Вправа спрямована визначити, наскільки ми здатні захищати власну точку зору і розуміти точку зору інших. Учні/учениці діляться своїми думками щодо певних історичних тверджень та переконують решту групи, що вони мають рацію.
Де ви стоїте
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 імені В.Г. Саражана
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Окупація Червоною армією Галичини, Волині, Північної Буковини, Хотинщини та Південної Бессарабії. Радянізація нових територій. Масові політичні репресії 1939-1940 рр.
- Клас: 10
- Ключова складова громадянської компетентності: Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Гнучкість та вміння адаптуватися
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- висвітлює особливості соціально-економічних, політичних процесів на західноукраїнських землях 1939-1940 х рр.;
- визначає позитивні та негативні сторони встановлення радянської влади;
-знає хронологічну послідовність подій;
- на основі історичних фактів доводиь власну думку, зіставляти різні точки зору.
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Підготовчий етап.
Розмістіть у класі по різних кутах таблички з написами “Згодні”, “Незгодні”, “Абсолютно згодні”, “Категорично незгодні” і одну покладіть по середині класу “Маємо певні сумніви” (Додаток 1).
- Поясніть, що ви будете зачитувати твердження (Додаток 2). Якщо учасники/-ці погоджуються із твердженням, вони крокують до таблички “Згодні” або “Абсолютно згодні”; учасники/-ці, які не погоджуються із твердженням - крокують до таблички з написом “Незгодні” або “Категорично не згодні”; учасники/-ці, які не можуть визначитися за цими 4 позиціями - крокують до таблички “Маємо певні сумніви”. Попередьте, що, крокуючи до тієї чи іншої таблички, учасники/-ці не можуть говорити між собою або відразу пояснювати свою позицію.
- Прочитайте перше твердження
- Після того, як усі стали на обрані позиції, попросіть кількох дітей по черзі аргументовано пояснити іншим, чому вони обрали таку позицію. Учасники/-ці мають спробувати переконати решту групи доєднатися до них.
- Коли усі висловилися, запропонуйте тим, хто хоче, перейти на іншу позицію.
- Зачитайте інші твердження та повторіть увесь процес.
- Коли всі твердження зачитані, проведіть загальне обговорення. Запитання для дебрифінгу:
- Які у вас відчуття від виконаної роботи?
- Які виникали складнощі під час вибору власної позиції та її аргументації?
- Які аргументи вас переконали?
- Чи хотіли ви змінити позицію чи, можливо, змінили?
- Наскільки легко / важко вам було переконувати інших, що ви маєте рацію?
- Чи легко було прийняти протилежні думки під час аргументації тверджень? Якщо так, то чому, якщо ні, то чому?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють, що нормально, коли люди думають по-різному, необов’язково існує правильне ставлення чи позиція. Діти розуміють, що важливіше знати і розуміти причини, які обумовили таке ставлення та ставити собі запитання: Наскільки ми насправді слухаємо аргументи інших людей? Наскільки чітко формулюємо власну думку? Учні та учениці усвідомлюють, що нечіткіше ми говоримо, то більше ми підживлюємо непевність та збільшуємо ризик непорозуміння.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016, с.184.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Папір А4 (5 аркушів ), маркери.