Учасники та учасниці отримують досвід обговорення і вирішення важливих питань життя громади шляхом проведення математичних обрахунків і спільного прийняття рішень.
Хвилиночку! Це питання хвилює громаду
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Мереф’янський медичний ліцей" Мереф’янської міської ради Харківської області
- Предмет: Математика
- Тема уроку/години спілкування: Узагальнення знань за темою «Площі многокутників»
- Клас: 8
- Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- застосовує вивчені означення, властивості та формули до розв’язування задач, зокрема знаходження площ реальних об’єктів.
- Тривалість вправи: 45 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Об’єднання в групи (4 хвилини)
Організуйте місця для роботи трьох груп, позначте на столах їхні умовні назви: 1 група – «Квадрат», 2 група – «Трикутник», 3 група – «Трапеція».
Заготуйте згорнуті навпіл картки, в середині яких написана формула чи властивість однієї з трьох фігур: квадрата, трикутника, трапеції. Кількість карток відповідає кількості учасників/-ць.
Запропонуйте кожному/-ій взяти картку. Кожен/-а читає властивість чи формулу вголос і робить висновок, про яку фігуру йде мова. Інші уважно слухають. Якщо висновок зроблений неправильно, інші пропонують свої варіанти.
Після цього учні та учениці об’єднуються у групи відповідно до обраної властивості фігури.
- Організаційний блок (1 хвилина)
Поясніть, що в ході вправи відбудеться 3 тури. У кожному з трьох турів групи готують однохвилинне висловлення про переваги й недоліки одного з трьох проєктів міського парку. Важливо, використовуючи знання з геометрії та життєвий досвід, знайти переконливі аргументи, тому кожен/-а учасник/-ці команди вносить власні пропозиції, усі пропозиції фіксуються, після чого разом обираються найвагоміші з них і складається план промови. Виголошує промову один/-а представник/-ці від групи, у кожному турі різні промовці/-иці.
Час на підготовку виступу - 5 хвилин.
Умови для промови: жодних зупинок і жодних повторів. У цьому випадку можуть знадобитися і менш вагомі пропозиції, щоб група не залишилася без матеріалів для виступу.
- Тур № 1 (9 хвилин)
Учитель/-ка оголошує проєкт №1, коротко його описує, демонструє план на екрані. Роздає групам надруковані плани проєкту. Оголошує початок обговорення переваг і недоліків проєкту. Через 5 хвилин група «Квадрат» починає виголошення промови, фіксуючи на аркуші паперу з фліпчарту результати у таблиці «Проєкт № 1. Переваги й недоліки». По черзі виголошують промови групи «Трикутник», «Трапеція». Кожна наступна група не повторює сказане попередньою групою.
- Тур № 2 (9 хвилин)
Учитель/-ка оголошує проєкт №2.Через 5 хвилин група «Трикутник» починає виголошення промови, фіксуючи на аркуші паперу з фліпчарту результати у таблиці «Проєкт № 2. Переваги й недоліки». По черзі виголошують промови інші групи.
- Тур № 3 (9 хвилин)
Учитель/-ка оголошує проєкт №3. Через 5 хвилин група «Трапеція» починає виголошення промови, фіксуючи на аркуші паперу з фліпчарту результати у таблиці «Проєкт № 3. Переваги й недоліки». По черзі виголошують промови інші групи.
- Підсумок (3 хвилини)
Після того, як усі висловляться, зверніть увагу, чи враховували групи площу парку у промовах. Якщо вони її не обчислювали, запропонуйте обчислити. Зразок обчислення подано у додатку.
У коментарях прозвучить думка про те, що маючи однаковий периметр, найбільшу площу займає парк у формі квадрата. Обговоріть: це перевага чи недолік? Чому?
Зафіксуйте площу парку в проекті №1, 2, 3 у переваги або недоліки на розсуд учасників та учасниць.
- Проведіть голосування за проєкти (3 хвилини)
Попросіть учасників та учасниць взяти тільки один кольоровий стікер і наклеїти його на аркуш відповідного проєкту. Підрахуйте стікери. Оголосіть, який проєкт переміг в голосуванні.
Запропонуйте кільком учням/ученицям пояснити свій вибір.
- Обговорення (дебрифінг) (7 хвилин)
- Допомагало чи заважало вам обмеження часу в 1 хвилину?
- Які емоції ви відчували під час виконання завдання?
- Які вам були потрібні кроки/дії для прийняття зваженого рішення?
- Як ми можемо впливати на стан справ у громаді?
- Що кожен/-а з нас може зробити, щоб змінити свою громаду на краще?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Почуття громадянського обов’язку, готовність активно сприяти громадському життю та брати участь у вирішенні проблемних питань, які хвилюють громаду, може сформуватися через активну участь кожного і кожної в житті громади.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас» (вправа «Хвилиночку!») - с. 303-306
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: столи і стільці розмістити для 3 груп; аркуші для позначення назв груп «Квадрат», «Трапеція», «Трикутник»; проєктор і презентація з проєктами; набір карток для поділу на групи; описи й плани проєктів на конкурс «Парк в центрі міста»; папір і ручки (на кожну групу); 3 аркуші паперу для таблиць «Переваги й недоліки проєкту»; 1 аркуш паперу для підрахунку голосів за проєкти; кольорові стікери для голосування.