому ми цінуємо певних (назвати в першу чергу тих, які згадуються декілька разів) літературних героїв/-нь, а не інших?
  • Як ви вважаєте, ваші літературні герої/-ні універсальні? Чому так? Чому ні?   
  • Як цей досвід змінив ваше уявлення про себе?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці мають уявлення про інші культури, відмінності та схожості думок всередині групи. Діти вміють співпрацювати в групах, вести міжкультурний діалог, ідентифікувати будь-які розбіжності у матеріалах, що аналізуються.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016, ст. 153-154.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Назви розділів “Світ фантазії та мудрості”, “Історичне минуле нашого народу”, “Рідна Україна. Світ природи”, портрети письменників/-ць, твори яких діти вивчали в п’ятому класі, стіннівки учнів/учениць. Бейджики. Секундомір. Тлумачення слова “універсальний”, заздалегідь підготовлене.
Коментарі:
  1. Попередьте, що учні/учениці мають прийти на урок із заздалегідь заповненими бланками стіннівок про улюбленого/-у літературного/-у героя/-їню із вибраного на власний розсуд твору, який вони вивчали на уроках української літератури в 5 класі.  
  2. Тлумачення слова. У питанні: “Як ви вважаєте, ваші літературні герої/-ні універсальні?” наявне слово універсальний, яке для дітей такого віку може бути незрозумілим, тому необхідно пояснити його значення.
  3. Презентуючи улюблених літературних героїв/-нь, представники/-ці груп звертають увагу присутніх тільки на  ім’я, назву твору, автора/-ку, вік, соціальне становище, риси характеру, ставлення мовця/мовчині до улюбленого/-ї літературного/-ї героя/-їні через брак часу. Іншу інформацію про улюбленого/-у літературного/-у героя/-їню із стіннівок учні/учениці використають під час написання твору.
  4. Цю вправу можна провести в онлайн-режимі на платформі ZOOM або на платформі такого типу, об’єднавши учнів/учениць у “кімнати”.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда