TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Меншість і більшість у нашій країні

Вправа сприяє усвідомленню того, що всі люди різні, але рівні незалежно від їхніх біологічних чи соціальних характеристик. Треба толерантно, з повагою ставитися до іншої людини. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, фантазії, традиціях у групах розкладають картки за значущістю різних суспільних груп, на їхню думку, в суспільстві, презентують свою послідовність карток, порівнюють та розв’язують задачі про різні суспільні групи населення.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Піщанське НВО "ЗОШ I-III ступенів-дитячий садок"
Предмет: Математика
Тема уроку/години спілкування: Відсотки
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Пояснити, що всі люди різні, але всі рівні; сприяти формуванню толерантного ставлення, практикуючи задачі на знаходження відсотків від числа й визначення відсоткового значення величин
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Повага
Очікувані результати:

Учні та учениці розв’язують задачі на знаходження відсотків від числа, визначають відсоткове значення величин.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Об’єднайте учнів та учениць у 4 групи. Роздайте кожній групі набір карток з переліком слів, які характеризують різні суспільні групи: діти, люди з інвалідністю, жінки, чоловіки, румуни, поляки, німці, росіяни, православні, мусульмани, європейці, азіати, американці, африканці, учні, учителі.

2. Попросіть дітей у групах уважно роздивитися картки і розкласти їх від 1 до 16 за значущістю, на їхню думку, в суспільстві.

3. Запросіть першу групу презентувати свою послідовність карток, а інших попросіть порівняти і прокоментувати власні результати.

4. Проведіть дебрифінг. Запитання для обговорення:

  • Чому ви саме так розклали картки?
  • Чи хотілося вам їх розмістити по-іншому? Чому?
  • Чому розміщення карток у різних груп відрізняється?
  • Як ви ставитеся до того, що визначається значущість людей за віковими, статевими ознаками, кольором шкіри, національною чи релігійною належністю?

5. Далі поясніть, що учні та учениці в тих же групах мають розв’язати задачі та дати відповіді на запропоновані запитання:

  • Група 1. Чисельність постійного населення України складає 42 млн. осіб. Жінки становлять 53, 7% всього населення. Кого в Україні більше - чоловіків чи жінок, і на скільки?
    Запитання: Як ви вважаєте, на що впливає кількість дівчаток і хлопчиків у класі?
  • Група 2. За статистичними даними, в Україні кількість дітей з інвалідністю сягнула 2% від усього дитячого населення країни, що становить 8 млн осіб. Скільки в Україні дітей із інвалідністю? Запитання: Що кожен із нас може зробити для дітей з інвалідністю?
  • Група 3. До національного складу населення України входять українці, що становлять 77,8%, росіяни – 17,3% та інші національні меншини. Яка кількість населення входить до інших національних меншин, якщо загальна кількість становить 42 млн? Запитання: Про що свідчать отримані дані та чи є у вас друзі інших національностей?
  • Група 4. Згідно з багатьма опитуваннями, 68 % вірян України від загальної кількості населення 42 млн. вважають себе православними, а інші відносять себе до інших релігійних віросповідань (католики, мусульмани, буддисти та ін.). Визначте кількість населення України, що відноситься до інших віросповідань. Запитання: Чи можливо з першого погляду визначити, до якої віри відноситься людина? Чому?

4. Проведіть підсумкове обговорення. Попросіть дітей висловити свої міркування щодо висловлювання Віссаріона Бєлінського  "... один із найвищих принципів істинної моралі полягає в повазі до людської гідності в кожній людині, без розрізнення особи, передусім за те, що вона — людина, а потім уже за її особисті чесноти".

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Діти розуміють те, що всі люди різні, але рівні незалежно від їхніх біологічних чи соціальних характеристик та мають людську гідність. Треба толерантно, з повагою ставитися до іншої людини.

Використані джерела:

Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-ської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільнихпредметів. 5–9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Х. : Вид. група «Основа», 2017. – 136 с. (вправа «Меншість і більшість в нашій країні», с.79-80).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда