TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Люба подруго / Любий друже... Лист літературному герою / героїні

У всіх є думки, ідеї та почуття, якими люди хотіли б поділитися, але іноді про них складно говорити. Іноді легше висловити свої думки, написавши листа. Вправа  вчить аналізувати складні життєві ситуації, розуміти вчинки героїв/героїнь твору; сприяє усвідомленню, що кожна людина є особлива і неповторна, має власну індивідуальність, переконання; вчить обґрунтовувати свої думки.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Сарненський районний ліцей "Лідер"
Освітня галузь: Мовно-літературна
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Г.Ібсен «Ляльковий дім». Образна система твору.
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Виховувати почуття відповідальності, поваги до людської гідності та прав людини через особливості зображення героїв та героїнь у складних життєвих ситуаціях, з’ясування сутності морального максималізму в драмі та новаторства головної героїні, вдосконалення здатності розуміти мотиви вчинків героїв, зіставлення явища літератури і життя; вчити обґрунтовувати свої думки.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Емпатія, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень / учениця:

- характеризує образи за їх сценічними діями та визначає роль кожного з них для розкриття ідеї твору;

- критично мислить та висловлює власну позицію;

- розуміє важливість родинних цінностей, людської гідності, дотримання прав людини.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Упродовж першої частини уроку учні/учениці, працюючи в групах, створюють ментальні карти героїв. Завдання: за допомогою ментальної карти підготувати характерастику героя і виступити на захист чи обвинувачення цього героя (наприклад: Нора, Торвальд Хельмер, Фру Лінне, Крогстад, доктора Ранк). Учні та учениці презентують роботи. Таким чином відбувається обговорення образної системи твору.

Вправу «Люба подруго / Любий друже... Лист літературному герою/героїні» пропонуємо на завершення роботи над темою уроку.

Перебіг вправи

Крок 1 (3 хв). Запропонуйте учням/ученицям об’єднатись у пари за допомогою гри «Мозаїка». Для  об’єднання використовуйте зображення образів-символів з твору Г.Ібсена «Ляльковий дім». Одній половині класу роздаються частини зображень образів–символів, а другій частині класу – логічне продовження цього зображення. Завдання: знайти свою пару. Наприклад, різдвяна ялинка - ялинкові прикраси; клітка – пташка; лялька - іграшковий будиночок; коробка - мигдальне печиво; лялька – ляльковод; карнавальна маска – танцівниця «Тарантелли»; голка - нитка тощо. (Важливо, що під час об’єднання у пари вчитель/-ка може перевірити і знання тексту твору).

Крок 2. (1 хв).  Налаштуйте дітей на роботу.

Ви можете сказати щось на кшталт: У всіх є думки, ідеї та почуття, якими люди хотіли б поділитися, але іноді про них складно говорити. Іноді легше висловити свої думки, написавши листа.

Далі поясніть зміст роботи в парах: написати повідомлення у вибраному форматі одному з героїв/героїнь твору «Ляльковий дім» від імені читача, автора або іншого персонажу цього твору.

Крок 3 (5 хв). Поясніть, що кожна пара має порадитися та вибрати:

  • Роль, що пов’язана зі змістом уроку (читач/-ка, письменник/-ця, персонаж).
  • Отримувача для свого повідомлення( один/-а із героїв/героїнь твору).
  • Форму повідомлення та його тему.
  • Наприклад:

 

Хто?

Кому?

Формат

Тема

Читач

Т. Хельмеру

Лист

Людина-коваль свого щастя

Фру Лінне

Норі

Звернення

Родинні взаємини

Крогстад

Фру Лінне

Звернення           

Як кохання впливає на людину

Читач

Письменнику, автору твору

Лист

Нора: лялька в чужих руках чи вільна особистість? 

 

Крок 4 (10 хв). Дайте час на написання повідомлення у парах.

Крок 5 (5 хв). Запросіть пари озвучити (за бажанням) свої короткі повідомлення. Поставте підсумкове запитання: чому, на ваш погляд, у драмі Ібсена майже немає щасливих людей?

Крок 6 (5 хв). Проведіть дебрифінг, використовуючи кубик Блума. Візьміть звичайний паперовий куб, на гранях якого написані питання для обговорення. Учні/учениці кидають кубик. Грань, що випала, вказує на те питання, на яке треба дати відповідь. Такий рефлексивний кубик корисний тим, що дозволяє формулювати питання різного характеру (Додаток 1).

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці практикують уміння аналізувати вчинки персонажів та об’єктивно їх оцінювати, обґрунтовувати свої думки та дослухаються до думки оточуючих. Діти розвивають творче і креативне мислення; усвідомлюють, наскільки важливо дотримуватися прав людини, поважати людську гідність, бути толерантними та виховувати у собі кращі моральні якості. 

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка «Усі різні – усі рівні», стор. 71

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: розміщення столів у вигляді літери «П» із невеликим простором між деякими з них. Це дає змогу перетворити навчальну кімнату для роботи однієї групи та для одночасної роботи кількох груп, а також пар. Матеріали: 10 пар карток з образами–символами для об'єднання в групи за принципом «мозаїки», кубик Блума для дебрифінгу.
Коментарі:

Вправу можна адаптувати та використати при проведенні онлайн уроку у веб–ресурсі ZOOM.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда