Учасники/учасниці, базуючись на здобутій інформації про основні класи неорганічних сполук, створюють висловлення про їхній вплив на довкілля та здоров’я людини, екологічні проблеми, з цим пов’язані, та шляхи їх вирішення.
Хвилиночку! Як уникнути хемофобії?
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Мереф'янський медичний ліцей" Мереф'янської міської ради Харківської області
- Предмет: Хімія
- Тема уроку/години спілкування: Вплив на довкілля оксидів, кислот, основ і середніх солей.
- Клас: 8
- Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Знання та критичне розуміння світу
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- описує поширеність представників основних класів неорганічних сполук у природі;
- класифікує неорганічні сполуки за класами;
- обґрунтовує залежність між складом, властивостями та застосуванням неорганічних речовин;
- оцінює значення найважливіших представників основних класів неорганічних сполук;
- висловлює судження про вплив речовин на навколишнє середовище і здоров’я людини; вплив діяльності людини на стан довкілля й охорону від забруднень;
- усвідомлює необхідність долучатися до захисту навколишнього середовища.
- Тривалість вправи: 40 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Заготуйте на окремих аркушах формулювання тем для 1-хвилинного виступу.
- Організуйте місця для роботи 4-х груп. Позначте їх табличками з написами: «Оксиди», «Кислоти», «Солі», «Основи».
- Об’єднайте учнів/учениць у 4 групи таким чином:
- запропонуйте вибрати по одній картці з лото «Класи неорганічних сполук», на яких написані формули;
- учні/учениці читають формулу вголос, називають сполуку, її клас і займають місце за столом з позначкою класу, до якого відноситься названа сполука. Таким чином у першу групу зберіть тих, хто обрав формулу оксиду, у другу - хто вибрав формулу солі, у третю –хто обрав кислоту, у четверту - хто обрав формулу основи (гідрогену).
- Запитайте:
- - Що таке хемофобія?
Підсумовуючи відповіді, зауважте, що під час наступних висловлень необхідно спиратися на достовірну інформацію.
Поясніть, що протягом 5 хвилин команди повинні будуть підготувати 3 однохвилинні промови, в яких, спираючись на достовірну інформацію, таку, яка не викликає сумніву, з достовірних джерел (підручник, раніше рекомендовані вчителем джерела), висловлять власну думку про використання суспільством оксидів, кислот, основ і середніх солей та ставлення до них.
- Пустіть по колу між групами капелюха. У першому колі – представник/ця кожної команди не дивлячись бере перший папірець, у другому колі наступний/-а представник/-ця кожної команди бере другий папірець, у третьому – третій папірець. Таким чином ви роздаєте 12 папірців із твердженнями.
- Дайте учасникам/учасницям 5 хвилин, аби кожна група підготувала три свої однохвилинні промови на тему тверджень, які їм дісталися.
- Попередьте учнів/учениць, що кожну промову виголошують різні учасники/учасниці групи; при цьому жодних зупинок і жодних повторів не повинно бути. Якщо в учасників/учасниць інших груп виникають запитання, їх необхідно фіксувати і поставити під час обговорення.
- Після 5-хвилинної підготовки команди по колу презентують по одній промові. У другому колі виголошують по другій промові, у третьому – по третій промові.
- Після кожної «промови» давайте учасникам/учасницям до 1 хвилини на короткі коментарі, якщо у когось є запитання; якщо їм хочеться сказати більше, занотуйте відповідну тему й погодьтеся повернутися до неї наприкінці.
- Після того, як усі висловляться, завершіть ті виступи, які довелося перервати. Після цього переходьте до обговорення.
Запитання для дебрифінгу:
- На які твердження важко було створити промову, використовуючи достовірну інформацію? Чому?
- Які з тверджень викликали здивування своєю ірраціональністю? Чому?
- На які власні питання про щоденне застосування основних класів неорганічних сполук ви знайшли відповідь у ході вправи?
- Які питання вас продовжують турбувати?
- Наскільки виправданий, на вашу думку, страх людей перед щоденним використанням хімічних речовин?
- Від чого залежать об’єми використання неорганічних сполук?
- Як це можна змінити?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють, що використання органічних сполук для довкілля й людини є небезпечним, завдання кожної людини долучитися до захисту навколишнього середовища; вчаться критично осмислювати ризики, пов’язані зі шкодою для довкілля, та необхідність відповідального споживання.
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», стор. 303-306. Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/compass/just-a-minute
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Годинник із секундною стрілкою або таймер, капелюх; 12 папірців із твердженнями; таблички для позначення місць роботи груп з написами: «Оксиди», «Кислоти», «Солі», «Основи».