TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Ділова гра “Творчі детективи”

Вправа спрямована на розвиток розуміння авторського права та підвищення свідомості щодо захисту творчих праць. Учні у групах аналізують творчі роботи та виявляють можливі порушення авторського права, а потім обговорюють результати та навчаються поважати творчість інших людей.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Олександрівський ліцей імені Т.Г.Шевченка Олександрівської селищної ради Вознесенського району Ммиколаївської області
Освітня галузь: Інформатична
Предмет: Інформатика
Тема уроку/години спілкування: Академічна доброчесність. Правила цитування та використання авторської інформації
Клас: 5
Мета вправи/заняття: ознайомити учнів з авторським правом та правилами використання матеріалів, знайдених в Інтернеті; розвивати логічне мислення, формувати вміння аналізувати, робити висновки, передбачати результат; виховувати повагу до авторських прав, праці інших людей. Тип уроку: комбінований.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Очікувані результати:

Усвідомлено дотримується норм правової взаємодії [ІФО 4.3]

Може віднаходити інформацію, необхідну для приватних й академічних потреб та інтересів. 

Може пояснити, чому кожен зобов’язаний поважати права інших.

Критерії успіху для учнів / учениць: я брала (брав) участь у роботі команди; я шукаю інформацію, звертаючись до різноманітних джерел; я можу віднаходити інформацію, необхідну для власних та академічних потреб; я завжди зазначаю джерела, використані у своїй роботі; я наводжу приклади, які переконують, що всі права слід поважати і захищати, зокрема й авторське право.
Тривалість вправи: 25 хв
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об’єднайте дітей в 5 груп (по 2-3  особи). Надайте кожній групі завдання-сценарій, що містить креативну творчу роботу (1-2 хв).
  2. Поясніть, що учні будуть творчими детективами, які мають розслідувати, чи було порушено авторське право однолітками під час підготовки до шкільного свята. Кожна група має проаналізувати творчу роботу та виявити будь-які ознаки можливого порушення авторського права (наприклад, незаконне використання без згоди, копіювання тощо) (3-5 хв). Завдання для груп:
  • Малюнок: Цей малюнок було використано на постері для шкільного заходу. Уважно розгляньте малюнок та визначте чи було використано елементи чужої творчості без згоди. Якщо так, то які кроки потрібно зробити для захисту авторських прав? (Додаток 1).
  •  Пісня: Цю пісню було завантажено на сайті mp3ukr.com   і використано в постері для шкільного свята. Уважно розгляньте сайт та визначте чи було використано елементи чужої творчості без згоди? Як це може вплинути на авторські права творця?  Які кроки потрібно зробити для захисту авторських прав у разі їх порушення? Команда отримує текст пісні та запис мелодії “Ой у лузі червона калина” (Додаток 2).
  • Фотографія: Цю фотографію було використано в шкільному журналі або на вебсайті. Уважно розгляньте фотографію та визначте чи була ця  фотографія використана без дозволу автора і які правові наслідки це може мати?  Які кроки потрібно зробити для захисту авторських прав?  (Додаток 3).
  •  Відео: Це відео, яке було розміщене в Інтернеті. Перевірте, чи було використано чужий матеріал без відповідної згоди та як це відображається на авторських правах. (Додаток 3).
  •  Допис в соцмережах: Цей пост було опубліковано в соціальній мережі до шкільного свята. З'ясуйте, чи було використано певні ідеї або сюжетні повороти з інших джерел без згоди автора та визначте, як це пов'язано з авторським правом. (Додаток 4). 
  1. Кожна група представляє свої результати та ділиться висновками щодо можливого порушення авторського права і способами вирішення проблеми (10 хв).
Підсумок за результатами проведення вправи:

Обговорення (дебрифінг) (10 хв)

Які проблеми, пов'язані з авторським правом, ви виявили в завданнях-сценаріях? 

Чому важливо поважати творчість інших людей і не копіювати їхні ідеї без дозволу?

Які права має автор на свою творчість, таку як малюнок або оповідання, які він створив?

Чому потрібно давати згоду автору, перш ніж використовувати його творчість?

Як авторське право допомагає творцям відчувати себе захищеними та стимулює їх до творчого розвитку?

Які наслідки можуть бути, якщо ми не поважаємо авторське право?

Як ви можете застосувати набуті знання про авторське право у своєму щоденному житті, особливо при роботі з творчими матеріалами або в Інтернеті?

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Рамка компетентностей для культури демократії

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Комп’ютери, інтернет, місце для роботи груп.
Опис вправи для проведення в онлайн форматі:

Цю вправу можна провести в онлайн-форматі. Робота в групах передбачає об'єднання в сесійні зали.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда