Учасники/учасниці, базуючись на фактах, знаннях, різного роду писемних історичних джерелах, зображеннях формують елемент історичних портретів видатних осіб XIX cтоліття та “відновлюють порядок” у архіві, відкидаючи при цьому невідповідну або “фальшиву інформацію”.
Хто це? Про кого розказує зруйнований архів XIX cтоліття?
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Практична робота до розділу "Повсякденне життя та культура України в середині ХІХ–на початку ХХ ст."
- Клас: 9
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- на основі аналізу доступних джерел укладає словесний (або письмовий) історичний портрет мецената/-ки, діяча/-ки української науки чи мистецтва другої половини ХІХ – початку ХХ ст. (на вибір учителя/учительки або учнів/учениць).
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Крок 1.Об’єднайте учнів/учениць у 5 груп методом простого розрахунку на 1, 2, 3, 4, 5.
Крок 2. Повідомте учням/ученицям про те, що:
- їхнім завданням буде відновити порядок у архіві, в якому відомості про окремих історичних осіб перемішались;
- кожна група буде упорядковувати матеріали, що стосуються усіх запропонованих осіб.
Крок 3. Роздайте на кожну групу підписані портрети історичних діячів/-ок (розріжте роздатковий матеріал), матеріали щодо діяльності яких мають відібрати діти (як варіант, портрети можна не підписувати, а попросити учнів/учениць установити особу самим, якщо на попередніх уроках діти бачили ці портрети) (Додаток 1).
Крок 4. Наголосіть учням/ученицям, що результатом їхньої роботи має бути не лише підбір матеріалів, що стосуються даних осіб, а виступ-аргументація на 2 хвилини, чому саме відібрані матеріали “потрапили на полицю”, яка стосується того/тієї чи іншого/іншої діяча/-ки.
Крок 5. Повідомте учням/ученицям про те, що:
- можливо, “зловмисники” підкинули в архів неправдиві відомості про ту чи іншу особу, тож необхідно ретельно вивчати всі запропоновані документи, які, на їхню думку, стосуються життєвого і творчого шляху діяча/-ки;
- варто перевіряти сумнівну інформацію у надійних джерелах (наприклад, на сайті Українського інституту національної пам’яті https://uinp.gov.ua/).
Крок 6. Попросіть учнів/учениць звернутися до матеріалів (розріжте роздатковий матеріал), які лежать у них на столі і відсортувати потрібні (Додаток 2). Повідомте, що на сортування, перевірку і підготовку аргументівце у них є 5 хвилин .
Крок 7. Методом простого жеребкування визначте почерговість виступу кожної групи.
Крок 8. Наголосіть учням/ученицям на тому, що під час виступу слухачі/слухачки не можуть коментувати або заперечувати доповідачеві/-ці.
Крок 9. Організуйте презентацію-виступ груп: одна група - один/-а представник/-ця, а інші групи звіряють інформацію зі своїми напрацюваннями.
Крок 10. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
- Які почуття, емоції викликала вправа на етапі підбору матеріалів?
- З якими результатами інших груп ви не погоджуєтеся та дібрали іншу інформацію?
- Чому саме сталися або могли статися помилки у відборі інформації?
- Що саме, на вашу думку, допомогло вам справитись із завданням?
- На що саме ви спирались у процесі відбору інформації?
- Яка інформація видалась вам сумнівною або такою, що вимагала перевірки? Чому?
- До яких джерел додаткової інформації ви б ще звернулись, щоб перевірити правильність підібраної інформації?
- Які наслідки для сучасного суспільства має поширення неправдивої історичної інформації?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють важливість критичного сприйняття та аналізу історичної інформації та необхідність перевірки сумнівної інформації з надійних інформаційних джерел. Діти розуміють, що інформаційна грамотність є важливою життєвою компетентністю в сучасному світі.
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. - Видання друг (вправа «Частини головоломки» ст. 55).
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 5 груп або стояти навколо 5 столів; на дошці прикріплені портрети Пулюя, Лисенка, Заньковецької, Крушельницької, Мечнікова; скотч (для розміщення під портретами відібраної інформації).