Учні та учениці збирають умовну валізу особистих характеристик, щоб пояснити, наскільки вони допомагають чи заважають співпраці, порозумінню з однокласниками й однокласницями, успішності.
Час збирати валізу
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "МЕРЕФ`ЯНСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ ЛІЦЕЙ" МЕРЕФ`ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
- Предмет: Українська мова
- Тема уроку/години спілкування: Прикметник: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
- Додаткова/і складова/і компетентності: Впевненість у собі
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- знає морфологічні ознаки прикметника, його синтаксичну роль;
- доречно вживає прикметники у власному мовленні.
- Тривалість вправи: 40 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Заготуйте на паперових стрічках прикметники-ознаки характеру людини із лексичним значенням (додаток 1). Кількість може змінюватися відповідно до наповнюваності класу.
- Запропонуйте дітям обрати по одній характеристиці, яка притаманна учням/-еницям класу, та помістити на дошці, пояснивши її значення у разі потреби.
- Попросіть доповнити речення 1 з шаблону (додаток 2). «У нашому класі навчаються …, …, …учні та учениці», вставивши на місці пропусків будь-які прикметники з дошки, та визначити їхню синтаксичну роль.
- Попросіть учнів та учениць зібрати валізу власних характеристик. Для цього вони мають записати в шаблон (додаток 2) чотири прикметники з дошки, доповнити речення 2 з шаблону (додаток 2) «… і … - основні ознаки мого характеру» та визначити їхні морфологічні ознаки й синтаксичну роль.
- Порадьтеся з дітьми щодо об’єднання прикметників на дошці у дві групи: 1. «Характеристики, які допомагають співпраці, порозумінню, успішності в класі» 2. «Характеристики, які заважають співпраці, порозумінню, успішності в класі», звертаючи увагу на те, як зазначена характеристика впливає на поведінку в різноманітних ситуаціях.
- Дозвольте учням та ученицям позбутися (закреслити) у разі потреби ті характеристики у валізі, які, на їхню думку, є перепоною на шляху до успіху.
- Запропонуйте додати до власної валізи характеристику, яку діти хотіли б розвинути у собі, та доповнити речення 3 з шаблону (додаток 2) «Я буду …, і досягну успіху» та визначити морфологічні ознаки й синтаксичну роль прикметника.
- Проведіть дебрифінг. Запитання для дебрифінгу:
- Які емоції були у вас, коли наповнювали валізи?
- Що було складніше: вибирати прикметники для характеристики учнів/-ениць класу чи збирати власну валізу? Чому?
- Значення якого прикметника було для вас новим?
- Яку рису, на вашу думку, необхідно розвивати в собі, щоб стати успішним/-ою?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Діти навчаться формувати конструктивну самооцінку, доречно використовуючи прикметники. Вправа спонукає до роздумів про розвиток власних якостей та цінностей.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
TASK. Наскрізні компетентності для демократії. 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге, стор. 105
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Стрічки з прикметниками, заголовки-назви груп ознак «Характеристики, які допомагають співпраці, порозумінню, успішності в класі», «Характеристики, які заважають співпраці, порозумінню, успішності в класі», шаблон класної роботи.