Учні/учениці, спираючись на зміст твору, власний досвід, і цінності, створюють колективну розповідь про головного героя новели та беруть участь в обговоренні, під час якого висловлюють думку щодо рівності усіх людей у праві на повагу до їх людської гідності та співчуття переживанням людини.
Історія одного полоненого
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Марганецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Марганецької міської ради Дніпропетровської області
- Предмет: Українська література
- Тема уроку/години спілкування: Любов Пономаренко. Новела «Гер переможений». Загальнолюдська ідея гуманізму й толерантності.
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Емпатія
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- коментує власне розуміння закінчення твору; висловлює судження про роль гуманізму, толерантності в розвитку людства і духовності кожної людини;
- усвідомлює важливість міжкультурного діалогу;
- висловлює судження про порушені у творі проблеми.
- Тривалість вправи: 20-25 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Попросіть дітей сісти в коло.
- Поясніть учням/ученицям, що разом вони, спираючись на зміст твору, за допомогою м’ячика створюватимуть колективну розповідь про головного героя новели - полоненого німця Фрідріха.
- Попросіть двох учнів/учениць бути спікерами, яким потрібно буде уважно слухати розповідь і записувати на фліпчарті усі характеристики героя, які вони почують під час розповіді.
- Тоді скажіть: «Це історія про Фрідріха, полоненого німця, який разом з іншими полоненими відбудовував зруйноване місто» та передайте м’яч комусь із учасників і попросіть його продовжити історію одним реченням, а тоді передати м’яч комусь іще.
- Продовжуйте таким чином розповідати про героя, поки кожен учасник не скаже своє речення.
- Попросіть спікерів зачитати характеристики героя, які вони записали. (Під час розповіді діти ймовірно виділять такі риси: добрий, чуйний, щирий, поважає жінок, любить дітей, працьовитий, хороший будівельник, люблячий батько, сумує за батьківщиною, терплячий, тяжко хворий, вразливий).
Дебрифінг
- Який із моментів розповіді для вас був найбільш емоційним?
- Які з записаних на фліпчарті рис характеризують Фрідріха не як полоненого німця, а як людину?
- Чому охоронці та діти піддавали цю людину жорстокості та приниженню? У який час відбувалася ця історія? (важливо згадати що ця історія відбувалася саме у повоєнні роки, коли радянське суспільство ще загоювало страшні рани та підвести дітей до розуміння, що треба розрізняти солдатів вермахта, які воюють, есесівців, які принесли багато горя та страждань місцевому населенню, та полоненого, який зміг зберегти найкращі людські якості у жахіттях війни).
4. А як особисто ви ставитесь до героя? Чому саме так? (Коли учні висловлюють свої думки, учитель може перефразовувати головні моменти, які прозвучали, аби суть зрозуміли всі учні. Можна скористатися фразою “Я правильно зрозуміла, що..?”)
5. Які слова ви сказали б Фрідріху, щоб його підтримати?
6. Чи зустрічались ви з подібною ситуацією в реальному житті? Опишіть ваші відчуття, коли на ваших очах принижували людину.
7. Над чим ця вправа змусила вас замислитись?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють, що людина є найвищою цінністю у світі, що навіть ворог є звичайною людиною з її болями, стражданнями, переживаннями і попри накладення на неї певних обмежень, перебуваючи в полоні (як герой новели Фрідріх), ця особа не менше заслуговує на повагу та гідність, ніж будь-хто інший. Діти розуміють, стверджують і доводять, що будь-яка людина заслуговує на повагу і толерантне ставлення, а особливо та, яка стала жертвою обставин чи опинилась у важкій життєвій ситуації.
- Використані джерела:
Посібник “Усі різні, усі рівні” (с.64)
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Фліпчарт або дошка, маркери, м’ячик. Стільці у кабінеті розташовані по колу.