TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Хвилиночку! Це питання хвилює громаду

Учасники та учасниці отримують досвід обговорення і вирішення важливих питань життя громади шляхом проведення математичних обрахунків і спільного прийняття рішень.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Мереф’янський медичний ліцей" Мереф’янської міської ради Харківської області
Предмет: Математика
Тема уроку/години спілкування: Узагальнення знань за темою «Площі многокутників»
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Сформувати у восьмикласників/-ниць зацікавленість та уважність до справ громади. Навчити їх висловлюватися аргументовано, застосовувати математичні знання для колективного ухвалення рішень стосовно проблем громади.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- застосовує вивчені означення, властивості та формули до розв’язування задач, зокрема знаходження площ реальних об’єктів.

Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об’єднання в групи (4 хвилини)

Організуйте місця для роботи трьох груп, позначте на столах їхні умовні назви: 1 група – «Квадрат», 2 група – «Трикутник», 3 група – «Трапеція».

Заготуйте згорнуті навпіл картки, в середині яких написана формула чи властивість однієї з трьох фігур: квадрата, трикутника, трапеції. Кількість карток відповідає кількості учасників/-ць.

Запропонуйте кожному/-ій взяти картку. Кожен/-а читає властивість чи формулу вголос і робить висновок, про яку фігуру йде мова. Інші уважно слухають. Якщо висновок зроблений неправильно, інші пропонують свої варіанти.

Після цього учні та учениці об’єднуються у групи відповідно до обраної властивості фігури.

  1. Організаційний блок (1 хвилина)

Поясніть, що в ході вправи відбудеться 3 тури. У кожному з трьох турів групи готують однохвилинне висловлення про переваги й недоліки одного з трьох проєктів міського парку. Важливо, використовуючи знання з геометрії та життєвий досвід, знайти переконливі аргументи, тому кожен/-а учасник/-ці команди вносить власні пропозиції, усі пропозиції фіксуються, після чого разом обираються найвагоміші з них і складається план промови. Виголошує промову один/-а представник/-ці  від групи, у кожному турі різні промовці/-иці.

Час на підготовку виступу - 5 хвилин.

Умови для промови: жодних зупинок і жодних повторів. У цьому випадку можуть знадобитися і менш вагомі пропозиції, щоб група не залишилася без матеріалів для виступу.

  1. Тур № 1 (9 хвилин)

Учитель/-ка оголошує проєкт №1, коротко його описує, демонструє план на екрані. Роздає групам надруковані плани проєкту. Оголошує початок обговорення переваг і недоліків проєкту. Через 5 хвилин група «Квадрат» починає виголошення промови, фіксуючи на аркуші паперу з фліпчарту результати у таблиці «Проєкт № 1. Переваги й недоліки». По черзі виголошують промови групи «Трикутник», «Трапеція». Кожна наступна група не повторює сказане попередньою групою.

  1. Тур № 2 (9 хвилин)

Учитель/-ка оголошує проєкт №2.Через 5 хвилин група «Трикутник» починає виголошення промови, фіксуючи на аркуші паперу з фліпчарту результати у таблиці «Проєкт № 2. Переваги й недоліки». По черзі виголошують промови інші групи.

  1. Тур № 3 (9 хвилин)

Учитель/-ка оголошує проєкт №3. Через 5 хвилин група «Трапеція» починає виголошення промови, фіксуючи на аркуші паперу з фліпчарту результати у таблиці «Проєкт № 3. Переваги й недоліки». По черзі виголошують промови інші групи.

  1. Підсумок (3 хвилини)

Після того, як усі висловляться, зверніть увагу, чи враховували групи площу парку у промовах. Якщо вони її не обчислювали, запропонуйте обчислити. Зразок обчислення подано у додатку.

У коментарях прозвучить думка про те, що маючи однаковий периметр, найбільшу площу займає  парк у формі квадрата. Обговоріть: це перевага чи недолік? Чому?

Зафіксуйте площу парку в проекті №1, 2, 3 у переваги або недоліки на розсуд учасників та учасниць.

  1. Проведіть голосування за проєкти (3 хвилини)

Попросіть учасників та учасниць взяти тільки один кольоровий стікер і наклеїти його на аркуш відповідного проєкту. Підрахуйте стікери. Оголосіть, який проєкт переміг в голосуванні.

Запропонуйте кільком учням/ученицям пояснити свій вибір.

  1. Обговорення (дебрифінг) (7 хвилин)
  • Допомагало чи заважало вам обмеження часу в 1 хвилину?
  • Які емоції ви відчували під час виконання завдання?
  • Які вам були потрібні кроки/дії для прийняття зваженого рішення?
  • Як ми можемо впливати на стан справ у громаді?
  • Що кожен/-а з нас може зробити, щоб змінити свою громаду на краще?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Почуття громадянського обов’язку, готовність активно сприяти громадському життю та брати участь у вирішенні проблемних питань, які хвилюють громаду, може сформуватися через активну участь кожного і кожної в житті громади.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас» (вправа «Хвилиночку!») - с. 303-306

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: столи і стільці розмістити для 3 груп; аркуші для позначення назв груп «Квадрат», «Трапеція», «Трикутник»; проєктор і презентація з проєктами; набір карток для поділу на групи; описи й плани проєктів на конкурс «Парк в центрі міста»; папір і ручки (на кожну групу); 3 аркуші паперу для таблиць «Переваги й недоліки проєкту»; 1 аркуш паперу для підрахунку голосів за проєкти; кольорові стікери для голосування.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда