Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина має висловлювати свої думки під час дискусії. Тому варто з повагою ставитися до учасників/учасниць дискусії.
Білий папірець
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: НВК "ЗНЗ- І-ІІІ ст. ДНЗ-учнівське лісництво ім. О.І. Могильницького" с. Міженець
- Предмет: Українська мова
- Тема уроку/години спілкування: Дискусія на тему "Мовна мода - це добре чи погано"
- Клас: 10
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Знання та критичне розуміння мови і особливостей спілкування
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
-усвідомлює важливість дотримання методів ведення дискусії;
-знає основні вимоги до складання текстів, коментує їх;
-виявляє і аналізує порушення, допущені у процесі висловлення думки;
-організовує власну мовленнєву діяльність;
-виявляє вміння добирати інформацію, необхідну для обговорення життєво важливих проблем;
-виявляє вміння стверджувати або спростовувати тезу, аргументуючи її;
-вміє дотримуватися правил побудови виступу (теза-докази-аргументи-висновок), основних принципів організації виступу;
-ураховує комунікативний стан співрозмовників;
-прагне працювати над своєю мовою і мовленнєвими компетенціями;
-почуває себе комфортно у незвичних ситуаціях.
- Тривалість вправи: 25-30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Коментар:вправа проводиться перед дискусією.
1. Підготуйте картки 5 різних кольорів, за допомогою яких відбудеться об'єднання у групи. У кожній групі має бути пропонент (стверджувальна), опонент (заперечувальна) сторони. Має бути і нейтральна сторона. Але обов'язково слід обгрунтувати таку позицію.
2. Попросіть учнів/учениць витягнути наосліп картки для об'єднання в групи за отриманими кольорами. На кожну групу має бути одна картка білого кольору. Учень/учениця, яуому/якій випала така картка, до кінця роботи не має права висловлювати свою думку в групі. Він/вона спостерігає за тим, що роблять його/її однокласники/однокласниці у групі.
3. Запропонуйте учням/ученицям упродовж 10 хвилин обговорити у групах тему "Мовна мода - це добре чи погано" та напряцювати якомога більше доказів і аргументів, записати їх на листочках.
4. Запросіть кожну групу представити по черзі свої напрацювання.
5. Запропонуйте учням/ученицям відзначити ті дописи та аргументи з паралельних груп, які вони вважають доцільними при веденні дискусії.
6. Проведіть обговорення: Для тих, хто отримав білий папірець: - Що ви відчували під час групової роботи? - Чому були такі відчуття? Для решти учасників: - Що ви відчували, коли учні/учениці з білими папірцями не говорили з вами? - Наскільки для вас була важлива думка тих, хто не мав права брати участі у дискусії? - Як ви думаєте, як під час дискусії почували себе учні/учениці, що не мали права висловлювати свої думки? - Позиція котрого/-ої дискутанта/-ки вам найбільше сподобалася, запам'яталася? Чому?
Для всіх:
- Як вам працювалося в групах?
- Що допомагало/заважало працювати?
- Чи всі групи в класі були поставлені в однакові умови для ведення дискусії?
- Чи були порушені права деяких учасників дискусії?
- Чому важливо вміти вести дискусію?
- Чи погоджуєтесь ви із висловом: "Захищаючи рідне слово, ти захищаєш свій народ, його гідність, право на майбутнє"?
- Чи потребує реанімації сьогодні українська мова? Чому?
- Чи вважеєте ви правильним той факт, що деякі народні обранці у парламенті України виступають недержавною мовою?
- Що потрібно зробити, щоб зберегти українську мову для наступних поколінь?
- Що можете зробити ви, щоб наша мова процвітала сьогодні і в майбутньому?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці мають усвідомити, що кожна людина має право на відверте висловлювання своєї думки під час дискусії. Діти удосконалюють навички ведення дискусії, а саме: поважати точки зору всіх членів дискусії, бути тактовними, слухати інших, не перебиваючи, не говорити занадто довго та занадто часто, дотримуватися позитивних ідей та стосунків.
Діти роблять висновок, що дискусія - це публічна суперечка, метою якої є зіставлення та з'ясування різних поглядів на одну проблему, пошук такого загального уявлення про предмет обговореня, яке визнавалося б усіма дискутантами/-ками.
Якщо люди не мають можливості обговорювати свої погляди з іншими людьми, відстоювати свою думку - це порушення прав людини.
- Використані джерела:
- "Компас".
- "Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів".
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Парти і стільці для роботи груп розмістити острівцями. Підготувати різнокольові картки для поділу на групи. У кожній групі має бути одна картка білого кольору.