Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.
Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.
Фільтр
Хмара слів
Вправа сприяє усвідомленню, що кожна родина / людина є особливою й неповторною, має власну індивідуальність, переконання та світогляд.
Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, фантазії, традиціях, створюють хмарку слів, що висвітлює сімейні цінності родини у демократичному суспільстві.
Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 87 Харківської міської ради Харківської області
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Т.Янсон «Капелюх Чарівника».Чарівність художнього світу твору. Його персонажі, утілення в них ідей доброти, щирості, сімейних цінностей.
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Формування духовного світу особистості, її високої моралі, ціннісних орієнтацій
Ключова складова громадянської компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:
Учень / учениця:
- визначає актуальні ідеї творів;
- характеризує образи персонажів через їхні вчинки, ставлення до інших;
- висловлює власне судження щодо подій і вчинків героїв/героїнь.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
Прикріпіть на двері класної кімнати дерево з яблуками червоного та жовтого кольорів. Запропонуйте дітям обрати собі яблуко під час входу до кабінету, таким чином утворюючи дві групи для роботи на уроці: "червоні" та "жовті".
Роздайте завдання групам."Червоні" отримують хмару слів, в якій занотовані різні цінності родини Муммі-тролів. Команда має пояснити, спираючись на текст твору «Капелюх чарівника», чому саме про ці цінності йде мова. "Жовті" отримують речення з пропущеними словами та хмару слів, з якої потрібно обрати слова, щоб заповнити пропуски, свою думку щодо вибору слів необхідно обгрунтувати.
Організуйте презентацію роботи груп.
Поставте запитання на загал: Які сімейні цінності розглядаються авторкою у родині Муммі-тролів? Запропонуйте дітям поміркувати, згадати ті цінності, які панують в їх родинах.
Поставте наступне запитання: Які цінності мають бути у кожній родині, щоб побудувати ідеальне суспільство? Впишіть відповіді дітей у шаблон, утворюючи таким чином хмару зі слів.
Проведіть дебрифінг:
- Як ви себе почуваєтє?
- Що дізналися нового про себе / своїх товаришів/-ок?
- Що тепер будете робити по-іншому?
Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють, що письменниця Т.Янсон створила ідеальну казкову родину. Основними цінностями цієї родини є доброта, милосердя, відданість, щирість, любов, повага, а це саме ті риси, які мають бути у кожній родині демократичного суспільства.
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
"Компас: Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді" - Рада Європи, стор.285
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: кожна група має 6 об’єднаних парт, стільці стоять навколо них. Матеріали: папір А4 (2 аркуші на групу), папір для нотаток (1 аркуш на кожну дитину), ручки, кольорові маркери.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter