Чимало шкіл починають свій шлях у програмі «Демократична школа» із питань: З чого починати? Що не так? А що міняти? Учні чи навчання? та багато інших. Як свідчить досвід наших учасників, нестандартні уроки і бажання почути кожного можуть помітно змінити весь освітній заклад.
Учасники базового тренінгу із Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 101 дійшли до висновку, що для початку треба поговорити з усіма учасниками освітнього процесу. Для ознайомлення із «Демшколою» провели три тренінги, під час яких батьки, вчителі та учні сформувати власні очікування від участі у Програмі. Виявилося, що учні та батьки чекають від учителів нестандартних інтерактивних уроків та «цікавого» навчання!».
Пам’ятаючи про те, що зміна починається зі створення команди, була сформована ініціативна група, до якої увійшли учні, вчителі та батьки. Усі вони були залучені до складання та реалізації Плану дій.
Допомогли посібники Ради Європи
Перед педагогами стояв виклик – зробити навчання цікавим, інтерактивним. Почалося усе з восьми вчителів, які спершу ознайомилися із посібниками Ради Європи та рамкою КДК (компетентностей для культури демократії). І хоча одразу було непросто, внутрішнє бажання мінятися і змінювати школу мотивувало та не давало все покинути. Не всі педагоги одразу виявилися готовими змінювати підходи, прислухатися до учнів і шукати компроміси в спільній з ними роботі. Але посібники Ради Європи привабили новизною, іншими підходами, цікавим викладенням матеріалу. Тим більше, що вчителі про них раніше і не чули!
Поступово вправи та методи ОДГ/ОПЛ (освіти для демократичного громадянства / освіти з прав людини) вчителі запорізької школи почали інтегрувати у власні уроки. Вони підлаштовували вправи під класи, обмінювалися думками під час засідання ініціативної групи та просто у коридорах школи. У корпоративній групі на Facеbook все частіше з’являлися публікації уроків з інтеграції ОДГ/ОПЛ. Під час однієї з методичних сесій ініціативна вісімка поділилися своїм досвідом та результатами використання посібників. Це надихнуло багатьох, і до команди почали долучатися нові учасники. Колеги зацікавились онлайн бібліотекою на сайті «Демократичної школи», ознайомлювалися з посібниками. Учні ж висловлювали здивування від уроків – а це неабияк мотивувало вчителів продовжувати!
Через чотири місяці посібниками РЄ користувалися вже 14 вчителів, свої напрацювання вони радо представили під час педагогічної ради у квітні 2019 р. А під час проміжного самооцінювання учні відзначили, що на уроках стало цікавіше!
Планування 2019-2020 навчального року відбувалося з урахуванням створеного Плану дій, очікувань, озвучених на початку роботи в Програмі (їх візуалізували і розмістили в холі школи) та отриманого зворотного зв’язку щодо вже зроблених кроків. «Ми спробували утворити власну модель демократичної школи через загальношкільний підхід. Нам потрібен був ґрунтовний документ, який би регламентував роботу закладу освіти та був дороговказом для всіх», - каже заступниця директора з навчально-виховної роботи Наталія Анисимова.
Новий шкільний рік виявив ще одну проблему: кожен має своє «усвідомлення» демократії. Більшість учителів продовжували постійно говорити про обов’язки дітей. Але рішення знайшли: усім вчителям був рекомендований курс на платформі студії онлайн-освіти EdEra «Права людини в освітньому просторі». І 90% учителів Запорізької школи пройшли цей курс. Це дуже допомогло розібратися у питаннях правової освіти, з практичними кейсами, із реакціями вчителів у різних ситуаціях. Зрештою, потім вони самі ініціювали проходження наступного курсу «Недискримінаційний підхід в освіті».
Окрім посібників, Стратегії, онлайн-курсів педагогічний колектив відзначає, що із впровадженням ОДГ/ОПЛ допомогла розібратися рамка КДК. І тепер у кожному навчальному кабінеті є свій «метелик», адже прийшло усвідомлення, що саме так можна проводити останній етап уроку з будь-якого предмету, відрефлексовуючи вивчений матеріал. Також завдяки анкетуванню учнів та батьків вчителі отримали зворотній зв’язок щодо найбільш ефективних методів навчання.
У рамках нещодавно запущеного проєкту «Інтегровані предметні тижні» учні почали ініціювати заходи та активно їх втілювати, у тому числі за участю батьків. Найвдалішими, на думку шкільної громади, були, зокрема, тиждень української мови і трудового навчання, під час якого відбувся хакатон «Український стрій завжди в тренді!», тиждень хімії та географії із науковим пікніком «Друге життя сміття!», а також кольоровий тиждень початкових класів лего–асорті «Безмежний світ гри з Lego!».
Наприкінці минулого, 2019 року у школі відбулась педрада у нестандартному форматі: кожен вчитель заздалегідь отримав завдання підготувати одну вправу з будь-якого посібника Ради Європи, готував анонс та власну рефлексію щодо вправи. Так у цікавій формі вчителі повчилися один в одного, нагадали зміст посібників і дізналися лайфхаки від колег.
Потім був педагогічний марафон #ОДГ/ОПЛ_в_дії в онлайн режимі: тепер уже 30 вчителів проводили вправи з посібників на уроках, робили публікації в корпоративній групі Facebook і вказували, з якого посібника проведена вправа та на розвиток яких компетентностей вона спрямована. Тут розвивали відповідальність, навички участі й усвідомлення власної ідентичності на уроках літератури, і «билися за апельсин» та вчилися вирішувати конфлікти, і малювали «Фігури знань» та розбиралися з правами людини, і досліджували «Силу квітів» на музиці та місцеві бюджети на математиці.
День без розкладу присвятили парку
Один урок плавно перетікав в інший, але наскрізною темою усіх занять («Дубовому Гаю – 60!») був ювілей центрального парку культури та відпочинку Запоріжжя. Наприклад, на уроках англійської мови школярі створювали нові паркові зони, створювали власні турагенції, складали слогани та розробляли рекламу для віртуального туру до Дубового Гаю, на уроці математики – обчислювали, скільки кисню дає Дубовий Гай за рік, на уроці інформатики – «приміряли» на себе професії перекладача/ки, письменника/ці, журналіста/ки, дизайнера/ки і займались зв'язками з громадськістю, створюючи рекламний продукт для Дубового Гаю. Так виглядав у 101-й запорізькій школі вельми оригінальний захід - «День без розкладу».
Після нього стрічка Facebook рясніла позитивними відгуками. А представники/ці учнівського самоврядування «Агенція змін» збирали відгуки від учнів безпосередньо в школі, й абсолютна більшість з них – позитивна: «Клас! Супер! Нічого собі! Цікаво!». І ще в цей день учні, які до цього мали навчальні досягнення на посередньому рівні, казали вчителям: «Ви уявляєте - у мене 8 з математики (фізики, англійської)!». Це вкотре принесло усвідомлення, що нестандартний підхід та інтерактивні методики навчання приносять хороші оцінки.
Так само нестандартно провели у 101-й школі і «Ярмарок професій»: замість звичної зустрічі з представниками ВНЗ (проти неї висловились учні 8-11 класів) ініціативна група вирішила запросити батьків, аби вони поділилися власним досвідом у професіях. Тож майстерні і презентації про власні професії провели 12 представників батьківської спільноти. Це не було легко, але цікаво і захоплююче! А от допомога справжніх інженерів-конструкторів у моделюванні та будівництві конструкції з Lego за темою «Успіх» в рамках участі у Всеукраїнській грі (виставці Play Fest) стала безцінною.
Ще однією цікавинкою стала шкільна система бонусів – стимул карти. За результатами активностей, власних ініціатив і їх втілення учні та вчителі отримують стимул карту. Для учнів це можливість підвищити бал з будь-якого предмету, у початкових класах – плюс один день до канікул. Для вчителів – це відгул в канікулярний час. Дрібничка, але ж яка приємна!
Як кажуть учні початкових класів Запорізької ЗОШ №101, зараз хочеться іти до школи, адже «тепер тут атмосферно, стало прикольно». Запорізька школа й надалі займатиметься інтеграцією ОДГ/ОПЛ в освітній процес шляхом впровадження посібників Ради Європи як основного інструменту формування громадянської компетентності. Та продовжуватиме реалізовувати власну Стратегію розвитку.