TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Білий папірець

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина має висловлювати свої думки під час обговорення будь-якого питання, кожна думка є цінною. Тому варто толерантно і з повагою ставитися до учасників/ць діалогу.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№17
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: Урок розвитку мовлення. Твір-роздум на суспільну тему в публіцистичному стилі “Бути людиною — це відчувати свою відповідальність” (А. Сент-Екзюпері).
Клас: 11
Мета вправи/заняття: Сприяти усвідомленню того, що кожна особистіть має право на висловлювання під час обговорення питань, які їх стосуються.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності демократії, Прийняття невизначеності та неоднозначності, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Демонструє вміння дообирати мовно-виражальні засоби залежно від мети й ситуації спілкування.

Тривалість вправи: 25-30 хв
Інструкція для проведення вправи:

Коментар: вправа проводиться перед написанням твору.

  1. Підготуйте картки (фішки) різних 5  кольорів, за допомогою яких відбудеться об'єднання у групи. 
  2. Роздайте учням/ученицям картки (або запропонуйте витягнути наосліп) для об'єднання в групи за отриманими кольорами. На кожну групу має бути одна картка білого кольору. Учень/учениця, якому/якій випала така картка, до кінця роботи не має права висловлювати свою думку в групі. Він/вона просто спостерігає за тим, що роблять його/її одногрупники/ці.

Коментар: Бажано, щоб картки білого кольору отримали учні/учениця, які зазвичай бувають найактивнішими і відповідають найпершими.

5. Запропонуйте учням, упродовж 10 хвилин обговорити твердження “Бути людиною — це відчувати свою відповідальність” (А. Сент-Екзюпері) та напрацювати якомога більше аргументів та прикладів на їх підтвердження. Всі аргументи прописуються на фліпчартному папері.

6. Діти представляють свої напрацювання (озвучує  по черзі кожна група).

7. Запропонуйте учням та ученицям відзначити ті аргументи, якими вони скористаються під час написання твору-роздуму.

Обговорення:

Для тих, хто отримав білий папірець :

  • Що ви відчували під час групової роботи?
  • Чому були такі відчуття?

Для решти учасників/ць:

  • Що ви відчували, коли учні/учениці з білими папірцями не говорили з вами?
  • Наскільки для вас була важливою думка тих, хто не мав права висловлюватися під час проведення вправи?

Для всіх:

  • Чи всі групи в класі були поставлені в однакові умови для виконання завдання? 
  • Які права людини були порушені в ході виконання вправи?
  • Чому важливо брати участь у тих справах, які нас стосуються?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні мають усвідомити, що кожен/на має право на висловлювання під час обговорення питання, які їх стосуються. Кожна думка може бути цінною.

Важливо не тільки бути в змозі думати, що ви хочете, але і бути в змозі висловити цю думку вголос, якою б вона не була, мати свободу  вираження (Загальна декларація прав людини, стаття 19). Якщо люди не мають можливості обговорювати свої погляди з іншими людьми, або представляти їх у засобах масової інформації, то яким чином вони можуть «взяти участь» у державотворенні? Їх думка по суті  не є важливою для  суспільства.

Використані джерела:

«Компас» - ст.461-462.

"Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів» - ст.72

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: 1.Парти для роботи груп розмістити острівцями (з розрахунку 5 осіб у групі) 2. Підготувати картки для поділу на групи (різних кольорів). У кожній групі має бути 1 картка білого кольору.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда