Питання екологічного стану міста та його околиць завжди привертало увагу Зборівської української гімназії ім. Завадовича. Проблема збору та своєчасного вивезення побутових відходів неодноразово висвітлювалась на сторінках «Зборівської дзвіниці». Нерідко зборівчани через відсутність контейнерів та смітників у місті викидали сміття у парку, скверах, на березі річки Стрипи. Купи сміття можна було зустріти в зелених зонах та лісосмугах.
Надихнувшись досвідом екологічних практик інших шкіл-учасниць програми «Демократична Школа», учні гімназії вирішили суттєво покращити екологічний стан Зборова.
Вони сформували ініціативну групу, до складу якої також запросили вчителів та батьків. Втім, ініціаторкою виступила учениця 8 класу Христина Ремез, яка писала науково-дослідницьку роботу на тему «Географічно-краєзнавча характеристика Зборова».
Саме з наукового дослідження школярки розпочався екологічний проект «Зборів крокує у Європу».
Учениці гімназії Тетяна Кулик та Вікторія Кармазин опитали мешканців міста, працівників міської Ради, комунальників про екологічну ситуацію Зборова. Однією з найважливіших виявилася проблема засмічення.
Після обробки результатів та підготовки матеріалів дослідження в гімназії організували зустрічі з представниками органів місцевого самоврядування та головою Благодійного фонду Агрохолдингу «Мрія», які погодилися надати фінансову підтримку проекту.
Гімназисти дослідили і позначили на карті місця із найбільшою необхідністю встановлення сміттєвих контейнерів. Запустили рекламну кампанію та спільними зусиллями розробили логотип для акційних футболок «Сортуй роздільно – живи доцільно».
«Громадяни, які сортують сміття, стають більш відповідальними перед своїм містом, країною, планетою і перед власним сумлінням»,- коментують учні.
У вересні 2017 р. проект стартував. У центрі, на площі Шевченка відбулася масштабна просвітницька акція з участю учнів та студентів навчальних закладів міста, представників органів місцевого самоврядування. Місцеві мешканці отримали інформаційні буклети про роздільне сортування. В установах та організаціях встановили по три урни для сміття (26 контейнерів), а на вулицях міста встановили 75 контейнерів (зараз є 115) для пластику, склобою і паперу. За сприяння БФ Агрохолдингу «Мрія» для міста придбано пресувальний апарат та виділено місце і кошти для його встановлення. Приватні особи в перші дні після встановлення контейнерів організували вивіз сміття.
Колишня випускниця гімназії, а нині студентка Мар’яна Боросюк провела серію лекцій для старшокласників про сортування сміття. Прослухавши лекції старшокласники організували інформаційні зустрічі і для учнів початкової школи. Під час цього спілкування вони в інтерактивній формі розповіли молодшим школярам про те, як правильно сортувати сміття у місті.
Інформація про проект висвітлюється на сторінках у мережі Фейсбук «Збирай роздільно – живи доцільно», «Зборів – місто моєї мрії» та в місцевих ЗМІ. А в лютому 2018 року гімназисти були запрошені на обласне телебачення для участі у програмі «Хто як не ми?». Відбувся обмін досвідом щодо реалізації проекту з представниками м. Скалат Тернопільської області.
Звісно, що такий масштабний екологічний проект вимагає систематичної просвітницької роботи, через завантаженість учнів та вчителів не завжди можна це зробити вчасно. Іноді ініціатива учнів наштовхується на бюрократизм, а часом і байдужість з боку чиновників та містян.
Втім, добрі практики швидко поширюються. І до проекту вже долучаються навколишні села та встановлюють контейнери для сортування сміття на території своїх громад.