TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Машина часу: свідком яких подій я б хотів_ла стати

Учні та учениці визначать важливі для них події з історії України, розташують їх на лінії часу та познайомляться з думками своїх колег.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ ЛОР ЛОІППО
Освітня галузь: Громадянська та історична
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Хронологія / Літочислення / Лінія часу
Клас: 5
Ключова складова громадянської компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
Очікувані результати:

- розташовує події у хронологічній послідовності [6 ГІО 1.1.2-1];

- виявляє інтерес до вивчення переконань, цінностей, традицій та світогляду інших людей.

Критерії успіху для учнів / учениць: я пригадаю 5 важливих, на мою думку, для України подій; я розташую їх у послідовності від найдавнішої до найближчої до нашого часу та поясню, чому я обрав ці події; я прослухаю презентації своїх однокласників і однокласниць і спробую зрозуміти, чому вони для них важливі.
Тривалість вправи: 30 хв / цілий урок
Інструкція для проведення вправи:

Цю вправу варто провести після того, як учням й ученицям пояснили основи літочислення (роки та століття, наша ера – до нашої ери, тощо). Варіант 1 – з цього можна почати урок – і завершити його практикумом (цією вправою). Варіант 2 – цю вправу можна провести як підсумок теми хронологія.

  1. Краще проводити цю вправу у колі, відсунувши парти під стіну. На дошці намалюйте «лінію часу» (альтернативно, таку лінію можна зробити на підлозі в колі малярним скотчем). Об’єднайте дітей у пари так, як вони сидять (можна перед цим провести якусь коротку руханку, щоб діти помінялися місцями й друзі не сиділи поруч, наприклад, «Вітром здуло»; правила руханки див. нижче). Скажіть дітям, що вчені винайшли машину часу, у якій можна подорожувати виключно в парі. Запропонуйте кожній парі подумати про 5 подій у минулому України, які б вони хотіли побачити на власні очі. Роздайте кожній парі по 5 стікерів.
  2. Діти в парі упродовж 5-7 хв думають про 5 подій в історії України, які б вони хотіли побачити на власні очі. Записують кожну подію на окремому стікері й думають над аргументами, чому ці події важливі.
  3. Коли всі записали події, учитель_ка каже, що для того, щоб усі могли відвідати події, які запланували, важливо скласти правильний маршрут для машини. Для цього потрібно події усіх пар розташувати у правильній хронологічній послідовності. Запитує, чи є у когось подія, яка відбулася до нашої ери. Якщо хтось таку подію вказав, то ця пара розпочинає і називає свою подію. Якщо ні – то вчитель_ка рухається далі лінією часу, називаючи століття (І, ІІ, ІІІ іт.д.), поки у якоїсь з пар не виявиться події на це століття. Або ж можна спробувати запитати дітей, у кого, на їхню думку, є надавніша подія. Якась пара називає таку подію. Вчитель_ка перепитує, чи є в когось пізніша подія. Якщо є - то спершу рухаємося назад у часі. Якщо нема - тоді рухаємося вперед лінією часу.
  4. Перша «хронологічно» пара називає обрану подію, пояснюючи вибір, і розташовує її на лінії часу або самостійно або передає вчителю і вчитель_ка клеїть подію. Вчитель_ка запитує, чи є ще у когось така сама подія, збирає відповідні стікери й чіпляє «хвостиком» на тому ж місці на лінії часу. Потім запитує, у кого ще є події, які стосуються цього ж століття. Якщо є, то учні розповідають про обрані ними події, якщо ні – то вчитель_ка пропонує продовжити мандрівку до наступного століття (15-20 хв.)
  5. Дебрифінг вправи у колі, запитання від учителя (8-10 хв):
  • (за потреби; якщо не було коригування по ходу вправи) Чи правильно ми склали маршрут для машини часу, тобто, чи всі події розташовано в хронологічній послідовності?;
  • Наскільки легко було розташовувати обрані вами події на лінії часу? Чому? 
  • Чому ці події важливі для вас особисто? Чому вони важливі для нас як українців?
  • Які події мають найдовші «хвостики»? (Які події згадала найбільша кількість учнів та учениць?) Як ви думаєте, чому саме ці події?
  • Які події, з тих, які називали ваші однокласники й однокласниці, вас здивували? Чому?
  • Про які події, яких ви не знали раніше, ви довідалися під час цієї вправи?
  • Чому для нас важливо знати хронологію / вміти розташовувати події на лінії часу?
  • Чого ви навчилися, виконуючи цю вправу?

Руханка «Вітром здуло»

Усі сидять у колі на стільчиках. Учитель починає, відставляючи свій стільчик з кола і стаючи всередину. Завдання людини всередині кола – сісти на стільчик. Для цього «ведучий/а» має назвати характеристику, яка об’єднує хоча б кількох людей, які сидять у колі, починаючи фразу зі слів «Вітром здуло тих, хто…». Всі, кого стосується названа характеристика, мають помінятися місцями. У цей момент «ведучий/а» може сісти на будь-яке вільне крісло. Той/та, хто опинилися без крісла, називають наступну характеристику і намагаються сісти в коло. Можливі характеристики: «Вітром здуло тих, хто сьогодні в джинсах», «Вітром здуло тих, хто любить історію», «Вітром здуло тих, хто бачив мультик «Мавка»», «Вітром здуло тих, хто любить солодке» тощо. Після того, як діти трішки награються і поміняються місцями, вчитель_ка дає сісти усім діятм на стільці, залишається у колі «ведучою», зупиняє гру і продовжує урок. Орієнтовне тривання руханки – 3-5 хв. 

Використані джерела:

Освітня збірка «Всі різні – всі рівні», вправа «Лінії історії», с.93-94.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: У класі мають бути рухомі парти. На початок уроку їх краще відсунути під стіни / в одне місце. У класній кімнаті розташувати стільці великим колом (1 стілець на людину). Пачка стікерів (з розрахунку 5 стікерів на 2х дітей). Стікери можна замінити кольоровими чи білими картками (четвертинками чи третинками А4), які потім можна або просто складати на підлозі, або кріпити на дошці за допомогою малярного скотчу. Намальована на дошці лінія часу (можна просту лінію, можна позначити століття); альтернативно – смужка малярного скотчу по діаметру кола, в якому сидять діти.
Опис вправи для проведення в онлайн форматі:

Цю вправу можна виконати онлайн, якщо дати випереджуюче домашнє завдання подумати вдома про 5 подій в історії України, явідком яких хочуть бути діти, та написати хоча б по реченню, чому саме цих подій. В ідеалі, це завдання можна дати на виконання парам або трійкам (якщо учні вашого класу контактують між собою і зможуть виконати цю вправу разом). 

Під час онлайн-уроку, якщо діти виконували завдання в парах чи трійках, можна переходити до кроку 3. ДУчитель фіксує запропоновані дітьми події на дошці Padlet (https://padlet.com/), обираючи варіант розміщення публікацій «Timeline» (можна попередньо на ній зробити розмітку на століття):

Якщо діти виконували завдання самостійно, ви можете обєднати їх у групи з 3-4 осіб у сесійних залах. Діти мають обговорити свої ідеї та обрати 5 спільних подій від групи, розмістити їх на Падлеті самостійно. Вчитель_ка ходить сесійними залами, щоб упевнитися, що учні зрозуміли завдання; при потребі допомагає технічно. (10-15 хв).

Після того, як закінчився відведений на вправу час, всі повертаються з сесійних зал на загальну зустріч. Запитання для дебрифінгу:
 

  • Чи правильно ми склали маршрут для машини часу, тобто, чи всі події розташовано в хронологічній послідовності?
  • Наскільки легко було розташовувати обрані вами події на лінії часу? Чому? 
  • Наскільки легко було домовитися про 5 спільних подій у ваших групах? Чому?
  • Чому ці події важливі для вас особисто? Чому вони важливі для нас як українців?
  • Які події згадала найбільша кількість учнів та учениць? Як ви думаєте, чому саме ці події?
  • Які події, з тих, які називали ваші однокласники й однокласниці, вас здивували? Чому?
  • Про які події, яких ви не знали раніше, ви довідалися під час цієї вправи?
  • Чому для нас важливо знати хронологію / вміти розташовувати події на лінії часу?
  • Чого ви навчилися, виконуючи цю вправу?
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда