TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Меншість і більшість у нашій країні

Вправа сприяє усвідомленню того, що всі люди різні, але рівні незалежно від їхніх біологічних чи соціальних характеристик. Треба толерантно, з повагою ставитися до іншої людини. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, фантазії, традиціях у групах розкладають картки за значущістю різних суспільних груп, на їхню думку, в суспільстві, презентують свою послідовність карток, порівнюють та розв’язують задачі про різні суспільні групи населення.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Піщанське НВО "ЗОШ I-III ступенів-дитячий садок"
Предмет: Математика
Тема уроку/години спілкування: Відсотки
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Пояснити, що всі люди різні, але всі рівні; сприяти формуванню толерантного ставлення, практикуючи задачі на знаходження відсотків від числа й визначення відсоткового значення величин
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Повага
Очікувані результати:

Учні та учениці розв’язують задачі на знаходження відсотків від числа, визначають відсоткове значення величин.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Об’єднайте учнів та учениць у 4 групи. Роздайте кожній групі набір карток з переліком слів, які характеризують різні суспільні групи: діти, люди з інвалідністю, жінки, чоловіки, румуни, поляки, німці, росіяни, православні, мусульмани, європейці, азіати, американці, африканці, учні, учителі.

2. Попросіть дітей у групах уважно роздивитися картки і розкласти їх від 1 до 16 за значущістю, на їхню думку, в суспільстві.

3. Запросіть першу групу презентувати свою послідовність карток, а інших попросіть порівняти і прокоментувати власні результати.

4. Проведіть дебрифінг. Запитання для обговорення:

  • Чому ви саме так розклали картки?
  • Чи хотілося вам їх розмістити по-іншому? Чому?
  • Чому розміщення карток у різних груп відрізняється?
  • Як ви ставитеся до того, що визначається значущість людей за віковими, статевими ознаками, кольором шкіри, національною чи релігійною належністю?

5. Далі поясніть, що учні та учениці в тих же групах мають розв’язати задачі та дати відповіді на запропоновані запитання:

  • Група 1. Чисельність постійного населення України складає 42 млн. осіб. Жінки становлять 53, 7% всього населення. Кого в Україні більше - чоловіків чи жінок, і на скільки?
    Запитання: Як ви вважаєте, на що впливає кількість дівчаток і хлопчиків у класі?
  • Група 2. За статистичними даними, в Україні кількість дітей з інвалідністю сягнула 2% від усього дитячого населення країни, що становить 8 млн осіб. Скільки в Україні дітей із інвалідністю? Запитання: Що кожен із нас може зробити для дітей з інвалідністю?
  • Група 3. До національного складу населення України входять українці, що становлять 77,8%, росіяни – 17,3% та інші національні меншини. Яка кількість населення входить до інших національних меншин, якщо загальна кількість становить 42 млн? Запитання: Про що свідчать отримані дані та чи є у вас друзі інших національностей?
  • Група 4. Згідно з багатьма опитуваннями, 68 % вірян України від загальної кількості населення 42 млн. вважають себе православними, а інші відносять себе до інших релігійних віросповідань (католики, мусульмани, буддисти та ін.). Визначте кількість населення України, що відноситься до інших віросповідань. Запитання: Чи можливо з першого погляду визначити, до якої віри відноситься людина? Чому?

4. Проведіть підсумкове обговорення. Попросіть дітей висловити свої міркування щодо висловлювання Віссаріона Бєлінського  "... один із найвищих принципів істинної моралі полягає в повазі до людської гідності в кожній людині, без розрізнення особи, передусім за те, що вона — людина, а потім уже за її особисті чесноти".

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Діти розуміють те, що всі люди різні, але рівні незалежно від їхніх біологічних чи соціальних характеристик та мають людську гідність. Треба толерантно, з повагою ставитися до іншої людини.

Використані джерела:

Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-ської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільнихпредметів. 5–9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Х. : Вид. група «Основа», 2017. – 136 с. (вправа «Меншість і більшість в нашій країні», с.79-80).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда