Від 17 березня до 12 травня тривав фасилітований курс для вчительства про учнівське самоврядування. Учасницями й учасниками курсу стали не лише «шкільні» педагоги, а й їхні колеги з професійної та позашкільної освіти.
Вісім тижнів усі вони розбиралися з цінностями, які лежать в основі учнівського самоврядування, його функціями та повноваженнями, з особливостями взаємодії та ухвалення рішень в УС, з важливістю інформаційного забезпечення та моніторингу й оцінювання діяльності. Разом з тренер(к)ами аналізували документи, що регулюють роботу учнівського самоврядування в «рідних» навчальних закладах, вчилися позбавлятися від надлишкової регуляції й пам’ятати про врахування найважливіших принципів. Пробували створювати евалюаційні анкети та інформаційні повідомлення, планувати зустрічі й щиро обговорювати проблеми та помилки.
Звісно, не обійшлося без подолання об’єктивних та суб’єктивних проблем. На шляху до фіналу траплялися різні пригоди:
- постійні переходи від очного навчання до дистанційного і навпаки в навчальних закладах різних регіонів;
- бунт техніки, коли 2 частини групи опинилися «в паралельній реальності», зайшовши за одним посиланням;
- втрата учасників і учасниць, які не завершили курс з різних причин;
- непорозуміння через різне трактування інструкцій і умов проходження курсу
- та багато інших перешкод, які все ж вдалося здолати і здобути неоціненний досвід.
І відгуки учасниць та учасників, і тренерські рефлексії свідчать про те, що курс вийшов вдалим і вартий подальшого існування. Більше того, на тренерській евалюації вже виникли замисли нових курсів, які можуть вирости з окремих модулів нинішнього. А для натхнення – трохи цитат із відгуків
А) Тренерська евалюація фасилітованого курсу з УС
- Нам вдалося побудувати довірливу навчальну атмосферу в групі й мотивувати учасниць/-ків до подальшого розвитку УС.
- Учасники й учасниці навчилися вчитися одне від одного та змогли відпрацювати отримані інструменти на практиці одразу після виконання навчальних завдань.
- Мети курсу ми досягли. Замість створення великого за обсягом посібника зробили дієвий практичний курс. До того ж, ми побачили, як зробити краще (змінити деякі завдання та систему оцінювання відповідей, врахувати досвід пандемії й виконання завдань онлайн, чіткіше сформулювати інструкції тощо)
- Важливою була дискусія про права людини й цінності. Приємно, що це відмітили не лише тренери, а й учасниці
Б) Відгуки учасниць/-ків
- Чітка структура курсу, доступний алгоритм роботи УС, передбачувані результати і якісна оцінка діяльності
- Тема курсу "Цінності демократії та прав людини в діяльності учнівського самоврядування" була дуже важливою темою у навчанні на курсі. Права людини та їх дотримання є одним з головних принципів у роботі УС. На цінностях демократії базується уся робота учнівського самоврядування.
- Курс дає можливість розкрити та притримуватися цінностей людини, дитини через діяльність учнівського самоврядування
- Чітка структура курсу, доступний алгоритм роботи УС, передбачувані результати і якісна оцінка діяльності
- Рада співпраці із "Демократичною школою", сподіваюсь не востаннє!
- Учасникам бажаю, щоб їх положення працювали та все задумане - здійснювалося! Тренерам - велика вдячність за проведення такого курсу, бо насправді, все було доступно, зрозуміло, а найголовніше -цікаво!
- Всі форми роботи на курсі були між собою пов'язані. Змішане навчання дало не тільки теоретичні основи, але й практичні навички.
- Якби не пандемія, чи змогли б ми потрапити на такий затребуваний курс?) Цінуємо те, що отримали!
- Тепер ми знаємо інструменти, які будемо використовувати при взаємодії та ухваленні рішень.
Уже в наступному навчальному році чекайте оголошень про наступний набір. Обіцяємо удосконалити програму курсу, врахувавши досвід та усунувши недоліки. Будемо прагнути якнайповніше задовольнити запит учительства на якісний і сучасний навчальний контент.