TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Історичне кафе

Вправа сприяє усвідомленню, що історія країни – це історія людей.

Учні/учениці, знайомлячись із творами мистецтва на історичну тематику, виявляють емоційно-ціннісне ставлення до історії.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №87 Харківської міської ради Харківської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Мистецьке осмислення минулого
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Формувати громадянську свідомість учнів/учениць, якій притаманно почуття приналежності до свого народу, до культурних і історичних цінностей України, через знайомство і емоційно-ціннісне ставлення до мистецьких творів про історію України.
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • розуміє, що мистецтво може відображати історичне минуле;
  • виявляє емоційно-ціннісне ставлення до історичних подій і явищ через мистецькі твори.
Тривалість вправи: 35 хвилин (вправа є основною складовою уроку)
Інструкція для проведення вправи:

Поясніть, що учні/учениці, працюючи в групах, мають ознайомитися з творами мистецтва, що зображують певні епізоди історії України, і спробувати зрозуміти, що саме зображено, відповісти на питання, а те, що не зрозуміло, допоможуть з’ясувати учасники/учасниці інших груп. Поясніть, що колективно будуть знайдені відповіді на всі питання.

  1. Об’єднайте учнів/учениць у 6 груп (кількість груп може бути збільшена чи зменшена), кількість членів/членкинь групи залежить від кількості учнів/учениць у класі, оптимально - 3-5 осіб. Способи об’єднання можуть бути різними, наприклад, за результатами попередньої перевірочної роботи назвіть 6 дітей, які отримали вищі оцінки. Вони сьогодні будуть капітанами/-ками команд. Капітани/-ки по черзі викликають по одному/-ій учню/-ениці, набираючи собі команду.
  2. Запросіть команди сісти за столи, роздайте аркуші паперу з наклеєним зображенням мистецького твору про історію України (Додаток 1).
  3. Поясніть, що зараз команди мають обговорити побачене на зображенні і дати відповіді на питання стосовно зображеного явища/події (Додаток 2). Питання можуть бути роздруковані, вивішені на дошці аби висвітлені на екрані.
  4. Поясніть, що після обговорення у команд можуть виникнути питання щодо мистецьких творів чи подій, які вони зображують. Попросіть дітей усі питання, що виникли, і на які команди не знають відповіді чи не впевнені у своїй правоті, записати на папері на вільних полях біля зображень.
  5. Через 3-4 хвилини обговорень запросіть команди пересісти за інші столи (за годинниковою стрілкою). Тут команди бачать інше зображення і питання, записані попередньою командою. Поясніть, що команда,яка тільки-но сіла за стіл, має роздивитися зображення, відповісти на питання, записати відповіді поряд з питаннями, а також може додати свої запитання.
  6. Пункт 5 повторіть кілька разів, щоб всі команди побували за всіма столами і повернулися до свого столу.
  7. Дайте час на ознайомлення дітей із відповідями інших команд на свої запитання.
  8. Проведіть обговорення за такими питаннями:

- Чи сподобалася вам вправа? Чому?

- Які були розбіжності у учасників/учасниць щодо відповідей на запитання?

- Як ви доходили згоди у відповідях на запитання?

- На які питання відповідати було легко? На які складно?

- Які питання виникли у вас щодо мистецького твору?

- Чи допомогли вам учасники/учасниці інших команд краще зрозуміти мистецький твір, який ви отримали?

- Що об’єднує всі мистецькі твори, з якими ви познайомилися?

- Що відрізняє всі мистецькі твори, з якими ви познайомилися?

- Чи дізналися ви щось нове про історію України під час вправи?

- Який твір мистецтва викликає у вас найсильніші емоції? Чому?

- Чи можна через мистецтво знайомитися з історією?

- У чому особливість знайомства з історією через мистецькі твори?

- Де в нашому місті можна познайомитися з творами мистецтва?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що історія країни складається з історії людей. У результаті вправи учні/учениці розуміють, що історичний поступ нашої країни складається з героїчних і трагічних сторінок, і люди, що жили в різні часи, поділяли долю своєї держави. Мистецькі твори сприяють більш емоційному сприйняттю історичних подій і долі наших предків, зацікавлюють учнів/учениць.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Життя з протиріччями: Навчання суперечливих питань шляхом освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Навчальний курс для вчителів (вправа «Світове кафе», с.57–59).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: парти і стільці можуть бути розставлені у відповідності до кількості груп і учасників (якщо часу перед уроком обмаль, то парти і стільці можна залишити на звичних місцях, а за необхідності п’ятий стілець можна доставити). Матеріали: 6 аркушів для фліпчарту з наклеєним мистецьким твором у центрі (Додаток 1); маркери (3-4 на стіл).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда