Вправа сприяє усвідомленню, що історична пам’ять народу – це важлива складова його життя і його самосвідомості. Закінчуючи вивчення теми «Історія України в пам’ятках», учні/учениці узагальнюють історичний матеріал, поглиблюють свої знання з історії, повторюють, що пам’ятники – це і витвір мистецтва, і засіб увічнення пам’яті. Учні/учениці, працюючи в групах, створюють квітки пам’яті, що символізують історичну пам’ять народу.
Квітки пам’яті
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №87 Харківської міської ради Харківської області
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Пам’ятник як витвір мистецтва для увічнення пам’яті (урок проводиться в кінці тематичного блоку «Історія України в пам’ятках»)
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння світу
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- уміє орієнтуватися в історичному часі, знає хронологічну послідовність історичних події на території України в межах теми «Історія України в пам’ятках»;
- розуміє поняття «пам’ятник»;
- уміє розпізнавати і описувати пам’ятники, упорядковувати інформацію про пам’ятники, розповідати про події і життєвий шлях осіб, яким встановлено пам’ятники, розпізнає символічний зміст пам’ятників.
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Поясніть, що учні/учениці працюватимуть у командах і створюватимуть «квітки пам’яті», які будуть об’єднані в «букет пам’яті».
- Об’єднайте учнів/учениць у 6 груп, кількість осіб в групі буде залежати від кількості дітей у класі. Оптимальний варіант - 4-5 осіб у групі (якщо учнів/ученицьу класі мало, то можна зменшити кількість груп, виключивши 1-2 пам’ятники). Спосіб об’єднання дітей в групи може бути будь-який. Наприклад, запропонуйте дітям назвати 6 понять, які стосуються історії і вивчених тем і поясніть, що так будуть називатися команди («Історики», «Геродоти», «Козаки» … ), далі за допомогою лічилки, вказуючи по порядку на дітей, перерахуйте їх («історик», «Геродот», «козак»…) і утворіть 6 груп.
- Запросіть дітей сісти у групах і роздайте кожній групі набір, необхідний для роботи: 1. Центр квітки – коло кольорового паперу, на якому наклеєно зображення пам’ятника (Додаток 1) – 1 шт. 2. Кольорові пелюстки, на яких будуть записуватися відповіді на 6 питань – 6 шт. 3. Питання, на які потрібно відповісти. Їх можна роздати кожній групі, вивісити на дошці або висвітлити на екрані (Додаток 2).
- Поясніть, що учні/учениці мають працювати в групах, дати відповіді на 6 запитаньта записати їх на пелюстках.
- Попросіть дітей приклеїти пелюстки навколо пам’ятника так, щоб утворилася квітка («квітка пам’яті»).
- Допоможіть групам розмістити їх «Квітки пам’яті» на дошці, дотримуючись хронології, попросіть намалювати стебло та листя до кожної квітки, щоб утворився «букет».
- Попросіть групи коротко презентувати результати своєї роботи та дати відповіді на уточнюючі запитання інших груп.
- Наголосіть, що всі разом створили «букет» з «квіток пам’яті», що символізує спільне історичне минуле, нашу пам’ять і запросіть дітей до обговорення.
- Проведіть обговорення відбувається за такими питаннями:
- Наскільки сподобалася вам вправа? Чому?
- Чи були розбіжності в учасників/учасниць щодо відповідей на питання?
- Як ви доходили згоди у відповідях на запитання?
- На які запитання відповідати було легко? На які складно?
- Чи помітили ви помилки у відповідях на запитання? Чому вони могли виникнути?
- Чи є в квітках щось спільне? Що їх відрізняє?
- Який пам’ятник викликає у вас найсильніші емоції? Чому?
- Чому люди ставлять пам’ятники історичним діячам/діячкам, подіям?
- Які ще способи існують для того, щоб зберегти пам’ять про історичні події?
- Чи важливо зберігати пам’ять про історичні події своєї Батьківщини?
- Чому до пам’ятників приносять квіти?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють, який складний шлях подолала Україна протягом свого історичного розвитку, скільки героїчних і трагічних сторінок в її історії. Діти вчаться критично осмислювати історію як науку, аналізують та узагальненюють інформацію, співпрацюють.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
«Навчання демократії». Збірник практичних занять з ОДГ/ОПЛ. Т.VІ (вправа «Букет квітів» с.15).
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: парти і стільці можуть бути розставлені у відповідності до кількості груп і учасників/-ць (якщо часу перед уроком обмаль, парти і стільці можна залишити на звичних місцях, а за необхідності п’ятий стілець - доставити). Матеріали: папір жовтого, червоного чи помаранчевого кольору, розрізаний на круги діаметром 10 см (центр квітки) з наклеєними фото пам’ятників (6 штук); папір яскравих кольорів, вирізаний у формі пелюсток (36 штук - 6 різних пелюсток в 6 екземплярах); клей (1 на групу); маркери (2-3 на групу); магніти для дошки (чи інший матеріал для кріплення квітів на дошку); крейда для дошки.