Вправа для тих, хто хоче навчити учнів/учениць визначати неоднозначні ситуації через ознайомлення з історією вивчення природи світла.
Корпускулярно-хвильовий батл
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Гаврилівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Каланчацької селищної ради Херсонської області
- Предмет: Фізика
- Тема уроку/години спілкування: Розвиток уявлень про природу світла
- Клас: 11
- Ключова складова громадянської компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- називає основні етапи розвитку оптики як науки та імена і прізвища її творців;
- може описати корпускулярно-хвильовий дуалізм світла, обґрунтовуючи його суть і місце в сучасній фізичній картині світу.
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Попередня підготовка: напередодні заняття деякі учні/учениці отримують пошукове завдання – дослідити ідеї та фізичні відкриття конкретного фізика стосовно розвитку теорії світла (І. Ньютон, К. Гюйгенс, Дж. Максвелл, Г. Герц, М. Планк тощо).
Роздайте учням та ученицям по одній наклейці-вподобайці для голосування за кращий репортаж.
- Утворіть дві групи (перша група – діти, які отримали пошукове завдання на попередньому уроці, а друга група – решта учнів/учениць — журналісти/-ки, які мають уважно ознайомитися із змістом дебатів і підготувати репортаж про висвітлення цієї події).
- Запросіть до слова представників/-ць першої групи і промодеруйте проведення дебат-шоу про природу походження світла. Попросіть учнів та учениць другої групи уважно слухати і спостерігати за перебігом дебатів.
- Як тільки дебати закінчилися, попросіть журналістів/-ок подумати про те, що вони побачили, та подумки підготувати репортаж для вечірнього випуску новин. Їм не можна робити нотаток чи спілкуватися між собою. Час підготовки 5 хвилин.
- Після цього запросіть журналістів/-ок до виступу. Дайте кожному/-ій по 3 хвилини на їх «репортаж». Під час виступу кожного/-ої кореспондента/-ки тезисно запишіть зміст кожного репортажу на окремому фліпчарті (фліпчарти потрібно до початку уроку розмістити по периметру класу).
- Скажіть журналістам/-кам, що після того, як вони розповіли свою історію, можна послухати інші «репортажі», але коментувати їх забороняється.
- Попросіть учасниць і учасників порівняти репортажі, зокрема прикріпити наклейку-вподобайку до того репортажу, який був для них найоб’єктивнішим.
- Запропонуйте учням та ученицям переглянути відео за покликанням Корпускулярно волновой дуализм
- Обговоріть, наскільки точно журналістам/-кам вдалося висвітлити проблему дуалізму світла. У чому були складнощі формування загальної картини?
- Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
Почніть із питань до журналісток/журналістів:
- Які емоції викликають прийняті рішення?
- Що ви робили, якщо не могли точно щось запам’ятати?
- Як ви намагалися справитися з величезним обсягом отриманого матеріалу?
- Яка з поданих фізичних ідей була для вас ключовою у підготовці репортажу? Чому?
- Чи є актуальною тема природи світла у наш час?
Запитайте акторок/акторів:
- Які емоції виникали у вас, коли у виступі щось аргументували результатами ваших дослідів? Наскільки однозначно вас зрозуміли репортери/-ки?
- Чи були в репортажах якісь значні прогалини? Прокоментуйте.
- Чи правильно журналістки/журналісти описали загальну картину дебатів та висновки з них?
- Чи зустрічалися ви зі схожими ситуаціями в реальному житті?
Запитайте усіх:
- Чи журналістки/журналісти загалом чітко розрізняють факти і коментарі?
- Наскільки, на вашу думку, є достовірними новини, які транслюють по телевізору?
- Як ми маємо сприймати інформацію масмедіа?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють важливість урахування різних поглядів та викликів, що виникають у ситуації невизначеності, критичного ставлення до інформації та навчаються обирати власну позицію. Діти розуміють значення корпускулярно-хвильового дуалізму світла.
- Використані джерела:
“Усі різні - усі рівні”, вправа «Створення новин» ст. 125-126
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Матеріали: фліпчарт і ручки, клейка стрічка для кріплення фліпчартів, мікрофон, наклейки для голосування. Можна підготувати локацію для телерепортажу або картонну рамку для імітації екрану телевізора.