Форма проведення уроку – «лабораторія дослідження грунтів». Використавши яблуко як уявну модель Землі, учні та учениці імітують, що запаси ґрунту у світі не безмежні.
Грудочка землі у скибочці яблука
- Так: Апробована в рамках Програми
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №29 Миколаївської міської ради Миколаївської області
- Предмет: Природознавство
- Тема уроку/години спілкування: Грунт
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
- Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- розкриває поняття «земельні ресурси», «право на охорону грунтів»; •
- усвідомлює необхідність самовиховання відповідального природокористовувача і пропонує заходи щодо збереження земельних ресурсів.
- Тривалість вправи: 35 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
1. Об'єднайте дітей у групи.
2. Роздайте кожній групі яблуко, дощечку та десертний ніж.
3. Поясніть, що діти мають провести експеримент. Дайте групам інструкціх:
- Подивіться на яблуко та уявіть, що це — модель Землі в мініатюрі.
- Розріжте яблуко на чотири рівні частини та відкладіть три з них убік. (Озвучте, що три чверті поверхні Землі займають моря й океани. Цю поверхню не можна використовувати для традиційного сільського господарства (хоча людство вже міркує над цим).
- Розріжте чверть яблука ще надвоє та відкладіть убік одну частину. (Поясніть, що цю частину земної поверхні займають пустелі, де не ростуть сільськогосподарські культури).
- Розріжте одну восьму яблука, що у вас залишилася, на чотири частини та відкладіть убік три з них. (Поясніть, що вони символізують ту частину земної поверхні, що вкрита скелями й камінням — така земля не є родючою).
- Тонка скибка, яка залишилася, представляє 1/32 земної поверхні — саме таку частину вважають родючою землею. Зріжте зі скибки шкірку. Вона власне і є верхнім шаром, тобто ґрунтом, який годує рослини та виробляє їжу для всіх тварин і людей. Додайте, що будівництво доріг, житлових будинків і підприємств на родючій землі ще більше скорочує площі, на яких можна вирощувати врожаї.
- Зробіть відповідний висновок.
- Роздайте групам аркуші формату А4 з намальованою грудочкою грунту, на якій попросіть написати пропозицій щодо поліпшення якості грунтів:«Чим я можу зарадити «ґрунтовим» проблемам?».
- Нагадайте дітям, що підказками є картки з правовою інформацією про збереження грунтів в Україні, світі. Наприклад: «Стан земельних ресурсів України близький до критичного. За період проведення земельної реформи значна кількість проблем у сфері земельних відносин не лише не розв'язана, а й загострилася. Серед земель України найбільшу територію займають землі сільськогосподарського призначення (71 %), 78 % з яких є ріллею. На всій території поширені процеси деградації земель, серед яких найбільш масштабними є ерозія (близько 57,5 % території), забруднення (близько 20 % території), підтоплення (близько 12 % території). Зменшується вміст поживних речовин у ґрунтах, а щорічні втрати гумусу становлять 0,65 т на 1 га» https://sites.google.com/site/agrarnijsouzukraieni/propoziciie-ta-obgovorenna/do-proektiv-zakoniv/prozberezennagruntivtaohoronuiehroducosti
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Підведення до розуміння того, що кожна людина є частиною планети і всі її дії впливають на стан довкілля. Охорона грунтів сприяє забезпеченню прав людини, наприклад, права на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
- Використані джерела:
Посібник «Компасіто» , стор. 119–123