TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Хвилиночку! Як уникнути хемофобії?

Учасники/учасниці, базуючись на здобутій інформації про основні класи неорганічних сполук, створюють висловлення про їхній вплив на довкілля та здоров’я людини, екологічні проблеми, з цим пов’язані, та шляхи їх вирішення.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Мереф'янський медичний ліцей" Мереф'янської міської ради Харківської області
Предмет: Хімія
Тема уроку/години спілкування: Вплив на довкілля оксидів, кислот, основ і середніх солей.
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Сформувати вміння учнів/учениць оцінювати вплив суспільства на природне середовище, ризики, пов’язані зі шкодою для довкілля та людини, критично осмислювати необхідність відповідального споживання, висловлюючи думки про вплив на довкілля оксидів, кислот, основ і середніх солей.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- описує поширеність представників основних класів неорганічних сполук у природі;

- класифікує неорганічні сполуки за класами;

- обґрунтовує залежність між складом, властивостями та застосуванням неорганічних речовин;

- оцінює значення найважливіших представників основних класів неорганічних сполук;

- висловлює судження про вплив речовин на навколишнє середовище і здоров’я людини; вплив діяльності людини на стан довкілля й охорону від забруднень;

- усвідомлює необхідність долучатися до захисту навколишнього середовища.

Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Заготуйте на окремих аркушах формулювання тем для 1-хвилинного виступу.
  2. Організуйте місця для роботи 4-х груп. Позначте їх табличками з написами: «Оксиди», «Кислоти», «Солі», «Основи».
  3. Об’єднайте учнів/учениць у 4 групи таким чином:
  • запропонуйте вибрати по одній картці з лото «Класи неорганічних сполук», на яких написані формули;
  • учні/учениці читають формулу вголос, називають сполуку, її клас і займають місце за столом з позначкою класу, до якого відноситься названа сполука. Таким чином у першу групу зберіть тих, хто обрав формулу оксиду, у другу - хто вибрав формулу солі, у третю –хто обрав кислоту, у четверту - хто обрав формулу основи (гідрогену).
  1. Запитайте:
  • - Що таке хемофобія?

    Підсумовуючи відповіді, зауважте, що під час наступних висловлень необхідно спиратися на достовірну інформацію.

     Поясніть, що протягом 5 хвилин команди повинні будуть підготувати 3 однохвилинні промови, в яких, спираючись на достовірну інформацію, таку, яка не викликає сумніву, з достовірних джерел (підручник, раніше рекомендовані вчителем джерела), висловлять власну думку про використання суспільством оксидів, кислот, основ і середніх солей та ставлення до них.

  1. Пустіть по колу між групами капелюха. У першому колі – представник/ця кожної команди не дивлячись бере перший папірець, у другому колі наступний/-а представник/-ця кожної команди бере другий папірець, у третьому – третій папірець. Таким чином ви роздаєте 12 папірців із твердженнями.
  2. Дайте учасникам/учасницям 5 хвилин, аби кожна група підготувала три свої однохвилинні промови на тему тверджень, які їм дісталися.
  3. Попередьте учнів/учениць, що кожну промову виголошують різні учасники/учасниці групи; при цьому жодних зупинок і жодних повторів не повинно бути. Якщо в учасників/учасниць інших груп виникають запитання, їх необхідно фіксувати і поставити під час обговорення.
  4. Після 5-хвилинної підготовки команди по колу презентують по одній промові. У другому колі виголошують по другій промові, у третьому – по третій промові.
  5. Після кожної «промови» давайте учасникам/учасницям до 1 хвилини на короткі коментарі, якщо у когось є запитання; якщо їм хочеться сказати більше, занотуйте відповідну тему й погодьтеся повернутися до неї наприкінці.
  6. Після того, як усі висловляться, завершіть ті виступи, які довелося перервати. Після цього переходьте до обговорення.

Запитання для дебрифінгу:

 - На які твердження важко було створити промову, використовуючи достовірну інформацію? Чому?

-  Які з тверджень викликали здивування своєю ірраціональністю? Чому?

-  На які власні питання про щоденне застосування основних класів неорганічних сполук ви знайшли відповідь у ході вправи?

-  Які питання вас продовжують турбувати?

-  Наскільки виправданий, на вашу думку, страх людей перед щоденним використанням хімічних речовин?

-  Від чого залежать об’єми використання неорганічних сполук?

-  Як це можна змінити?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що використання органічних сполук для довкілля й людини є небезпечним, завдання кожної людини долучитися до захисту навколишнього середовища; вчаться критично осмислювати ризики, пов’язані зі шкодою для довкілля, та необхідність відповідального споживання.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», стор. 303-306. Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/compass/just-a-minute

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Годинник із секундною стрілкою або таймер, капелюх; 12 папірців із твердженнями; таблички для позначення місць роботи груп з написами: «Оксиди», «Кислоти», «Солі», «Основи».
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда