TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Емпатія – самооцінка

Вправа, орієтована на розвиток розуміння прояву емпатії як бажаної поведінки людини.

Учасники/учасниці розвиватимуть комплексну навичку, що дозволяє зрозуміти, співставити і відповісти на думки, вірування, цінностіта почуття інших людей.

Діти будуть думати про різних людей, із якими вони взаємодіють, у тому числі про головного героя твору "Дивак" Олеся, писати про свої відчуття, пропонувати дії, щоб збільшити турботу про людей або емпатію до них.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний навчальний заклад Київської обласної ради "Київський обласний інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів"
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Григір Тютюнник. «Дивак»
Клас: 5
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Вміння слухати та спостерігати, Емпатія
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- розповідає про особливості характеру Олеся, його обдарованість, оцінює його незвичну поведінку.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Попросіть дітей у першій колонці таблиці  (роздатковий матеріал до вправи 1) записати перелік людей, з якими вони часто зустрічаються, про яких вони турбуються, яким співпереживають.

2. У другій колонці таблиці, навпроти кожної людини, попросіть поставити число від 1 до 10 (де 1 – найменше і 10 – найбільше), що позначає рівень їх турботи чи емпатії стосовно цієї людини. Варто наголосити дітям, що ніхто не буде дивитися або перевіряти їхні відповіді, тож варто бути максимально відвертими з собою.

Коментар: учні/учениці попередньо мають загальні  уявлення про сутність поняття “емпатія” або ж учитель/-ка знайомить дітей із поняттям у процесі вправи.

3. У наступному стовпчику поруч із будь-якою особою, яка отримала оцінку 5 або більше, попросіть написати, що діти відчувають, коли проявляють емпатію до ціє людини. У процесі виконання цього етапу запропонуйте дітям скористатися набором слів із назвами відчуттів (роздатковий матеріал до вправи 2). Наприклад, чи намагаєтесь учні/учениці уявити, про що думають ці люди, що відчувають, чи відчувають діти бажання їх захистити, чи відчувають їхні потреби тощо?

4. Поруч із будь-якою особою, яка отримала оцінку 4 або менше, в останньому стовпці попросіть записати, що діти можуть зробити, щоб збільшити турботу про цю людину або емпатію до неї.

Запросіть учнів/учениць презентувати дії, які вони записали в своїх таблицях. Запишіть презентовані дії на папері і вивісіть його на видному місці.

5. Проведіть обговорення. Питання для рефлексії:

  • Чи легко вам було записати людей у таблицю? Чому?
  • Які відчуття переважають у ваших записах? Чому?
  • Чому важливо виявляти емпатію до інших людей?

6. Попросіть дітей повернутися до їх таблиці та доповнити перелік осіб іменем головного героя твору Григора Тютюнника “Дивак”, записати власний рівень емпатії та відчуття стосовно головного героя, дії, які могли б зробити інші герої/героїні твору, щоб Олесь відчував себе щасливим.

7. Організуйте презентацію дітьми своїх напрацювань.

8. Проведіть підсумкове обговорення:

  • Як підтримка оточуючих людей могла б змінити  житття Олеся?

Коментар: рекомендуємо вчителю/-ьці також особисто заповнювати таблицю та пропонувати дії, які можуть збільшувати емпатію до людини.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці розуміють важливість проявляти емпатію до інших людей: розуміти краще інших людей, бачити ситуацію з їхньої точки зору, демонструвати свою радість за них, висловлювати співчуття людям, до яких несправедливо поставилися, або вступатися за них і виступати на їхній захист, коли їх принижували або скривджували, зрозуміти краще своїх друзів/подруг, уявляючи, як та чи інша ситуація виглядає з їхнього погляду.

 Коментар для вчителя: емпатія та дії були запропоновані разом, оскільки важливо стимулювати бажання вчиняти певні дії внаслідок аналізу, задля досягнення позитивних результатів. Переважно, емпатія і турбота про людей, з якими ви взаємодієте, а також наміри щодо дій, є нейтральними. Розуміння власного рівня емпатії і просування його в позитивному напрямку покращить базову здатність використовувати емпатію.

Використані джерела:

TASKs for democracy 60 activities to learn and assess transversal attitudes, skills and knowledge 2nd edition

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда