Вправа сприяє усвідомленню того, що успішність будь-якого проекту, справи і навіть вправи може залежати не тільки від інтелектуальних здібностей виконавця/-иці (команди виконавців/-иць), а й від людей, які, на перший погляд, виконують зовсім інші операції, які переслідують іншу мету. Вправа надає можливість практикувати уміння комунікувати, знаходити спільну мову, вести діалог, не порушуючи прав іншого співрозмовника/-иці.
Формула успіху
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ " Верхівцевська СЗШ №2 І-ІІІ ступенів"
- Предмет: Математика
- Тема уроку/години спілкування: Застосування основних властивостей рівнянь.
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Уміння співпрацювати
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Гнучкість та вміння адаптуватися, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- повторює та закріплює знання з теми «Основна властивість рівнянь».
- Тривалість вправи: 35 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Об’єднайте учнів та учениць у 2-3 групи по 7-8 осіб - 1 хвилина (для того, щоб пришвидшити цей процес та уникнути створення груп за особистими вподобаннями, запропонуйте кожній дитині витягнути кольорову картку, яка означатиме колір його/її команди).
- Не пояснюйте завдання для наступної роботи, а мовчки віддайте кожній команді конверт (загорнутий аркуш паперу), де записано ціль «Дійти до фіналу та отримати кінцеве значення Х (друга группа Y, третя команда Z)". Також у конверті буде відповідь для протилежної команди. Тобто, якщо всі рівняння команди мають змінну Х, в конверті знаходитиметься значення Y або Z (1 хвилина).
- Поки учні та учениці обговорюють своє завдання, спостерігайте за кожною дитиною. Для кінцевого обговорення можуть знадобитися нотатки щодо кожного/-ої учня/-ениці (активна чи пасивна участь, чи спирається на власні знання, висуває власні думки чи гіпотези, прислухається до чужої думки, чи визнає лише власну). ВАЖЛИВО: не втручайтеся в процес, виконуйте роль дуже спостережливого глядача.
- Спостерігайте за груповою роботою. Важливо, що учасники та учасниці груп мають бути розташовані таким чином, щоб не бачити цілей іншої команди. Навпроти кожної команди сходинки з рівнянь. На кожну сходинку відводиться приблизно по 4 хвилини. Всього 5 сходинок – 20 хвилин - загальний час на даний етап.
Детальний опис перебігу виконання завдання:
Перше рівняння - звичайне рівняння з однією невідомою, усі подальші рівняння мають одну невідому та одну порожню клітинку, яку має заповнити відповідь з попереднього рівняння. Вирішивши всі рівняння, діти дійдуть до фінішу. Він один для всіх команд, там знаходиться конверт з відповідями. Це один зі шляхів, причому не найшвидший.
Рівняння команд віддзеркалені, та змінена лише назва змінної, тобто Х=Y= Z. Уважно придивившись, можна побачити схожість, а згодом і однаковість.
Якщо учні та учениці команд не зацикляться саме на рішенні, а зможуть побачити аналогію і зв’язок їх рівнянь з протилежною командою, то швидкість рішення рівнянь може звестися до мінімуму. Звісно, за умови, якщо команди зможуть домовитися про співпрацю (Можливо обміняються відповідями, які знаходилися у конвертах на початку).
Виступайте у ролі спостерігача, не коментуйте дії дітей, лише робіть позначки. Це допоможе ефективно провести обговорення.
Є ще один з найшвидших шляхів отримання результату. Для цього командам лише необхідно домовитись про спільне відкриття конверту на фініші. У вправі не має правильних і не правильних шляхів досягнення цілі.
По закінченню 20 хвилин зупиніть роботу команд, навіть якщо вони ще не дійшли до фіналу.
- Проведіть обговорення протягом 10 хвилин. Запитання для обговорення:
- Головне запитання: досягли цілі чи ні?
Якщо відповідь "так":
- Що допомогло вам досягнути ціль?
- Як відбувався процес обговорення?
- Чому важливо, щоб кожен член команди ділився власними думками?
- Чому важливо враховувати думку інших людей?
- Які якості найбільше знадобились при роботі в команді/ з командою/-ами навпроти?
- Що було найскладнішим?
- Які висновки можете зробити після виконання вправи?
Якщо відповідь "ні":
- Чому не вийшло? Що стало на заваді?
- Як відбувався процес обговорення?
- Чи всі ділилися власною думкою, ідеєю?
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
- Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-ської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільнихпредметів. 5–9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Х. : Вид. група «Основа», 2017. – 136 с. Вправа «Битва за апельсин» ст. 120
- Прийоми педагогічної техніки. Анатолій Гін (друге видання) - ст. 27-28
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Кольорові картки за кількістю дітей ( підійде картон чи кольоровій папір). Конверти або аркуші з завданням для кожної команди. 5 рівнянь, надрукованих для кожної команди. Конверти або аркуші з надрукованими відповідями (дивись додаток).
- Коментарі:
У світі сучасних подій хочу додати мотиви, якими я керувалася під час створення даної вправи. Мені імпонує думка про те, що школа - це більше ніж про знання чи інформацію. Школа - це про життя: у суспільстві, сім’ї, країні, світі і навіть, в самому собі. Це про можливості, спілкування та взаємозв’язок. Однією з цілей цієї вправи є показати дітям силу взаємодії. Силу порозуміння і важливість уміння об’єднуватися за ради суспільної мети. Національність, рід, матеріальний стан та багато інших обставин мають відходити на задній план, коли йдеться про життя, здоров’я, час.