Вправа сприяє усвідомленню ролі творчої особистості митця у відстоюванні прав і свобод людини. Серед них -- свобода творчості і право на самореалізацію. Виконання завдань вправи, а саме -- відбір музичних ілюстрацій, аналіз ролі засобів виразності, діалог у групах щодо життєвого шляху композиторів допомагає розпізнати особливості іміджу митців в частині їх громадянської позиції. |
Камертон творчості: людина - митець – громадянин!
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ "Ковельська міська гімгазія імені Олени Пчілки"
- Предмет: Мистецтво
- Тема уроку/години спілкування: Класицизм: музика
- Клас: 8
- Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
- Додаткова/і складова/і компетентності: Впевненість у собі, Аналітичне та критичне мислення
- Очікувані результати:
Знаннєва складова
Орієнтується у особливостях стилю мистецтва класицизму.
Діяльнісна складова
Застосовує знання і вміння щодо стилю мистецтва при виконанні групового проекту.
Застосовує спеціальну термінологію в процесі міжособистісного спілкування.
Ціннісна складова.
Обгрунтовує судження щодо ролі людини у створенні та збереженні культурної спадщини свого народу і людства.
- Тривалість вправи: 20 хв
- Інструкція для проведення вправи:
Вправа організована за принципом роботи репетиції оркестру: «диригент» (він задає основні тони камертонів, тобто музичні ілюстрації – уривки із творчості композитора-класиків) і партії «виконавців», об’єднаних в оркестрові групи (в умовах класу це групи, кожна з яких відстоює громадянську позицію автора на основі вибраного музичного фрагменту, що відповідає конкретному звуку-ноті відповідного кольору камертону).
Хід вправи
- 15 учасників розбирають свої кольори тонів і об’єднуються у три групи по 5 осіб відповідно до кольору. Кожному кольору відповідають три твори окремого композитора.
- Один із учасників першої групи підходить до дошки, знайомиться з назвами творів під кожною нотою і вибирає одну із трьох нот - тонів (один твір), який, на його думку дотичний до громадянської позиції автора.
Серед трьох творів учасник повинен вибрати саме той, який найбільш влучно підкреслює громадянську позицію композитора. Наприклад: Л.Бетховен. «Місячна соната», «До Елізи», ода «До радості». Звісно - це ода «До радості», лейтмотивом якої є заклик творця «Об’єднайтеся мільйони!».
3. Диригент ставить на прослуховування обраний твір, а дана група має довести/розкрити громадянську позицію Бетховена. Аргументи – це інші музичні епізоди, приклади із життя і творчості, цитати, життєве кредо «Через боротьбу – до перемоги!» тощо.
4. Аналогічно виконують завдання учасники інших партій оркестру. Ці слухові і аналітичні завдання стосуватимуться творчості інших композиторів-класиків. Для довідки: В-А Моцарт: Опера “Чарівна флейта” (відстоювання ідеалів добра), реквієм, “Маленька нічна серенада”; М.Березовський: хоровий концерт “Не відверни мене під час старості”(повага до людської гідності), “Достойно”, “Херувимська”.
Питання для обговорення:
Наведіть приклади вчинків із життя композиторів, які допомогли здолати перешкоди під час досягнення цілі та зробити життя громади кращим.
Чим актуальне втілення ідей творів у реаліях сьогодення?
За допомогою яких засобів музичної виразності розкрита громадянська позиція автора? (динамічні відтінки, контрасти мелодії, ритмічний малюнок)
До якого громадського заходу ви б запропонували теми саме цих творів як лейтмотив?
Як громадянська позиція композитора вплинула на творчість сучасних митців?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Оптимальний результат виконання цієї вправи це - вміння доводити громадянську позицію не на словах, а на ділі. У мистецькому просторі – це плоди творчості митців. Володіючи інформацією про життєвий і творчий шлях митців, їхнє життєве кредо, нестандартні ситуації у житті геніїв, учні пояснюють драматизм долі геніїв, їх рішучу впевненість відійти від шаблонів, дати виклик системі, тим самим відстоюючи право на самовираження і свободу творчості. Отже, інтерпретуючи і пояснюючи роль засобів виразності музики (чи інших видів мистецтва) у відстоюванні не тільки творчої, але і ГРОМАДЯНСЬКОЇ позиції учні приходять до осмисленого розуміння кращих зразків мистецтва класицизму.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Лист Людвига ван Бетховена до князя А. К. Розумовського // Хроніка 2000: Український культурологічний альманах. — 1999, вип. 25 — 26 (Україна — Чехія. Ч.1).– С. 163–169.\
Шуман Р. Життєві правила для музикантів / Роберт Шуман. – Москва, 1959. – 40 с.
Навчання демократії: збірник практичних занять з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини / Р. Голлоб, П. Крапф. – Пер. з англ. та адапт. Н. Г. Протасової. – К. : Основа, 2016. – Т. 6. – 100 с.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: по центру - місце диригента. 3 групи по 5 чоловік розміщені за принципом заняття в оркестровій кімнаті ( перша скрипка,друга і т.д.) Не задіяна у вправі частина класу виступає у якості експертів-глядачів і знаходиться у ряду на задньому плані Матеріали: кольорові камертони,ноти, магніти, маркери, листи А4.