TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Електростанція

Учні/учениці об'єднуються у дві команди, які обговорюють твердження про події Російської революції 1905-1907 рр. на території України. Команда, яка більш об’єктивна і переконлива в обговоренні, отримує картку. Перемагає та команда, у якої більше карток. 

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Піщанське навчально-виховне об'єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дитячий садок"
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Російська революція 1905-1907 рр. на території України
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Поширення знань про права людини через вивчення Російської революції 1905-1907 рр.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Уміння самостійно вчитися, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця знає про хід Російської революції 1905-1907 рр.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Підготуйте набір карток із твердженнями, що стосуються прав дитини, і запропонуйте учням/ученицям уявити, що вони робітники/робітниці електростанції, енергія якої є життєво важливою. Станція в жодному разі не може зупинитися. Електростанція живиться потоком інформації, якщо інформація є неправдивою, то станція зупиняється, тому важливо перевіряти інформацію.
  2. Об'єднайте учнів/учениць у дві команди, які мають на швидкість знаходити правильну відповідь. Яка команда перша знаходить підтвердження правильності чи хибності інформації, отримує картку, яка розглядалася. У якої команди більше карток, та і перемогла. Поясніть, що учні/учениці отримують Європейську конвенцію з прав людини (перший розділ), а також можуть користуватися різними ресурсами: підручником, інтернет-джерелами тощо.

Орієнтовні твердження:

Твердження: Під час подій “Кривавої неділі” в Санкт-Петербурзі були наявні порушення прав людини.

Відповідь: правильно.

Розстріл мирної демонстрації є порушенням сучасної “Європейської конвенції з прав людини” а саме другої статті: “Право кожної людини на життя захищається законом. Жодна людина не може бути умисно позбавлена життя інакше, як на виконання вироку суду, винесеного після визнання її винною у вчиненні злочину, за який законом передбачена така кара”. Урядові війська виявили надмірну жорсткість і тим самим спровокували подальші протести і революцію.

Твердження: демонстранти/-ки не мали права рухатись до Зимового палацу під час подій “Кривавої неділі” в Санкт-Петербурзі.

Відповідь: не правильно.

Демонстранти/-ки, з точки зору сучасного права, а саме “Європейської конвенції з прав людини”, мали право на мирне зібрання. Про це говорить одинадцята стаття: “Кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.” Демонстрація була мирною, тому не порушувала правопорядку.

Твердження: самодержавний лад в Росії був не демократичним.

Відповідь: правильно.

Демократія передбачає розділення влади і заперечує узурпацію її в одних руках. Саме це і було однією з причин революції.

Твердження: дії чорних сотень та “Союзу російського народу” не порушували права людини.

Відповідь: не правильно.

Єврейські погроми є порушенням базових прав людини і зокрема статті дев’ятої та чотирнадцятої “Європейської конвенції з прав людини”: “Кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або свої переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання як одноосібно, так і разом з іншими, прилюдно чи приватно, в богослужінні, ученні, виконанні релігійних і ритуальних обрядів”; “Здійснення прав і свобод, викладених в цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або інших обставин”.

Проведіть обговорення:

  • Що нового ви дізналися про права людини?
  • Що стало причиною революції 1905-1907 років в Російській імперії?
  • Чи сприяли події революції 1905-1907 років демократизації Російської імперії? Чому?
  • Чому кривава реакція на першу демонстрацію викликала ще більші протести?
  • Як змінюються уявлення про права людини з плином часу?
  • Якими джерелами ви користувалися, щоб довести чи споростувати твердження?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що необхідно знати і поважати права людини. Літи дивляться на історію з точки зору сучасного права, що є не зовсім правильно з позицій розуміння минулого, але є необхідним для розуміння історичного процесу. Крім того такий підхід дозволяє учням/ученицям одночасно отримувати знання як з права, так і з історії.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
  • Підручник: Власов В.С. Історія України: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ В. С. Власов. – Київ: Літера ЛТД, 2017. – 304 с.
  • Європейська конвенція з прав людини. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=995_004#Text
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Проєктор, дошка.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда