Учні/учениці у групах із зав’язанними очима та з вербальною допомогою намагаються намалювати будинок із геометричних фігур. Вправа допомогає учням/ученицям краще зрозуміти людей з вадами зору та спільно напрацювати ідеї, як ми можемо їм допомогти на рівні класу, школи та громади.
Геометричні фігури із зав’язаними очима
- Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Костянтинівської міської ради Донецької області
- Предмет: Математика
- Тема уроку/години спілкування: Геометричні фігури
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
- Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- розпізнає у просторі та співвідносить з об’єктами навколишньої дійсності геометричні фігури;
- зображує геометричні фігури.
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Запитайте у дітей, з якими проблемами можуть зіткнутися люди з вадами зору під час навчання. Отримані відповіді занотуйте на дошці або фліпчарті (3 хвилини).
- Об’єднайте дітей у команди по 4-6 учнів/учениць. Роздайте кожній дитині аркуш або стікер із зображенням геометричної фігури. Учасники/учасниці з однаковим зображенням утворюють групу (Додаток 1) (2 хвилини).
- Поясніть учасникам/-цям, що кожен/-а член/-киня команди по черзі буде малювати будинок, використовуючи геометричні фігури, із зав'язаними очима. Інші мають надавати інструкції тільки в ті моменти, коли гравцю/-чині потрібна допомога.
Можна дати завдання для групи намалювати картину з геометричних фігур із зав'язаними очима, але всі члени/-кині команди мають узяти участь.
Якщо в класі є діти з вадами зору, їм можна запропонувати роль спостерігачів/-ок. - Продовжуйте вправу до тих пір, поки всі не намалюють свої будинки (10 хвилин).
- Проведіть дебрифінг (5 хвилин):
- Що ви відчули, коли брали участь у вправі?
- Як можна поліпшити життя людей з вадами зору? Отримані відповіді запишіть на дошці або фліпчарті. Підкресліть найбільш реалістичні варіанти.
- Які геометричні фігури було використано під час вправи?
- Де ми їх можемо зустріти в повсякденному житті? (Додаток 2).
Запитання для спостерігачів/-ок (у разі їх наявності):
- Що ви спостерігали?
- Що найбільше здивувало?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці розуміють проблеми людей із вадами зору та висловлюють ідеї поліпшення їх становища, усвідомлюють важливість уважно слухати інших людей та надавати потрібну інформацію.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Посібник з освіти дітей правам людини «Компасіто» (вправа «З зав'язаними очима», с.195-197).
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: фліпчарт або дошка, стільці мають стояти навколо столів за кількість команд (3-5). Матеріали: маркери (один на групу), папір А4 (4-6 аркушів на групу), шарфи або тканина для зав’язування очей за кількістю команд.