TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Формування ознак держави: Русь-Україна vs Середньовічний світ.

Виконуючи вправу, учні та учениці зможуть дізнатися послідовність формування ознак держави у Русі-Україні та порівняти ці процеси з аналогічними у інших середньовічних державах (франків та арабів).

Так: Апробована в рамках Програми
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Католицький ліцей “Школа св. Софії”
Освітня галузь: Громадянська та історична
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Розділ ІІІ. Русь-Україна наприкінці X – у першій половині XI ст. Формування держави Русь-Україна
Клас: 7
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • синхронізує події, явища і процеси[9 ГІО 1.1.3]; 
  • укладає синхроністичну таблицю, наводить приклади спільного і відмінного в історичних подіях, явищах і процесах[9 ГІО 1.1.3-1]:може визначити схожість та різницю між новою та вже відомою інформацією;
  • використовує докази, щоб підтвердити свою думку.може ідентифікувати будь-які розбіжності, відмінності або відхилення у матеріалах, що підлягають аналізу.
Критерії успіху для учнів / учениць: знаю ознаки держави (для сучасного та середньовічного суспільства) розташовую у хронологічній послідовності події розвитку Русь-Україна наприкінці X – у першій половині XI ст. укладаю синхронізовану таблицю формування ознак держави у Русі-Україні та інших країнах (Державі Франків, Арабському халіфаті) встановлюю одночасність подій в історичному просторі, тривалість подій, явищ, процесів та їх віддаленість одних від одних; порівнюю особливості формування держав у середньовічному світі
Тривалість вправи: 25 — 30 хв.
Інструкція для проведення вправи:

Адаптація методу "Ажурна пилка"

Етап І. Робота у «домашній» групі (7 хв)

  • Об’єднайте учнів та учениць у 5 груп (територія, податкова система, релігія, гроші (фінансова система), закони) (до 2 хв)
  • Дайте завдання учням та ученицям опрацювати текст та знайти та виписати час формування певної ознаки держави (території, податкової, фінансової чи законодавчої системи) у Русі-Україні (5  хв)

Етап ІІ. Робота у «експертній» групі (6 – 7 хв)

  • Об’єднайте учнів та учениць у групи таким чином, щоб у нову групу потрапили представники/представниці попередніх чотирьох груп (до 2 хв)
  • Дайте завдання учням та ученицям познайомити учасників груп з матеріалом, у якому вони є «експертами»/ «експертками» та укласти хронологічну таблицю з цієї інформації (4 – 5 хв)

Етап ІІІ. Робота у «порівняльних групах» (7 – 8 хв)

  • Об’єднайте учнів та учениць у дві групи (франки та араби) (до 2 хв)
  • Дайте завдання учасникам/ учасницям груп скласти синхронізовану таблицю формування ознак держави у Русі-Україні та у державі франків чи Арабському халіфаті (5 – 6 хв). Запропонуйте учням та ученицям обговорити відповіді на такі запитання: 
  • Протягом якого часу формувалися ознаки держави у Русі-України? 
  • Чи цей процес відрізнявся від аналогічного процесу у великих середньовічних державах? 

Після обговорення відповідей учні та учениці повинні визначитись, хто представить результати роботи.

Етап IV. Представлення результатів роботи груп  (4 хв: по 2 хв на кожну групу)

Дебрифінг (5 хв). (На цьому етапі можна дати завдання всім учасникам(-цям) навчального процесу написати свої відповіді, після чого озвучити їх можуть окремі учні (учениці), які мають бажання озвучти свої відповіді).

Запропонуйте учням(-цям) проаналізувати свою роботу та дати відповіді на запитання:

  • Назвіть одну емоцію, яка виникла під час роботи над вправою.
  • Назвіть дві нові ідеї, які з’явились після виконання вправи
  • Озвучте три побажання (вчителю(-ці), однокласникам(-цям) та державі) які сформувались після роботи над вправою.
Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
  1. Літопис руський / за іпат. списком пер. Л. Махновець; [відп. ред. О. В. Мишанич]. – Київ: Дніпро, 1989. – ХІV, 590, [1] с., [3] арк. іл. .(Електронний ресурс: http://litopys.org.ua/litop/lit.htm )
  2. Яковенко Н. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIII ст. / Н. Яковенко. – Київ: Генеза, 1997. – 380 c. (Електронний ресерс: https://shron1.chtyvo.org.ua/Yakovenko_Natalia/Narys_istorii_Ukrainy_z_naidavnishykh_chasiv_do_kintsia_XVIII_st.pdf? )
  3. Історія України: підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти/ В. Власов, О. Панарін, Ю. Топольницька. —К.: Літера ЛТД, 2020. — 176 с. (Електронний ресурс: https://pidruchnyk.com.ua/1497-istoriya-ukrainy-7-klas-vlasov-2020.html )
  4. Історія України: підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти/ В. Дрібниця, І. Щупак, О. Бурлака, І. Піскарьова. —К.: УОВЦ “Оріон”, 2020. — 176 с.(Електронний ресурс: https://uahistory.co/pidruchniki/dribnytsya-2020-ukraine-history-7-class/ )
  5. Рамка компетентностей для культури демократії. – Рада Європи; Львів. – Том 2: Дескриптори компетентностей для культури демократії (Електронний ресурс: https://www.schools-for-democracy.org/images/documents/88/ramka_kompetentnostei_dlya_kultury_demokratiyi_ua.pdf)
  6. Державний стандарт базової середньої освіти затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 898. (Електронний ресурс: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-deyaki-pitannya-derzhavnih-standartiv-povnoyi-zagalnoyi-serednoyi-osviti-i300920-898 )
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Картки (чи інші матеріали) для жеребкування; роздатковий матеріал для роботи у групах; аркуші формату А4 для формування синхронізованих таблиць (етап ІІІ).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда