Демократична школа. Підтримка освітніх реформ в Україні. Описовий звіт 01.11.2021 – 31.12.2022
Європейський центр Вергеланда разом із багатьма іншими організаціями по всьому світу рішуче засудив повномасштабне вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Цей жорстокий акт військової агресії багато в чому визначив діяльність нового циклу програми «Демократична школа», що розпочався в листопаді 2021 року.
Поточний цикл Програми спрямований на сприяння системним демократичним реформам в українській освіті та посилення європейської співпраці шляхом сприяння культурі демократичного громадянства в освітній політиці та її практичному втіленні.
Повномасштабна війна Росії проти України кардинально змінила політичну ситуацію в країні та пріоритети в освіті. Близько 17% території України досі під російською окупацією. 3151 навчальних закладів в Україні були пошкоджені; 440 з них знищено повністю. Майже 8 мільйонів українців знайшли притулок у Європі; майже 40 відсотків з них – діти. Майже 5 мільйонів українців офіційно зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (насправді це число ще більше).
Під час цієї війни українська освітня система виявила небачену стійкість. Уже через два тижні після початку повномасштабного вторгнення, майже усі школи 13 з 24 регіонів відновили навчання. Протягом перших місяців війни були знайдені або винайдені рішення, щоб захистити право кожної дитини на освіту. Відповідаючи на нові потреби, школи перетворилися на центри демократичного громадянства, де приймають внутрішньо переміщених осіб, роздають гуманітарну допомогу та проводять волонтерську діяльність.
Програма адаптується до нових реалій повномасштабної війни, розробляючи способи реагування на надзвичайні ситуації, щоб і надалі підтримувати забезпечення якісної освіти в Україні. Команда наразі організовує консультації щодо реорганізації освітньої політики з залученням українських і міжнародних експертів, підтримує тісний діалог із партнерами в Україні та за її межами, сприяє залученню та інтеграції внутрішньо переміщених дітей та дітей-біженців у їхні нові школи й громади, розвиває психологічну стійкість українських вчителів та сприяє їх професійному розвитку під час війни.