Ця вправа про те, як навчати дітей критично ставитися до отриманої інформації та аналізувати її задля складання цілісної картини історичного явища.
Картина історії
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 імені Олега Ольжича
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Голокост. Трагедія Бабиного Яру
- Клас: 10
- Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Емпатія, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- знає зміст поняття Голокост; природу виникнення та наслідки Голокосту;
- вміє дати історичну оцінку злочинам нацистського режиму.
- Тривалість вправи: 25-30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Оберіть ілюстрацію/світлину, яка ілюструє факти Голокосту в Україні або скористайтеся запропонованою світлиною (див. Додаток).
- Зробіть велике зображення (для демонстрації на дошці/флипчарті/екрані).
- Розріжте ілюстрацію на дві частини (так, щоб кожна з них «розповідала певну історію», а під час складання зображення в одне ціле, вийшла б інша історія). Ці частини можуть бути як однакового розміру, так і різних, в залежності від суті зображення.
- Продемонструйте учням/ученицям першу частину зображення.
- Попросіть учнів/учениць розглянути ілюстрацію і висловитися у загальному колі про те, що, на їхню думку, зображено: які події, персонажі, що і де відбувається (2 хвилини).
- Продемонструйте учням/ученицям другу частину ілюстрації (прикріпіть на дошку/флипчарт/покажіть на екрані таким чином, щоб дві частини склали одне ціле) та попросіть їх переглянути зображення та поділитися думками щодо побаченого (що зображено, які події, персонажі, що і де відбувається) (3 хвилини).
- Об'єднайте учнів/учениць у групи по 5-7 осіб і запропонуйте ознайомитися із текстами медіа джерел, знайти факти, що можуть підтвердити/доповнити зображене на світлині, та скласти невеличку розповідь за ілюстрацією на основі отриманої інформації (за потреби зробити нотатки розповіді на аркушах паперу) (7-10 хвилин).
- Запросіть групи презентувати свої розповіді (на презентацію кожній групі 1 хвилина, про це попередьте учнів/учениць перед початком роботи у групах).
- Проведіть дебрифінг у загальному колі. Орієнтовні запитання для обговорення:
- Які емоції викликала у вас ілюстрація?
- Що, на вашу думку, відчували люди, зображені на світлині?
- Які права людини порушено в цій історії?
- Чи змінилися ваші думки, коли ви побачили ціле зображення? Чому?
- Чи змінилися ваші думки щодо зображення, коли ви ознайомилися із іншими джерелами (медіа джерелами)? Чому?
- Що, на вашу думку, впливає на сприйняття нами інформації про події?
- Які висновки ви можете зробити для себе після вправи?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють, що задля створення цілісної уяви про події/явища в історії/діяльність людей необхідно досліджувати різні історичні джерела.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
- Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016. - с.82
- Рамка компетентностей для культури демократії. Том ІІ. Дескриптори компетентностей для культури демократії. - Офіційні документи Ради Європи.
- Навчальна програма з історії України для 5-9, 10-11 класів, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України № 236 від 21.02.2019 року.
- Світлина, що ілюструє приклади Голокосту в Україні (трагедію Бабиного Яру). Режим доступу: http://clsgbabinyar.blogspot.com/2015/08/blog-post.html
- БАБИН ЯР: людина, влада, історія. Документи і матеріали. Електронне видання. Режим доступу: http://history.kby.kiev.ua/
- Збірник «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії». Путівник для вчителя: збірник навчально-методичних розробок шкільних занять на основі віртуальної виставки та документального фільму / Ред.-упор. В. Бобров. – Київ: Український центр вивчення історії Голокосту, 2018. – 156. Режим доступу: http://osvita.kby.kiev.ua/
- Електронне видання «BIG KYIV», 29.09.2020. Режим доступу:http://surl.li/aavvf
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Ілюстрація/світлина з теми Голокосту в Україні у роки Другої світової війни, інші медіа джерела з теми. Аркуші паперу А-4/А-5 та ручки на кожну групу. За потреби мультимедійне обладнання (комп'ютер, екран, проєктор).
- Коментарі:
Якщо необхідно провести вправу в онлайн-режимі, то дотримуйтеся тих же кроків, що вказані в інструкції. Ілюстрацію у такому разі продемонструйте на екрані комп'ютера (іншого пристрою), об’єднайте учнів/учениць у групи за допомогою відповідних онлайн-застосунків (наприклад, сесійних залів сервісу Zoom тощо). Нотатки під час складання розповіді (за потребою) запропонуйте дітям зробити на своїх аркушах (один учасник/учасниця в кожній групі) або на будь-якій онлайн дошці (наприклад Padlet, Jamboard тощо).