Вправа сприяє розумінню того, що людина є частиною цілого, важливою та особливою для навколишньої дійсності; здатності розмірковувати над своїми зв'язками з іншими людьми; усвідомленню сенсу власного буття у світі. Діти записують слова на обрані літери та рахують відсоток цих літер у словах. Міркують над втраченим змістом слова, у разі зникнення літери та проводять паралелі зі значимістю особистості для сім"ї, громади, суспільства. |
Кожна літера важлива, кожна людина цінна
- Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
- Предмет: Математика
- Тема уроку/години спілкування: Розв'язування текстових задач із відсотками
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
- Додаткова/і складова/і компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- розв'язує задачі, що передбачають ділення натуральних чисел;
- представляє дроби у відсотках.
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Поставте питання: Чи погоджуєтеся ви з тим, що й одна людина є важливою для родини, класу, громади, всесвіту?
- Попросіть учнів та учениць поставити стікери під ТАК чи НІ (завдання можна виконати на звичайній дошці чи онлайн, використовуючи електронні дошки на ресурсах https://miro.com https://uk.padlet.com/ https://en.linoit.com/ тощо).
- Запропонуйте дітям набір літер. Попросіть кожну дитину обрати одну та скласти слова, що починаються на обрану літеру протягом 20 секунд. Слова записуються на аркуші А-4.
- Попросіть учнів та учениць порахувати, скільки разів обрана ними літера повторюється в записаних ним/нею словах, і підкреслити цю літеру. Поясніть, що діти мають записати відповідне число на аркуші.
- Попросіть дітей порахувати відсоток підкреслених літер від всіх порахованих (наприклад: риба, равлик, руїна, рука, рак, рік, рис, різноманітність, робота, ручка. Усього літер у словах - 54, літер “р” - 10. Обчислюємо відсоток та записуємо обчислення на цьому ж А-4: 10:54х100 = 18,5% ). Допоможіть учням/-еницям прикріпити відповіді на дошку чи стіну.
- Запропонуйте декільком дітям озвучити результат обчислення та прочитати слово без обраної літери.
- Проведіть обговорення:
- Які кроки потрібно блуло виконати для обчислення відсотків?
- Що ви помітили, коли читали слова без обраної літери?
- Чому слово втрачає сенс без однієї літери?
- Який відсоток становить один учень/учениця у нашому класі від загальної кількості учнів та учениць?
- Чому кожен і кожна учень та учениця в класі є особливим і цінним для нашої групи, хоч і займає такий маленький відсоток?
- Що ви можете зробити, щоб бути корисним для своє родини, класу, суспільства?
- Наведіть приклади, як одна людина може бути важливою для родини, класу, громади, всесвіту?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці приходять до висновку, що навіть втративши маленький відсоток, можна втратити сенс. Учні усвідомлюють важливість того, що без частини не буде цілого, яке б мало зміст. Як без однієї літери слово втрачає сенс, так без однієї людини родина, клас, громада втрачає ефективність у досягненні цілей групи.
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Навчання демократії. Збірник практичних занять із освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини. Том VI з ОДГ/ОПЛ - с. 43
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Вільна стіна чи дошка, аркуші А4, маркери, стікери з клейкою основою, секундомір, роздрукований слайд (Додаток 1) для обрання літери учнями.