Вправа спрямована на виявлення стереотипів та розуміння їх дії з метою уникнення упередженого ставлення стосовно інших людей. Вправа покликана розвивати креативність та навички командної роботи.
Культур-словник
- Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 ім. В.Г. Саражана
- Освітня галузь: Мовно-літературна
- Предмет: Іноземна мова
- Тема уроку/години спілкування: Подорожування навколо світу
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття
- Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- удосконалює мовні та комунікативні уміння щодо використання вивчених лексичних одиниць із теми.
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Перший етап (підготовчий) – 2 хвилини
- Попросіть учасників/учасниць сформувати команди по 3-4 особи.
- Запропонуйте командам узяти кілька листків паперу, олівець і знайти місце, де вони працюватимуть на певній відстані одна від одної.
Другий етап (групова робота) – 20 хвилин
- Запросіть по одній людині з команди і роздайте їм слово.
- Попросіть повернутися до своїх груп та намалювати слово, а інші учасники/учасниці команди мають його вгадати. Вони повинні малювати лише малюнки: не можна використовувати слова або числа. Рекомендовано визначити час на відгадування слова (один раунд – 1 хвилина).
- Поясніть, що решта команди може лише висловлювати припущення і не може ставити питання. Коли учасники/учасниці вгадують слово, вони мають вигукнути його вголос.
- Запишіть рахунок на фліпчарті.
- Після кожного раунду попросіть людину, яка малювала, підписати на малюнку, про яке саме слово йшлося без огляду на те, чи його вгадали, чи ні.
- Тепер запропонуйте командам вибрати людину, яка малюватиме наступною. Переконайтеся, що всі учасники/учасниці команди виступали в ролі художників/художниць.
- Наприкінці попросіть групи розмістити свої малюнки на дошці або ж прикріпити на фліпчарті. Заохочуйте порівняти та обговорити різні інтерпретації та образи слів.
Пропозиції слів, які можна малювати:
українець – освіта – конфлікт – расизм – дискримінація – жінка – відмінність – селянин – бідність – мусульманка – людина з ВІЛ – ром – японець – африканець – медіа – туристка – іноземець – незряча людина – любов – арабка – пенсіонер.
Третій етап (дебрифінг) – 8 хвилин
- Наскільки складно / легко вам було намалювати запропоноване слово?
- Які перші образи (асоціації) у вас виникали, коли ви отримали слово для команди?
- Як ви почувалися, коли вгадували слово?
- Наскільки стереотипне мислення заважає нам сприймати дійсність?
- Звідки ми беремо наші образи, чи вони негативні, чи позитивні, і який вплив вони можуть мати на наші стосунки з людьми, що нас оточують?
- Оцініть роботу вашої групи. Чи вдалося попрацювати колективом?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють роль стереотипного мислення у повсякденному житті та у стосунках між людьми. Після виконання вправи вони навчаться критично осмислювати вплив стереотипів та упереджень у процесах, що призводять до порушень прав та гідності людини.
- Використані джерела:
Освітня збірка. Усі різні – усі рівні: збірка освітніх методів та теорій. Ідеї, ресурси, методи і вправи для інформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих. 3-тє вид. Рада Європи, 2016. с. 68-70.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: 4 столи, навколо яких розміщено стільці для учасників/-ць; фліпчарт і маркери для запису результатів; аркуші паперу (приблизно розміру A4) та ручки для групових малюнків; клейка стрічка чи булавки для демонстрації малюнків.