TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Дзеркало на долоні

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особливою та неповторною, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/-ці, враховуючи власні спостереження, факти, досвід, складають позитивну характеристику однокласника/-ці, яка покращує його/її самооцінку.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новоград-Волинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 Житомирської області
Предмет: Іноземна мова
Тема уроку/години спілкування: All about my friends. Люди навколо нас. Reading.
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Розвинути відчуття самоповаги та емпатії, взаєморозуміння між учнями/ученицями.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • уміє описувати зовнішність та риси характеру друга/подруги, використовуючи граматичні конструкції Present Simple, знає та застосовує правила вживання вивчених конструкцій; 
  • використовує лексичні одиниці теми (прикметники) для опису людини.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Попросіть усіх учнів та учениць сісти в коло. Роздайте кожній дитині аркуш.
  2. Попросіть учнів/учениць покласти свою руку на аркуш та обвести її контур, посередині написати своє ім’я, якщо у класі є діти з однаковими іменами, тоді і прізвище.   
  3. Зауважте, що дивлячись на долоню людини, можна багато про неї дізнатися. Долоня є ніби відображенням, дзеркалом людини. 
  4. Попросіть учасників/-ць передати по колу свій аркуш із зображенням долоні людині, яка сидить праворуч, отримавши аркуш від людини ліворуч. 
  5. Поясніть, що отримавши аркуш, учень/-ця має написати на “пальці” речення (позитивний коментар) про власника/-цю долоні (наприклад, досягнення, позитивна робота та інші приємні, цікаві речі про цю особу), використовуючи конструкції: She is…= She’s... / He is…= He’s...; She has got... = She’s got... / He has got... = He’s got.... (Додатки 1,  2). 
  6. Наголосіть на тому, що речення на “пальцях” не повинні повторюватися. Дайте пів хвилини на написання коментаря.
  7. Попросіть учасників/-ць передати “долоню” з коментарем людині праворуч. 
  8. Продовжуйте гру 5 раундів, щоб на кожному “пальці” була написана інформація про власника/-цю “долоні”.
  9. Зберіть аркуші і рандомно оберіть одну “долоню”. Зачитайте характеристики. Запропонуйте учасникам/-цям здогадатися, хто власник/-иця цієї долоні. Можна обрати 2-3 “долоні” для вгадування.
  10. Поверніть “долоні” власникам/-цям. Дайте час, аби учні/учениці ознайомилися з коментарями.
  11. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
  • Як ви почувалися, пишучи щось позитивне про іншу особу? 
  • Які відчуття виникали у вас, коли ви читали приємні відгуки про себе?
  • На що ви спиралися (припущення, судження, факти), даючи характеристику однокласнику/однокласниці?
  • Чому не можна було писати одне й те ж речення на всіх аркушах, які вам передавали?
  • Що нового ви дізналися про себе із дзеркала на долоні?
  • Як нам у житті може знадобитися здатність бачити позитивні риси інших людей?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють, що потрібно ставитися з повагою до оточуючих незважаючи на відмінності у зовнішності, рисах характеру, манері поведінки, уподобаннях, ми всі рівні, і кожен/-а має індивідуальні позитивні якості. 

Діти вчаться формувати думку про людину, не прислухаючись до різних чуток, а враховуючи власні спостереження, у них формується вміння критично осмислювати власні цінності та переконання.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Український переклад: Наскрізні компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге© Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019 (вправа «Дзеркало, поговори зі мною!», с. 49–50).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Найкраще кімнату підготувати так, щоби група могла сісти в коло. Ресурси та обладнання: аркуші паперу та ручки для кожного/-ї учасника/-ці.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда