TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Камертон творчості: людина - митець – громадянин!

Вправа сприяє усвідомленню ролі творчої особистості митця у відстоюванні прав і свобод людини. Серед них -- свобода творчості і право на самореалізацію. Виконання завдань вправи, а саме -- відбір музичних ілюстрацій, аналіз ролі засобів виразності, діалог у групах щодо життєвого шляху композиторів допомагає розпізнати особливості іміджу митців в частині їх громадянської позиції.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ "Ковельська міська гімгазія імені Олени Пчілки"
Предмет: Мистецтво
Тема уроку/години спілкування: Класицизм: музика
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Формувати навички осмисленого сприйняття музики, вміння відстоювати свою громадянську позицію у житті і творчості.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Впевненість у собі, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Знаннєва складова

Орієнтується у особливостях стилю мистецтва класицизму.

Діяльнісна складова

Застосовує знання і вміння щодо стилю  мистецтва при виконанні групового проекту.

Застосовує спеціальну термінологію в процесі міжособистісного спілкування.

Ціннісна складова.

Обгрунтовує судження щодо  ролі людини у створенні та збереженні культурної спадщини свого народу і людства.

Тривалість вправи: 20 хв
Інструкція для проведення вправи:

Вправа організована за принципом роботи репетиції оркестру: «диригент» (він задає основні тони камертонів, тобто музичні ілюстрації – уривки із творчості композитора-класиків) і партії «виконавців», об’єднаних в оркестрові групи (в умовах класу це групи, кожна з яких відстоює  громадянську позицію автора на основі вибраного музичного фрагменту, що відповідає конкретному звуку-ноті відповідного кольору камертону). 

Хід вправи

  1. 15 учасників розбирають свої кольори тонів і об’єднуються у три групи по 5 осіб відповідно до кольору. Кожному кольору відповідають три твори окремого композитора.
  2. Один із учасників першої групи підходить до дошки, знайомиться з назвами творів під кожною нотою і вибирає одну із трьох нот - тонів (один твір), який, на його думку дотичний до громадянської позиції автора.

Серед трьох творів учасник повинен вибрати саме той, який найбільш влучно підкреслює громадянську позицію композитора. Наприклад: Л.Бетховен. «Місячна соната», «До Елізи», ода «До радості». Звісно - це ода «До радості», лейтмотивом якої є заклик творця «Об’єднайтеся мільйони!».

3. Диригент ставить на прослуховування обраний твір, а дана група має довести/розкрити громадянську позицію Бетховена. Аргументи – це інші музичні епізоди, приклади із життя і творчості, цитати, життєве кредо «Через боротьбу – до перемоги!» тощо.

4. Аналогічно виконують завдання учасники інших партій оркестру. Ці слухові і аналітичні завдання стосуватимуться творчості інших композиторів-класиків. Для довідки: В-А Моцарт: Опера “Чарівна флейта” (відстоювання ідеалів добра), реквієм, “Маленька нічна серенада”; М.Березовський: хоровий концерт “Не відверни мене під час старості”(повага до людської гідності), “Достойно”, “Херувимська”.

Питання для обговорення: 

Наведіть приклади вчинків із життя композиторів, які допомогли  здолати перешкоди під час досягнення цілі та зробити життя громади кращим.

Чим актуальне втілення ідей творів у реаліях сьогодення?

За допомогою яких засобів музичної виразності розкрита громадянська позиція автора? (динамічні відтінки, контрасти мелодії, ритмічний малюнок)

 До якого громадського заходу ви б запропонували теми саме цих творів як лейтмотив?

Як громадянська позиція композитора вплинула на творчість сучасних митців?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Оптимальний результат виконання цієї вправи це - вміння доводити  громадянську позицію не на словах, а на ділі. У мистецькому просторі – це плоди творчості митців. Володіючи інформацією про життєвий і творчий шлях митців, їхнє життєве кредо, нестандартні ситуації у житті геніїв, учні пояснюють драматизм долі геніїв, їх рішучу впевненість відійти від шаблонів, дати виклик системі, тим самим відстоюючи право на самовираження і свободу творчості. Отже, інтерпретуючи і пояснюючи роль засобів виразності  музики (чи інших видів мистецтва) у відстоюванні не тільки творчої, але і ГРОМАДЯНСЬКОЇ позиції учні приходять до осмисленого розуміння кращих зразків мистецтва класицизму.  

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Лист Людвига ван Бетховена до князя А. К. Розумовського // Хроніка 2000: Український культурологічний альманах. — 1999, вип. 25 — 26 (Україна — Чехія. Ч.1).– С. 163–169.\

Шуман Р. Життєві правила для музикантів / Роберт Шуман. – Москва, 1959. – 40 с.

Навчання демократії: збірник практичних занять з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини / Р. Голлоб, П. Крапф. – Пер. з англ. та адапт. Н. Г. Протасової. – К. : Основа, 2016. – Т. 6. – 100 с.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: по центру - місце диригента. 3 групи по 5 чоловік розміщені за принципом заняття в оркестровій кімнаті ( перша скрипка,друга і т.д.) Не задіяна у вправі частина класу виступає у якості експертів-глядачів і знаходиться у ряду на задньому плані Матеріали: кольорові камертони,ноти, магніти, маркери, листи А4.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда