Учні та учениці складають хімічні історії, спираючись на реальні факти та видумки, усвідомлюючи, як ці образи обумовлюють наші очікування щодо людей, котрі належать до інших груп. |
Час збирати валізу
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Мереф'янський медичний ліцей" Мереф'янської міської ради Харківської області
- Предмет: Хімія
- Тема уроку/години спілкування: Метали й неметали. Металічні та неметалічні елементи, їх розміщення в періодичній системі
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
- Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Гнучкість та вміння адаптуватися
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- може пояснити місце металів та неметалів у періодичній системі;
- знає відмінності та схожі ознаки металів та неметалів, металічних та неметалічних елементів.
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
1. Попросіть учнів та учениць сісти в коло.
2. Одного/-у з учнів/-ениць попросіть бути спостерігачем/-кою (використайте лічилку). Ця дитина иає розміститися за межами кола та занотовувати все, що відбувається.
3. Решті учнів/-ениць поясніть, що вони разом створюватимуть кооперативну (колективну) історію за допомогою м’якої іграшки - кота Саймана. Історію потрібно складати спонтанно та у швидкому темпі.
4. Поясніть, що історія розпочинається словами «Це історія про хімічний елемент жовтого кольору - Аурум, який живе в країні металів» та передайте іграшку комусь із групи. Попросіть людину з іграшкою продовжити історію одним-двома реченнями (характеристика елемента чи простої речовини, реальні факти чи видумка), а тоді передати іграшку наступному/-ій учаснику/-ці.
5. Продовжуйте таким чином складати історію хімічного елемента.
6. На 10-й раз передачі іграшки, візьміть її та скажіть: «Аурум знає Аргентум, елемент сіро-білого кольору, розміщений в іншому періоді цієї ж країни» та поверніть іграшку назад у коло, попросіть учасників/-ць розпочати розповідати історію про Аргентум.
7. Змінюйте персонажів історії. Наприклад: «Металічний Аргентум знайомий з Хлором, який розміщений з іншого боку Періодичної системи, в країні неметалів», «Сусідом газуватого Хлору є рідкий Бром», «Бром добре почуває себе поряд з твердим Калієм, хоча Калій – метал, а Бром-неметал» тощо.
8. Проведіть дебрифінг. Запитання для обговорення:
- Які емоції вас переповнювали, коли ви складали історії про елементи, які дуже різняться між собою?
- Що було складніше: давати характеристику елементу вже відому чи вигадану? Чому?
- Якби Хлор жив у країні Ауруму (металів), належачи до меншини, то як би він почувався?
- А як почувається Аргентум, належачи до більшості?
- Чи всі ми маємо однакові уявлення про оточуючих нас людей?
- Яку ставлення, на вашу думку, необхідно розвивати в собі, щоб уникнути стереотипів?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють, що характеризуючи іншу людину, варто уникати стереотипів, розвивають відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей.
- Використані джерела:
Освітня збірка «Усі різні – усі рівні», с. 64.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделеєва, м’яка іграшка кіт Сайман, папір та ручка для спостерігача/-ки, фліпчарт та маркер.