TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Хвилиночку! Поговоримо про толерантне ставлення до інших

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина – це особистість, ніхто не може примушувати її зрікатися власної думки та права на самореалізацію. Завжди знайдеться людина, яка  зрозуміє та підтримає.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новоселицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Полонської ОТГ
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Емма Андієвська «Говорюща риба». Принципи толерантного ставлення до інших, вірності мріям, прагнення гармонії зі світом
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Скерувати учнів та учениць до міркування щодо питань моралі, дружби та сили слова; спонукати до самореалізації, розвитку власної індивідуальності та взаємодії з іншими представниками/-цями суспільства.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/учениця:  

-  висловлює судження про важливість проблем, порушених у творі та актуальність їх; знаходить аналогії в повсякденному житті;

- аналізує життєві ситуації з погляду гуманізму, толерантного ставлення до людей;

- дискутує щодо проблем таланту, неординарності, «білих ворон».

Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Запропонуйте учасникам/учасницям сісти в коло.
  2. Пустіть по колу капелюха. Нехай кожен/-а учасник/-ця по черзі, не дивлячись, витягне з капелюха квадратики з малюнками (Додаток 1). На бічній стороні вони побачать малюнки: рибу, рибалку, жінку рибалки, рибну спільноту. Відповідно до малюнків на квадратиках учні/учениці мають об’єднатися в чотири групи.
  3. Роздайте кожній групі (кількість учасників/-ць у групі визначає вчитель/-ка, це залежить від того, скільки дітей у класі) питання для обговорення (Додаток 2):

1 група.  Хто з персонажів казки більш нещасний: неприйнята серед своїх «говорюща» риба, яка трагічно загинула, чоловік, який втратив друга, чи жінка, яка не вміє бачити незвичайного. Оберіть для себе більш прийнятну версію та аргументуйте її.

2 група. З’ясуйте, хто ж винен у смерті «говорющої» риби: чоловік, який не пояснив дружині, що його друг є рибою, чи жінка, яка не прислухалася до голосу рибини.

3 група. Чи згодні ви з думкою, що горе рибалки більше, аніж смерть говорющої риби?  

4 група. Ким насправді була «балакуща» риба: невизнаним генієм із трагічною долею чи зрадником, який за казковим каноном, отримує по заслузі? Обгрунтуйте свою думку.

  1. Надайте 10 хвилин на обговорення кожній групі.
  2. Запросіть представників/-ць груп презентувати відповідь на запитання протягом 1 хвилини.
  3. Після «промови» кожної групи дайте учасникам/-цям 1–2 хвилини на короткі коментарі. Можливо, учасники/-ці з інших груп схочуть висловити свої думки щодо порушенного питання.
  4. Проведіть обговорення (після того, як усі групи висловляться). Запропонуйте такі запитання:

– Які висновки для себе ви зробили після виконання вправи?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці розуміють, що потрібно поважати право інших на самовираження; не застосовувати сили до тих, хто чимось відрізняється від інших; намагатися більше слухати, аніж розмовляти; те, що щире спілкування – базис міцної  дружби.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас» («Хвилиночку!»), с. 303–306

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Капелюх, квадратики з малюнками, картки з питаннями, годинник із секундною стрілкою
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда