Хоч громадянська освіта давно стала невід’ємною частиною шкільного життя, досі доводиться чути, що цю змістовну лінію складно реалізовувати. Не вистачає часу на додаткові завдання, не завжди є цікаві й змістовні пропозиції, які можна було б упровадити в школі. А тепер ще й дистанційка… Хоч би знаннєвий компонент реалізувати, не до витівок з додатковими завданнями.
Але є школи, які успішно адаптувалися до нових умов і готові ділитися секретами. Сподіваємося, досвід ірпінських педагогів з використання можливостей різноманітних українських та міжнародних програм для розвитку громадянських компетентностей учнівства зацікавить небайдужі шкільні команди.
Ось що розповіла нам вчителька англійської мови Ірпінської СЗОШ №2, регіональна координаторка проєкту «М18» Світлана Меркулова.
Ірпінська спеціалізована школа №2 є випускницею 1 хвилі програми «Демократична школа», однією з учасниць пілотного проєкту «Формування і оцінювання громадянських компетентностей» та командою, яка завжди відкрита до змін та експериментів.
- Як Ви і Ваша школа долучилася до проєктів з розвитку громадянських компетентностей і чия була ініціатива участі?
Ірпінська школа №2 подала заявку у першій хвилі програми «Демократична школа» і стала її учасницею. Програма дала можливість зрозуміти важливість залучення учнівської та батьківської громади до вирішення шкільних питань. Ми стали активніше співпрацювати з громадою міста.
У 2016 році в Ірпені вперше було оголошено конкурс проєктів Громадського бюджету міста. Наша школа розробила і подала 4 проєкти, 3 з яких перемогли і були реалізовані. Найвагомішим для мене, звісно ж, став мій власний проєкт «Шкільна велопарковка». Учні давно просили виділити їм якийсь куточок для велосипедів, тож ідея витала у повітрі. Разом ми написали проєкт, і учні провели масштабну агітацію, щоб залучити громаду міста до голосування за нього. Інші 2 шкільні проєкти змінювали ситуацію не лише в школі, а й у цілому місті. Адже ми створили Медіа-центр для жителів Ірпеня та обладнали спортивний зал, де тепер проводять міські та обласні змагання. Приємно, що мешканці повірили нам та підтримали.
Ще один приклад організованого мною учнівського проєкту – шкільний wi-fi. В моєму 11 класі навчалася президентка школи. Однією з її передвиборчих обіцянок було створення шкільного wi-fi. Ми організували та провели шкільний ярмарок, під час якого зібрали кошти для закупівлі обладнання. Ну, а далі діти мене здивували… Вони самостійно звернулися до очільників міста( ох, і влетіло тоді мені)))) та отримали від них допомогу у вигляді оплати всіх монтажних робіт та підключення до мережі….
- Як вплинула участь у проєктах на учнівство та вчительство школи №2? Як відобразилося це на співпраці з батьками й громадою?
Розвиток громадянських компетентностей є надважливою умовою виховання свідомих громадян. Саме тому Ірпінська СЗОШ №2 разом із ще двома освітніми закладами у Києві та Запоріжжі започаткувала у 2015 році новий проєкт «М18». Назва означає молодь, молодша вісімнадцяти років.
Проєкт має амбітні цілі:
- ознайомити юних виборців з основою демократії – правом вільного волевиявлення,
- допомогти зрозуміти політичну ситуацію на тлі виборів,
- навчити розрізняти відмінності у партійних і передвиборчих програмах та уважно оцінювати обіцянки політиків,
- на практиці побачити роботу виборчих дільниць та включитись у вибори, які проходять у формі імітаційної гри для старшокласників в багатьох містах України одночасно.
Головна мета проєкту – виховання активних та відповідальних громадян демократичного суспільства, формування критичного мислення, спроможності свідомо та відповідально робити свій вибір у житті. У 2015 році під час виборів мера міста у нашій школі вперше в Україні було створено дитячу виборчу дільницю. У 2018 діти обирали партії, а у 2019 взяли участь у виборах Президента України разом із 13-ма тисячами юних виборців із 15 областей.
Принципово важливим у цій грі є те, що всі ролі - голова виборчої дільниці, секретар, члени комісії, спостерігачі , служба безпеки та навіть екзит-пол - виконують діти. У підготовчий період з учнями проводять тренінги та заняття, на яких їх знайомлять із програмами кандидатів та вчать критично їх оцінювати.
Учасники мають зробити вибір, орієнтуючись лише на зміст передвиборчих програм кандидатів у Президенти. Імена кандидатів у Президенти були приховані за літерами (Кандидат «А», Кандидат «Б» тощо). Юні виборці за спеціальними критеріями визначалися, яка програма є найбільш відповідною для розвитку України, та обирали ту, що найбільше відповідає їхнім власним переконанням.
В минулому році до участі у грі долучилися учні 4-го класу. Діти в ігровій формі вперше обирали президента свого класу та створювали власні політичні партії та програми. Хтось скаже: «Рано!», мовляв, тягнемо дітей у політику… Та ми вважаємо, що виховувати активну громадянську позицію й свідоме відповідальне ставлення до громадянських обов’язків не буває зарано. До 13-15 років активність має стати життєво необхідним вибором кожної людини, тоді у 18 ми побачимо юних політиків, творців нашої держави, якими ніхто не зможе маніпулювати. Можливо тоді у нас з’явиться шанс на чесні вибори та компетентну ефективну владу.
В останній день осені 2019-го я була співорганізаторкою наймасштабнішої дитячої події в Ірпені – Першого дитячо-юнацького форуму «Молодші 18 – Ми можемо більше». Ця подія – моя гордість! Активну участь у ній взяли заклади освіти та громадські організації Ірпеня.
Ви би бачили, що робилося у приміщенні Ірпінської міської ради, яке на один день захопили діти! Приймальня мера – для майстер-класу, заступника – для цікавих зустрічей, актова зала – для шоу з депутатами. Безліч активностей, мотивуючих промов та цікавих гостей! Все силами дітей! Ми це зробили!!!
Метою форуму було:
− відкрити двері Ірпінської міськради для дітей і створити комунікативну платформу для зустрічі й спільного обговорення молодіжних проблем й пошуку шляхів їх вирішення;
− підвищити рівень обізнаності дітей і молоді щодо діяльності місцевого самоврядування, мотивації до участі в політичному й соціальному житті міста;
− залучити депутатів Ірпінської міськради, громадських діячів, експертів у різних галузях до діалогу з дітьми і молоддю не як зі школярами, а як із громадянами міста;
− поширювати кращі методи і форми роботи з дітьми і молоддю для формування їхньої активної громадянської позиції;
− презентувати можливості різних організацій та установ для підтримки й розвитку дитячих і молодіжних проєктів;
− зміцнювати молодіжне самоврядування, розширювати мережу партнерства М18.
Форум мав колосальне значення не тільки для молоді міста. Навколо події об’єдналося багато підприємців та громадських організацій, які брали участь у ролі партнерів та стейкхолдерів, волонтерів та спікерів, що проводили для дітей цікаві майстерки і диспути. Ірпінська громада стала більш активною та згуртованою і усвідомила свою відповідальність за розвиток молодого покоління.
- Що б Ви порадили школам/учителям, які хочуть розвивати громадянські компетентності? Де шукати можливості?
Перш ніж навчати громадянських компетентностей чи розвивати їх, необхідно самим їх набути, адже неможливо вчити тому, чого не знаєш сам(а). Важливо розвивати необхідні компетентності в собі. Чого варта лише здатність сприймати інших такими як вони є, не засуджуючи та не нав`язуючи своєї думки, дати право іншим бути іншими. Існує багато можливостей для власного професійного зростання. Це, наприклад, нещодавно створений цикл онлайн-курсів на платформі Prometheus під назвою "30 кроків до нової української школи: навчаємо громадянина". До циклу курсів входить "Стартуємо до успішної школи", «Секрети успішних директора і директорки школи», «Успішне вчителювання – прості рецепти на щодень» та «Школа та громада для дитини». Крім того, є курс "Я знаю гендер" та безліч інших можливостей на різних платформах при бажанні онлайн-навчання чи оффлайн проєктів.
Восени в Ірпені мали відбутися вибори мера, тож діти теж готувалися обирати його в вже звичайному для них форматі на дитячих виборчих дільницях. Проте оголошення карантину та заборона відвідувати навчальні заклади внесли певні корективи, але не стали на заваді розвитку демократії.
Ми перейшли в онлайн-формат та, випередивши чинного президента, провели справжні вибори в смартфоні. Такий формат дозволив залучити юних виборців з інших навчальних закладів, хоча учні нашої школи сумують за атмосферою оффлайн-виборів.
Учні створили гугл-форми для голосування, а сама передвиборча кампанія відбувалася на сторінках Instagram та Facebook. Засідання комісії, прийняття присяги, контроль за дотриманням законності, голосування та підрахунок голосів - усі ці елементи вдалося зберегти в онлайн-форматі. Так що наші "цифрові громадяни пандемії" набули нових навичок, розвинули свої компетенції та показали дорослим, що для них не існує нічого неможливого.
А хіба є в нас тепер шанс не прагнути розвитку й змін, якщо молодь веде за собою? Не зупиняймося!