TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Хто це? Про кого розказує зруйнований архів XIX cтоліття?

Учасники/учасниці, базуючись на фактах, знаннях, різного роду писемних історичних джерелах, зображеннях формують елемент історичних портретів видатних осіб XIX cтоліття та “відновлюють порядок” у архіві, відкидаючи при цьому невідповідну або “фальшиву інформацію”.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Практична робота до розділу "Повсякденне життя та культура України в середині ХІХ–на початку ХХ ст."
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Сприяти усвідомленню, що кожне джерело інформації для будь-яких висновків має сприйматися критично, підлягати аналізу та перевірці.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- на основі аналізу доступних джерел укладає словесний (або письмовий) історичний портрет мецената/-ки, діяча/-ки української науки чи мистецтва другої половини ХІХ – початку ХХ ст. (на вибір учителя/учительки або учнів/учениць).

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Крок 1.Об’єднайте учнів/учениць у 5 груп методом простого розрахунку на 1, 2, 3, 4, 5.

Крок 2. Повідомте учням/ученицям про те, що:

- їхнім завданням буде відновити порядок у архіві, в якому відомості про окремих історичних осіб перемішались;

- кожна група буде упорядковувати матеріали, що стосуються усіх запропонованих осіб.

Крок 3. Роздайте на кожну групу підписані портрети історичних діячів/-ок (розріжте роздатковий матеріал), матеріали щодо діяльності яких мають відібрати діти (як варіант, портрети можна не підписувати, а попросити учнів/учениць установити особу самим, якщо на попередніх уроках діти бачили ці портрети) (Додаток 1).

Крок 4. Наголосіть учням/ученицям, що результатом їхньої роботи має бути не лише підбір матеріалів, що стосуються даних осіб, а виступ-аргументація на 2 хвилини, чому саме відібрані матеріали “потрапили на полицю”, яка стосується того/тієї чи іншого/іншої діяча/-ки.

Крок 5. Повідомте учням/ученицям про те, що:

- можливо, “зловмисники” підкинули в архів неправдиві відомості про ту чи іншу особу, тож необхідно ретельно вивчати всі запропоновані документи, які, на їхню думку, стосуються  життєвого і творчого шляху діяча/-ки;

- варто перевіряти сумнівну інформацію у надійних джерелах (наприклад, на сайті Українського інституту національної пам’яті https://uinp.gov.ua/).

Крок 6. Попросіть учнів/учениць звернутися до матеріалів (розріжте роздатковий матеріал), які лежать у них на столі і відсортувати потрібні (Додаток 2). Повідомте, що на сортування, перевірку і підготовку аргументівце у них є 5 хвилин .

Крок 7. Методом простого жеребкування визначте почерговість виступу кожної групи.

Крок 8. Наголосіть учням/ученицям на тому, що під час виступу слухачі/слухачки не можуть коментувати або заперечувати доповідачеві/-ці.

Крок 9. Організуйте презентацію-виступ груп: одна група - один/-а представник/-ця, а інші групи звіряють інформацію зі своїми напрацюваннями.

Крок 10. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:

  • Які почуття, емоції викликала вправа на етапі підбору матеріалів?
  • З якими результатами інших груп ви не погоджуєтеся та дібрали іншу інформацію?
  • Чому саме сталися або могли статися помилки у відборі інформації?
  • Що саме, на вашу думку, допомогло вам справитись із завданням?
  • На що саме ви спирались у процесі відбору інформації?
  • Яка інформація видалась вам сумнівною або такою, що вимагала перевірки? Чому?
  • До яких джерел додаткової інформації ви б ще звернулись, щоб перевірити правильність підібраної інформації?
  • Які наслідки для сучасного суспільства має поширення неправдивої історичної інформації?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють важливість критичного сприйняття та аналізу історичної інформації та необхідність перевірки сумнівної інформації з надійних інформаційних джерел. Діти розуміють, що інформаційна грамотність є важливою життєвою компетентністю в сучасному світі.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. - Видання друг (вправа «Частини головоломки» ст. 55).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 5 груп або стояти навколо 5 столів; на дошці прикріплені портрети Пулюя, Лисенка, Заньковецької, Крушельницької, Мечнікова; скотч (для розміщення під портретами відібраної інформації).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда