В Тбілісі відбулася Міжнародна конференція «Як ми впроваджуємо Рамку КДК Ради Європи у наші школи?». Серед 80 освітян-учасників була й численна українська делегація тренерок/-ів та представниць шкіл -учасниць Програми “Демократична школа”.
Зустріч стала майданчиком для інтеграції унікального й різного досвіду України, Грузії та Молдови та налагодження партнерських зв’язків для подальшої співпраці. Найкращі історії успіху з трьох країн будуть презентовані на заключній конференції для шкіл 4 хвилі в червні.
Перший день конференції було присвячено рефлексії над результатами та плануванню подальших дій. Обмірковували питання про мотивацію шкільних команд до впровадження ОДГ/ОПЛ у освітній процес, ефективні способи взаємодії тренерів і шкільних колективів, формування громадянських компетентностей учасників освітнього процесу.
В другий день учителі і директорки з Грузії, Молдови і України ділилися кращими практиками. Виставка шкільних проектів вражала не лише кольоровими постерами, а й цікавими ідеями і різними формами комунікації. На виставку завітали учні грузинських шкіл, які гордо розповідали про свої здобутки у впровадженні демократичних процедур. Особливо зворушливою для української команди була презентація проекту від учнів Валійської публічної школи №2 про шкільний театр, який стирає кордони (директорка – Гванза Гоголадзе). Учні виготовили не тільки постери, а й одягнули зроблені власноруч українські національні костюми. Молдовські, українські й грузинські громадські проекти з екології, здорового харчування, літня школа демократії – усі з «метеликом» у тлі – вражали тим, що були про різний досвід, але про однакову суть: демократія – це про дію. І ця дія ефективна, коли працює загальношкільний підхід і коли долучені до процесу не тільки вчителі, а й передусім учні, а також батьки.
Виставці передувала вранішня панельна дискусія, у який взяли участь міжнародні експерти з ОДГ/ ОПЛ. Директорка Європейського центру ім. Вергеланда Ана Перона-Ф’єльдстад із Норвегії модерувала цю дискусію так, щоб ідеї й коментарі надихнули інших впроваджувати Рамку КДК. Експертка з Молдови Коріна Лунгу ділилися досвідом впровадження предмета «громадянське виховання» та формувального оцінювання на основі Рамки КДК. Представниця з Грузії Манана Ратіані розповідала про професійний розвиток учителів на базі шкіл та про способи розвитку КДК через шкільні проекти.
Національна координаторка Програми "Демократична школа" в Україні Христина Чушак говорила про співзвучність пріоритетів Нової української школи ідеям проекту «Демократична школа». «Компетентний учитель – той, який навчається разом з учням і який навчається від учнів – це, власне, основна ідея демократичних шкіл». Паскаль Момпуа Гайар зосередила увагу на тому, що долати глобальні виклики сьогоднішньої освіти можна за допомогою методів «радикальної педагогіки» - діяльнісного підходу, навчання за межами класу, справжніх, а не зімітованих навчальних проектів.
Демократія – це про відкритість і обмін досвідом, - нагадав учасникам конференції директор Національного інституту професійного розвитку вчителів Беріка Шукакідзе (Тбілісі). Тому запитання «Чим ми можемо поділитися з друзями?» було далеко не риторичним на конференції.
Учасниця заходу Наталя Кідалова:
Міжнародна конференція📝 Найцікавішим є обмін досвідом з упровадження ОДГ/ОПЛ та формування громадянських компетентностей у школах Грузії, Молдови та України:
- тільки вчителі, що мають громадянські компетентності високого рівня, можуть якісно розвивати громадянські компетентності учнів👩💼
- формальної освіти недостатньо, поєднання формальної та неформальної освіти матиме найкращий результат👫👭👬
- учитися від учнів і разом з ними - класно;
- learning by doing) досвід і залучення в процес - запорука успіху💡
- хороші практики мотивують, але помилки дозволяють рости і розвиватися💪
З таким оптимістичним настроєм працюємо далі!