Ця вправа сприяє усвідомленню того, що кожна людина повинна знати екологічні права, які окреслюють різні аспекти збереження довкілля, як єдино можливого, природного середовища існування людини. Учасники/учасниці, базуючись на досвіді, уяві, знаннях, фантазії, аналізують експонати картин, запропонованих учителем/-ькою, з точки зору різних гілок суспільства – держави, пересічного/-ї громадянина/-ки, природи.
Екологічна галерея
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Привільненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Привільненської сільської ради
- Предмет: Біологія
- Тема уроку/години спілкування: Захист і збереження біосфери, основні заходи щодо охорони навколишнього середовища
- Клас: 9
- Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- свідомо ставиться до власного здоров’я, природи, її багатств та її захисту;
- долучається до природоохоронних заходів;
- прагне розв’язувати проблеми;
- ознайомлений/-а з документами з галузі охорони природи.
- Тривалість вправи: 25 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Вивісьте на дошці фотографії, де зображено правопорушення щодо навколишнього середовища (Додаток 1).
- Об'єднайте учнів та учениць у 3 групи за допомогою гри «Звірі». Для цього роздайте згорнутий папірець, де зображено тварини, кожній дитині (Додаток 2). Кількість тварин має відповідати кількості груп. Поясніть, що учасники/учасниці мають мовчки ходити класом і за допомогою мімічних рухів демонструвати тварину, яка зображена на папірці. Необхідно, знайшовши учня/ученицю, який/-а зображає таку ж тварину, узятися за руки і далі шукати, поки не знайдуть всіх представників/-ць.
- Об’єднавши учнів у групи, розкажіть про те, що руйнування природного середовища – це зазіхання на права людини. Право на здорове середовище існування - одне з невід'ємних природних прав усіх громадян/-ок України. Закон "Про охорону навколишнього природного середовища", прийнятий у 1991 р., є основним законом при регулюванні суспільних відносин щодо охорони довкілля, забезпечення екологічних прав громадян/-ок України. - Запропонуйте відкрити Конституцію України (Додаток 3) та знайдіть статті 16 та 50. Попросіть діти переглянути Конституцію України.
- Розподіліть між групами види правопорушень, роздайте таблички (Додаток 4):
-
- І група - у сфері землевикористання, охорони надр, атмосферного повітря;
- ІІ група - у сфері охорони водних ресурсів;
- ІІІ група - у сфері лісовикористання, захисту рослинного і тваринного світу.
- Запропонуйте учням та ученицям завітати до фотогалереї (розміщені на дошці фотографії формату А4) та переглянути ілюстровані картини. Попросіть учнів/учениць визначити, які з картин відповідають встановленим 3-м видам правопорушень.
- Паралельно запропонуйте опрацювати статті Закону України про «Охорону навколишнього природного середовища» (Додаток 5).
- Попросіть дітей, щоб вони, розглянувши запропоновані фотографії, відшукали зображення на дошці, що відповідають опрацьованому в групах матеріалу (статтям).
- Поясніть, що учні/учениці мають, знайшовши фотографії у фотогалереї, та опрацювавши статті, запропонувати ідею вирішення проблеми правопорушень своєї групи.
- Запросіть команди презентувати свої виступи у довільній формі.
- Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
- Як ви думаєте, чи порушуються права дітей/людей, через забруднення навколишнього середовища? Які саме?
- Як ви думаєте, хто повинен/-на відстоювати права природи?
- Яким чином людина може захищати свої права у випадку правопорушень?
- Що або хто може попереджувати ці правопорушення?
- Які дії варто застосувати у разі виявлення аналогічних правопорушень?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють те, що права написані для всіх людей, їх потрібно забезпечувати як на рівні держави, так і людині; діти розуміють, що чим дбайливіше ми будемо ставитись до природи, тим довше служитиме вона нам.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Вправа авторська.
- Коментарі:
Парти стоять по дві–три групами у довільному порядку. На дошці висять картини для груп. На партах лежить Конституція України, роздруковані статті, таблички з завданням.