TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Еміграція... Що ми відчуваємо?

Спираючись на попереднє вивчення психологічної новели В.Стефаника “Камінний хрест”, учні/учениці пишуть фанфіки - висловлюють своє бачення проблеми еміграції, вимушеного переселення.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великоновосілківська ЗОШ № 2 Великоновосілківської районної ради Донецької області
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: В.Стефаник “Камінний хрест”
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Аналізуючи образ головного героя та проблематику новели В.Стефаника “Камінний хрест”, формувати вміння співчувати людині, яка може опинитися у складних життєвих обставинах, та розуміти її.
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага
Очікувані результати:

Учень/учениця:

Предметні компетентності

- коментує зміст новели;

- пояснює емоційно напружений драматизм ситуації;

- характеризує образ головного героя.

Ключові компетентності

- встановлює причиново-наслідкові зв'язки між подіями в житті героїв твору;

- аналізує життєву ситуацію з певної позиції.

Тривалість вправи: 20-30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об'єднайте учнівЇученицьу групи по 4-6 осіб. Застосуйте метод об'єднання в групи “Мозаїка”. Підготуйте кілька ілюстрацій (Додаток), які б відображали різні моменти новели, розріжте їх на частини. Запропонуйте дітям обрати частинку, за якою вони і знайдуть свою групу. Коли групи об'єднаються, згадайте, який момент новели зображено на картинках.

        2. Прочитайте вголос учням/ученицям таку інформацію:

“Іван Дідух, головний персонаж психологічної новели В.Стефаника “Камінний хрест”, має стати вимушеним емігрантом (збирається виїхати до Канади) через небажання його синів бути наймитами після батька на території своєї Батьківщини”

        3Прокоментуйте/обговоріть сутність поняття “міграція”.

На допомогу вчителю/-ьці -  інформація з Компасу про міграцію (https://www.coe.int/uk/web/compass/migration)

Міграція — це процес переміщення або через міжнародні кордони, або в межах однієї країни, що включає будь-які пересування людей, незалежно від причин. Міграція, в основному, спричинена такими «факторами тяжіння», як переслідування, війна або голод, коли люди хочуть уникнути порушень своїх основоположних прав. Однак завжди є поєднання наявних факторів тяжіння і відштовхування. Багато мігрантів залишають свою країну як з економічних причин, так і намагаючись уникнути порушення своїх прав. Навіть економічні мігранти можуть вважатися вимушеними мігрантами, коли вони хочуть уникнути ситуацій, в яких порушуються їх економічні права.

           4. Запропонуйте учням/ученицям у групах протягом 5-7 хвилин написати фанфік - коротку історію-продовження про те, як Іван Дідух зважився на виїзд за межі України та як йому живеться за кордоном.

Можете обрати 3-4 питання, над якими учні/учениці мають подумати (розкрити їх), аби створити свої історії. Запропонуйте їм такі питання:

  • Як героя сприйняла “чужа” сторона?
  • Як почувався герой в еміграції?
  • Як змінилося життя героя в еміграції?                                                                                                                                                                                                                              

             5. Попросіть кожну групу представити свою історію чи новину.

Коли учні/учениці презентують свої роботи, можете перефразовувати головні моменти, які прозвучали, аби суть зрозуміли всі діти.

Фіксуйте на фліпчарті (дошці) основні моменти (особливо відповіді на поставлені питання, які розкривають головну компетентність) з кожної розповіді.

Проаналізуйте разом із учнями/ученицями, яких змін (позитивних чи негативних) відбулося більше з героєм новели відповідно до їхніх розповідей. Слід апелювати до фліпчарту, на якому зазначені основні тези з кожної історії.

               6. Проведіть дебрифінг:

  • На чому базувалися ваші ідеї нових історій?
  • Як ви вважаєте, що відчував герой, коли покинув батьківщину?
  • Як би ви себе відчували, якби були на місці Івана Дідуха?
  • Наведіть приклади міграції (переселення) у сучасному житті?
  • Що змушує людей у наш час виїжджати зі своєї країни?
  • Із якими проблемами, на вашу думку, зустрічаються мігранти/-ки?
  • Як ви особисто ставитесь до людей-мігрантів/-ок?
  • А якби хтось переїхав до нашої країни? Яким буде ваше ставлення щодо цієї людини? Що ви зможете зробити для цієї людини?
  • Чого ви навчилися після виконання цієї вправи?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Багато людей зустрічаються з викликами та проблемами, які спонукають залишити свою країну, родину, дім та роботу, щоб жити в іншій  країні. Зокрема, для України є актуальною тема вимушених переселенців/-ок у межах своєї країни — люди, «яких змусили або зобов’язали втекти чи покинути свої будинки, місця постійного проживання, зокрема в результаті або з метою уникнення збройного конфлікту, масових проявів насильства, порушень прав людини, або природних чи техногенних катастроф (Чорнобильська трагедія, російсько-українська війна).

Учні/учениці, встановлюючи причиново-наслідкові зв'язки між подіями в житті героїв твору, аналізуючи життєву ситуацію головного персонажа з певної позиції та обговорюючи сьогодення, усвідомлюють, що без співчуття та поваги один до одного, рівності не може існувати “нормальне” суспільство.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016, с. 157.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Текст розповіді, ілюстрації з новели, аркуші А4 для груп, картки з проблемними питаннями, фліпчарт, маркери, ножиці.
Коментарі:

Можна використовувати інтернет-застосунок Padlet  для проведення вправи в режимі онлайн.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда