Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.
Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.
Фільтр
Чи просто збирати пазли?
Ця вправа сприяє розвитку вмінь комунікувати з людьми різних культур, звичаїв, характерів тощо. В основі вправи - порівняння спільної діяльності людей в історичних подіях і взаємодії в дитячому колективі, що налаштовує на ефективну комунікацію і взаємодопомогу для досягнення спільної мети.
Доцільно використовувати на етапі систематизації та узагальнення нових знань і умінь.
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 45 Маріупольської міської ради Донецької області"
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Передумови та причини політичного дроблення Русі-України. Любецький з’їзд
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Аналізуючи діяльність князів Ярославичів, розвинути вміння спілкуватися та домовлятися з різними людьми для досягнення спільної мети.
Ключова складова громадянської компетентності: Уміння співпрацювати
Додаткова/і складова/і компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:
Учень/учениця:
знає умови розподілу влади в князівствах за заповітом Ярослава Мудрого, причини роздробленості, князівські з’їзди;
може пояснити причини роздробленості;
називає спроби порозумітися і об’єднати державу.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
Підготовчий етап
Малюнки з ілюстраціями (Додаток 1) до теми розріжте на 6 частин (з розрахунку на 24 учнів/учениць). На зворотному боці кожної частини ілюстрації прикріпіть картку з описом поведінки (Додаток 2). Підготовлені пазли перемішайте. У різних куточках класу розташуйте аркуші з назвами пазлів-ілюстрацій - “Ярослав Мудрий”, “Карта удільних князівств”, “Сім’я Ярослава Мудрого”, “Князівський з’їзд”.
Хід вправи
Після вивчення теоретичних знань про початок роздробленості Русі-України та спроби князів порозумітися, на етапі узагальнення отриманих знань, запропонуйте учням/ученицям обрати один із підготовлених пазлів.
Поясгіть, що вони мають прочитати, роль, яка написана на зворотному боці палза, але нікому не показувати.
Попросіть учнів/учениць, дотримуючись своєї ролі в поведінці, знайти 5 інших частин пазлу-ілюстрації та зібрати його в картинку.
Наприкінці попросіть дітей розмістити складений пазл там, де розташована назва ілюстрації. Дайте на виконання завдання 5 хвилин.
Проведіть обговорення (10-12хвилин). Запитання для дебрифінгу:
Що ви відчували, коли збирали пазл?
Яка група зібрала пазл? Як вам це вдалося?
Яка група не зібрала пазл? Що заважало це зробити?
Які ролі вам довелося виконувати? Наскільки ці ролі вам притаманні?
Пригадайте з першого етапу уроку, що робили князі-Ярославичі для об’єднання держави? Чи вдалось їм це зробити? Чому?
Що б ви порадили князям для порозуміння, використовуючи той досвід, що ви отримали під час цієї вправи?
Які ідеї для досягнення спільної мети ви візьмете собі для виконання спільного завдання своїм класним колективом?
Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють важливість і необхідність співпраці в колективі. Діти розуміють, що для ефективної співпраці необхідно прислухатися до інших, допомагати одне одному, підтримувати інших людей, незважаючи на розбіжності у поглядах.
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
Сорочинська Н. М., Гісем О. О.Сорочинська Н. М., Гісем О. О.Історія України : підручник для 7 кл. закладів загальн. серед.освіти / Н. М. Сорочинська, О. О. Гісем. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2020. — 176 с.
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: частина класу повинна бути вільною для руху всіх учнів/учениць, у різних куточках класу розташовані аркуші з назвами пазлів-ілюстрацій - “Ярослав Мудрий”, “Карта удільних князівств”, “Сім’я Ярослава Мудрого”, “Князівський з’їзд”. Матеріали: картки (розрізані пазли з наклеєними картами ролей на зворотному боці).
Коментарі:
Якщо учнів/учениць у класі менше, то малюнки розрізаються на меншу кількість пазлів, а з переліку ролей видаляється одна на розсуд вчителя/-ьки. Якщо дітей більше, то частина пазлів будуть без ролей, діти будуть вільні в своїй поведінці під час вправи. Головне, щоб кількість таких пазлів до кожної ілюстрації була приблизно однакова.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter