Дана вправа передбачає індивідуальну та групову роботу учнів/учениць задля вивчення різних сторін особистості, усвідомлення своєї унікальності.
Хто я?
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Полтавської міської ради Полтавської області»
- Освітня галузь: Мовно-літературна
- Предмет: Українська література
- Тема уроку/години спілкування: Василь Симоненко. «Ти знаєш, що ти – людина…». Громадянські, патріотичні мотиви лірики. Загальнолюдські цінності та ідеї
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
- Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Повага, Відповідальність, Впевненість у собі, Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
усвідомлює необхідність виявляти активну життєву позицію в житті та прагнути максимальної самореалізації; під час читання творів використовує досвід взаємодії із творами мистецтва в життєвих ситуаціях. Усвідомлення важливості любові до матері, Батьківщини, виховання почуття власної гідності. Осмислення необхідності активної життєвої позиції та максимальної самореалізації.
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Крок перший. Презентація власної ідентичності у вигляді зірки.
У кожної дитини на столі є зірка з 7-ма промінцями (підготуйте завчасно або попросіть дітей намалювати самостійно). Поясніть завдання: у центрі зірки дитина має написати своє ім’я. Після цього дайте час подумати і записати сім найбільш яскравих аспектів особистості дитини - одна риса на одному променеві (5 хвилин).
Крок другий. Запропонуйте учням/ученицям познайомитися із зірками інших, вільно пересуваючись класом. У випадку, коли хтось знаходить учня/ученицю з таким самим «променем», як у нього/неї, то має вказати ім’я цієї людини поряд зі своїм «променем» (7 хвилин).
Крок третій. Запропонуйте дітям опрацювати аспекти особистості: які люди формують самостійно, впродовж життя, а які їм притаманні з народження. Для цього попросіть учнів/учениць записати аспекти/риси особистості у два стовпчики на зворотному боці аркуша (3 хвилини).
Крок четвертий. Проведіть обговорення:
- Наскільки важко було виділити сім найбільш значущих аспектів вашої особистості?
- Що ви дізналися про себе? Про інших?
- Наскільки були здивовані результатами знайомства з зірками інших?
- Скільки спільних рис ви знайшли? Більше або менше, аніж очікували?
- Якою мірою діти можуть вільно формувати, розвивати власні риси? Які є наслідки цього для них самих?
- Як розумієте слова В. Симоненка «Ми – це не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних»?
Зірки розмістіть на стіні у вигляді сузір’я класу.
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Діти розуміють, що, незважаючи на спільні риси, кожна зірка неповторна, так само і кожна людина є унікальною особистістю.
- Використані джерела:
Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас» https://www.coe.int/uk/web/compass/who-are-i-