TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

5 кроків для демократичних змін у школі

Що можна змінити в школі, зберігши її унікальність та забезпечивши прогрес? Це, мабуть, найскладніше питання для багатьох. Тож пропонуємо для натхнення практичний досвід шкіл Програми. Прості приклади з історій змін та тренерських звітів, сподіваємося, допоможуть знайти свій демократичний шлях.

  • Використовувати смартфони у навчальному процесі для самостійного засвоєння матеріалу і виконання тестових завдань. Так роблять усе більше вчителів, наприклад, у Львівському ліцеї «Інтелект», Дніпровокам’янській школі, Остерській гімназії. Це знімає напругу, пов’язану з забороною використання гаджетів та контролем дотримання заборон. Натомість, «мобільне» навчання стає сучаснішим і цікавішим для всіх його учасників.
  • Впровадити практику спільного вибору варіативної складової навчального плану: вчителі, учні та батьки. Саме так зробили у Чернівецькій ЗОШ №38. Це було доволі неочікувано й незвично. Але навчальний рік показав, що така практика підвищила відповідальність учасників освітнього процесу та додала всім упевненості у власних силах.
  • Використовувати можливості трансформування шкільного простору. Навіть відсутність сучасного ремонту стін чи підлоги може стати нагодою для прояву творчості педагогів, учнів чи батьків. Не так страшно зіпсувати неідеальну територію – і на шкільних подвір’ях чи в коридорах можна пострибати в класики та гігантські «хрестики-нулики», а старі батареї стають наборами кольорових олівців. Звичайна фарба кількох кольорів, залишки шпалер, списані меблі й ковдри з дитячого садка, кілька годин спільної праці батьків, учнів, громади – і занедбані приміщення в школах перетворюються на тренінгові центри чи кімнати відпочинку. Подібні трансформації простору відбуваються в багатьох школах і, крім творчості, ще й дають змогу об’єднати зусилля та неформально поспілкуватися під час роботи. Наприклад, у Шкарівській школі на Київщині творчо оформили майданчик біля школи за рахунок коштів громадського бюджету, й тепер він перетворився на неформальний навчальний простір на свіжому повітрі.
  • Проводити педради та батьківські збори з використанням форм та методів неформальної освіти. «Світове кафе», «Шість капелюхів», «Створення колажу» та інші альтернативні звичним способи організації взаємодії дорослих людей. Неформальні зустрічі за кавою з батьками чи учнівським самоврядуванням теж стають все частішими в демократичних школах: ліцей інтелект, Новоселицька школа, Марганецька школа.
  • Покращити обмін інформацією в школі. Виявилося, що недостатня активність учнів зумовлена браком поінформованості, а недостатній рівень відповідальності – відсутністю зворотного зв’язку. Налагодивши процес інформування завдяки стендам, шкільному радіо та неформальному спілкуванню, команда Селидівської гімназії відмітила, що це мало позитивний вплив на атмосферу в школі, активне, свідоме й відповідальне долучення усіх до вирішення питань школи.

Звідки ж бралися ці та інші ідеї? Вони з’являлися у діалогах та дискусіях, стали результатом відвертого обговорення проблем і подолання сумнівів. Вони не є універсальними чи беззаперечними. Але їхня цінність у тому, що вони впроваджувалися демократично й були цінними саме для тих закладів і для тих людей, які їх реалізували.

Більше новин... | Підписатися на новини...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда