У всіх є думки, ідеї та почуття, якими люди хотіли б поділитися, але іноді про них складно говорити. Іноді легше висловити свої думки, написавши листа. Вправа вчить аналізувати складні життєві ситуації, розуміти вчинки героїв/героїнь твору; сприяє усвідомленню, що кожна людина є особлива і неповторна, має власну індивідуальність, переконання; вчить обґрунтовувати свої думки.
Люба подруго / Любий друже... Лист літературному герою / героїні
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Сарненський районний ліцей "Лідер"
- Освітня галузь: Мовно-літературна
- Предмет: Зарубіжна література
- Тема уроку/години спілкування: Г.Ібсен «Ляльковий дім». Образна система твору.
- Клас: 9
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Емпатія, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень / учениця:
- характеризує образи за їх сценічними діями та визначає роль кожного з них для розкриття ідеї твору;
- критично мислить та висловлює власну позицію;
- розуміє важливість родинних цінностей, людської гідності, дотримання прав людини.
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Упродовж першої частини уроку учні/учениці, працюючи в групах, створюють ментальні карти героїв. Завдання: за допомогою ментальної карти підготувати характерастику героя і виступити на захист чи обвинувачення цього героя (наприклад: Нора, Торвальд Хельмер, Фру Лінне, Крогстад, доктора Ранк). Учні та учениці презентують роботи. Таким чином відбувається обговорення образної системи твору.
Вправу «Люба подруго / Любий друже... Лист літературному герою/героїні» пропонуємо на завершення роботи над темою уроку.
Перебіг вправи
Крок 1 (3 хв). Запропонуйте учням/ученицям об’єднатись у пари за допомогою гри «Мозаїка». Для об’єднання використовуйте зображення образів-символів з твору Г.Ібсена «Ляльковий дім». Одній половині класу роздаються частини зображень образів–символів, а другій частині класу – логічне продовження цього зображення. Завдання: знайти свою пару. Наприклад, різдвяна ялинка - ялинкові прикраси; клітка – пташка; лялька - іграшковий будиночок; коробка - мигдальне печиво; лялька – ляльковод; карнавальна маска – танцівниця «Тарантелли»; голка - нитка тощо. (Важливо, що під час об’єднання у пари вчитель/-ка може перевірити і знання тексту твору).
Крок 2. (1 хв). Налаштуйте дітей на роботу.
Ви можете сказати щось на кшталт: У всіх є думки, ідеї та почуття, якими люди хотіли б поділитися, але іноді про них складно говорити. Іноді легше висловити свої думки, написавши листа.
Далі поясніть зміст роботи в парах: написати повідомлення у вибраному форматі одному з героїв/героїнь твору «Ляльковий дім» від імені читача, автора або іншого персонажу цього твору.
Крок 3 (5 хв). Поясніть, що кожна пара має порадитися та вибрати:
- Роль, що пов’язана зі змістом уроку (читач/-ка, письменник/-ця, персонаж).
- Отримувача для свого повідомлення( один/-а із героїв/героїнь твору).
- Форму повідомлення та його тему.
- Наприклад:
Хто?
Кому?
Формат
Тема
Читач
Т. Хельмеру
Лист
Людина-коваль свого щастя
Фру Лінне
Норі
Звернення
Родинні взаємини
Крогстад
Фру Лінне
Звернення
Як кохання впливає на людину
Читач
Письменнику, автору твору
Лист
Нора: лялька в чужих руках чи вільна особистість?
Крок 4 (10 хв). Дайте час на написання повідомлення у парах.
Крок 5 (5 хв). Запросіть пари озвучити (за бажанням) свої короткі повідомлення. Поставте підсумкове запитання: чому, на ваш погляд, у драмі Ібсена майже немає щасливих людей?
Крок 6 (5 хв). Проведіть дебрифінг, використовуючи кубик Блума. Візьміть звичайний паперовий куб, на гранях якого написані питання для обговорення. Учні/учениці кидають кубик. Грань, що випала, вказує на те питання, на яке треба дати відповідь. Такий рефлексивний кубик корисний тим, що дозволяє формулювати питання різного характеру (Додаток 1).
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці практикують уміння аналізувати вчинки персонажів та об’єктивно їх оцінювати, обґрунтовувати свої думки та дослухаються до думки оточуючих. Діти розвивають творче і креативне мислення; усвідомлюють, наскільки важливо дотримуватися прав людини, поважати людську гідність, бути толерантними та виховувати у собі кращі моральні якості.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Освітня збірка «Усі різні – усі рівні», стор. 71
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: розміщення столів у вигляді літери «П» із невеликим простором між деякими з них. Це дає змогу перетворити навчальну кімнату для роботи однієї групи та для одночасної роботи кількох груп, а також пар. Матеріали: 10 пар карток з образами–символами для об'єднання в групи за принципом «мозаїки», кубик Блума для дебрифінгу.
- Коментарі:
Вправу можна адаптувати та використати при проведенні онлайн уроку у веб–ресурсі ZOOM.