TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Бінго!

Вправа сприяє усвідомленню, що суспільство, влада і держави існують з давніх часів, але за тисячоліття вони змінилися: незважаючи на відмінності в матеріальних статках, на різні заняття, зараз всі люди мають права, у законах закріплено рівноправ’я. Учні/учениці шляхом створення ротаційних пар повторюють матеріал теми про владу і організацію суспільства в державах давніх Азії та Африки, комунікують та відповідають на питання.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №87 Харківської міської ради Харківської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Узагальнення до теми «Стародавні цивілізації Азії та Африки»
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Розвивати навички соціального партнерства, уміння знаходити порозуміння з іншими людьми, розвивати навички слухання та критичного мислення. Узагальнити і систематизувати знання щодо організації суспільства та влади в стародавніх державах Азії та Африки.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • узагальнює та систематизує знання  щодо організації влади давніх суспільств;
  • характеризує давні суспільства та особливості суспільного життя давніх цивілізацій;
  • порівнює характерні ознаки давніх суспільств;
  • розуміє причини виникнення суспільних верств і держави;
  • повторює поняття «суспільна верства», «держава», «місто-держава», «фараон», «варна».
Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Поясніть, що зараз учасники/учасниці мають поділитися одне з одним своїми знаннями про суспільства і владу в стародавніх державах Азії і Африки (Єгипті, державах  Дворіччя,  Ізраїльсько-Юдейському царстві, Персії, Давніх Індії і Китаї).

  1. Роздайте дітям аркуші-таблиці з запитаннями (Додаток 1) і попросіть взяти ручки.
  2. Поясніть, що учні/учениці мають, вільно пересуваючись по класу, знайти пару, задати партнеру/партнерці будь-яке питання з аркуша питань, вислухати відповідь і відповісти на питання партнера/партнерки. Працювати необхідно тільки В ПАРІ. Короткі відповіді (ключові слова) потрібно записувати в аркуш. (Зазначте, що навіть якщо хтось знає відповіді на всі питання, то він/вона не може записати їх у свій аркуш, потрібно зібрати відповіді однокласників/однокласниць).
  3. Запросіть пари "розлучитися" і відшукати нових партнерів/партнерок. Знову відбувається обмін питаннями і відповідями. Наголосіть, що після кожної відповіді партнера/партнерку змінювати обов’язково.
  4. Повторюйте пункт 2 до тих пір, поки один/-а з учнів/-ениць не закінчить заповнення таблиці. Хто перший закінчив/-ла, иає крикнути «Бінго!» Цей/ця учасник/учасниця є переможцем/переможницею. (Щоб запобігти роботі не на якість, а на швидкість, потрібно попередити учнів/учениць перед початком вправи, що, якщо виявиться, що переможець/переможниця заради швидкості знехтував/-ла якістю відповідей, то він/вона може бути позбавлений/-а звання переможця/переможниці).
  5. Оголосивши переможця/переможницю, запросіть дітей сісти за парти і перейти до обговорення. Поясніть, що всі питання обговорюватимуться по черзі. Учні/учениці мають сказати, які відповіді вони отримали, за необхідності прокоментувати їх. Короткі відповіді записуються в таблицю на аркуші фліпчарту чи на дошці (це допоможе дітям більш цілісно сприйняти інформацію).
  6. Після обговорення питань вправи запропонуйте дітям обговорити саму вправу. Обговорення відбувається за такими питаннями:

- Як вам працювалося?

- На які питання відповідати було легко? На які складно?

- Що спільного в усіх давніх суспільствах Африки і Азії? А що відмінного?

- Чи можна говорити про наявність прав людини в давніх суспільствах?

- Різним чи однаковим було правове становище різних суспільних верств?

- Що спільного в організації давніх суспільств і в сучасному українському суспільстві? А у владі?

- У чому принципова відмінність влади в давніх державах Африки і Азії і в сучасній Україні?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що суспільство і влада давніх цивілізацій мають багато спільних рис, але принципово відрізняються від сучасних суспільства і влади: нерівноправність різних верств населення була закріплена тодішніми традиціями, звичаями і законами, а влада не обиралася, і суспільство не могло на неї вплинути і не брало участі в управлінні державою. У результаті вправи учні/учениці усвідомлюють переваги сучасного суспільства з точки зору наявності прав людини, закріпленого в законах рівноправ’я громадян/-ок.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Компас: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа «Бінго!», с. 85-87).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: перед початком вправи потрібно стільці посунути ближче до парт, щоб була можливість вільно пересуватися по класу. Матеріали: таблиці з питаннями (відповідно до кількості учасників/-ць), таблиця з питаннями на фліпчарті і маркери або таблиця,накреслена на дошці.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда