Вправа сприяє усвідомленню, що суспільство, влада і держави існують з давніх часів, але за тисячоліття вони змінилися: незважаючи на відмінності в матеріальних статках, на різні заняття, зараз всі люди мають права, у законах закріплено рівноправ’я. Учні/учениці шляхом створення ротаційних пар повторюють матеріал теми про владу і організацію суспільства в державах давніх Азії та Африки, комунікують та відповідають на питання.
Бінго!
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №87 Харківської міської ради Харківської області
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Узагальнення до теми «Стародавні цивілізації Азії та Африки»
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- узагальнює та систематизує знання щодо організації влади давніх суспільств;
- характеризує давні суспільства та особливості суспільного життя давніх цивілізацій;
- порівнює характерні ознаки давніх суспільств;
- розуміє причини виникнення суспільних верств і держави;
- повторює поняття «суспільна верства», «держава», «місто-держава», «фараон», «варна».
- Тривалість вправи: 25 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Поясніть, що зараз учасники/учасниці мають поділитися одне з одним своїми знаннями про суспільства і владу в стародавніх державах Азії і Африки (Єгипті, державах Дворіччя, Ізраїльсько-Юдейському царстві, Персії, Давніх Індії і Китаї).
- Роздайте дітям аркуші-таблиці з запитаннями (Додаток 1) і попросіть взяти ручки.
- Поясніть, що учні/учениці мають, вільно пересуваючись по класу, знайти пару, задати партнеру/партнерці будь-яке питання з аркуша питань, вислухати відповідь і відповісти на питання партнера/партнерки. Працювати необхідно тільки В ПАРІ. Короткі відповіді (ключові слова) потрібно записувати в аркуш. (Зазначте, що навіть якщо хтось знає відповіді на всі питання, то він/вона не може записати їх у свій аркуш, потрібно зібрати відповіді однокласників/однокласниць).
- Запросіть пари "розлучитися" і відшукати нових партнерів/партнерок. Знову відбувається обмін питаннями і відповідями. Наголосіть, що після кожної відповіді партнера/партнерку змінювати обов’язково.
- Повторюйте пункт 2 до тих пір, поки один/-а з учнів/-ениць не закінчить заповнення таблиці. Хто перший закінчив/-ла, иає крикнути «Бінго!» Цей/ця учасник/учасниця є переможцем/переможницею. (Щоб запобігти роботі не на якість, а на швидкість, потрібно попередити учнів/учениць перед початком вправи, що, якщо виявиться, що переможець/переможниця заради швидкості знехтував/-ла якістю відповідей, то він/вона може бути позбавлений/-а звання переможця/переможниці).
- Оголосивши переможця/переможницю, запросіть дітей сісти за парти і перейти до обговорення. Поясніть, що всі питання обговорюватимуться по черзі. Учні/учениці мають сказати, які відповіді вони отримали, за необхідності прокоментувати їх. Короткі відповіді записуються в таблицю на аркуші фліпчарту чи на дошці (це допоможе дітям більш цілісно сприйняти інформацію).
- Після обговорення питань вправи запропонуйте дітям обговорити саму вправу. Обговорення відбувається за такими питаннями:
- Як вам працювалося?
- На які питання відповідати було легко? На які складно?
- Що спільного в усіх давніх суспільствах Африки і Азії? А що відмінного?
- Чи можна говорити про наявність прав людини в давніх суспільствах?
- Різним чи однаковим було правове становище різних суспільних верств?
- Що спільного в організації давніх суспільств і в сучасному українському суспільстві? А у владі?
- У чому принципова відмінність влади в давніх державах Африки і Азії і в сучасній Україні?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють, що суспільство і влада давніх цивілізацій мають багато спільних рис, але принципово відрізняються від сучасних суспільства і влади: нерівноправність різних верств населення була закріплена тодішніми традиціями, звичаями і законами, а влада не обиралася, і суспільство не могло на неї вплинути і не брало участі в управлінні державою. У результаті вправи учні/учениці усвідомлюють переваги сучасного суспільства з точки зору наявності прав людини, закріпленого в законах рівноправ’я громадян/-ок.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Компас: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа «Бінго!», с. 85-87).
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: перед початком вправи потрібно стільці посунути ближче до парт, щоб була можливість вільно пересуватися по класу. Матеріали: таблиці з питаннями (відповідно до кількості учасників/-ць), таблиця з питаннями на фліпчарті і маркери або таблиця,накреслена на дошці.