Коли школа виходить на новий рівень, стає більш демократичною, зазвичай, це викликає активізацію шкільного життя і позакласної роботи. Так, отримані від участі в «Демократичній школі» навички проектної роботи, громадянської освіти та реалізації учнівських ініціатив дозволили Червоноградській ЗОШ №12 як піднятися на якісно новий рівень у співпраці вчителі-учні-батьки-громада, так і втілити цілу низку цікавих проектів.
Початком можна вважати зміну меню в шкільній їдальні. Проблема існувала давно, і ось нарешті «демократичні тренди» дозволили учням говорити про неї вголос. Фактично, це була їх ініціатива. Після цього до коригування меню шкільної їдальні залучили комунальне підприємство, яке займається харчуванням в освітніх закладах.
Тепер учні задоволені їжею: покращено її якість та розширено асортимент, у підсумку – суттєво зросла кількість дітей, які харчуються в шкільній їдальні. А дехто з мам навіть зазначив, що «тепер є стимул і вдома готувати краще, адже діти кажуть, що в школі їх годують не гірше як вдома».
Наступним викликом для шкільної громади стали невисока ефективність роботи органів самоврядування, недієвість їхніх документів та брак інформації у батьків.
Відповідно, чинні документи були проаналізовані та створена група для внесення у них змін. До статуту учнівського самоврядування внесли правки (у тому числі там прописали процедуру обрання голови учнівського парламенту). Було прописано послідовність дій у ситуаціях нерівного ставлення, що підвищило обізнаність і учнів, і вчителів щодо реакції на подібні випадки. А також розроблено правила для учнів кожного класу.
Проведення тренінгів з лідерства і командоутворення дозволили згуртувати шкільну спільноту (особливо учнів) та розвинути навички співпраці. Велику увагу приділили поліпшенню комунікації: створена і активно наповнюється група школи у мережі Facebook, поліпшено роботу сайту школи, на якому створено віртуальну приймальну директора. У школі встановили скриньку довіри для звернень, налагодили випуск шкільної газети «Ми» та роботу радіорубки. І для підвищення рівня поінформованості у питаннях громадянської освіти у Червоноградській школі №12 запровадили факультативні уроки з ОДГ/ОПЛ, а також почали використовувати підручники Ради Європи на окремих уроках.
Школярі загалом дуже позитивно оцінюють зміни: «По-перше, більш відкритим стало спілкування між вчителями та учнями. Налагодились різні способи комунікації. По-друге, тепер на уроках більше часу присвячується питанням демократії, причому, на різних предметах», – розповідає учень 11 класу Олександр Гарасимчук.
Прикметно, що учні школи охоче долучилися до проведення у Червонограді міжнародного фестивалю з прав людини «Docudays UA». А в самій школі з нагоди тижня права були організовані правові батли, які викликали неабиякий інтерес серед дітей.
«Діти стали значно обізнанішими щодо своїх прав, – каже соціальний педагог Ірина Брух. – Вчителі вийшли із «зони комфорту» і почали впроваджувати щось нове на своїх уроках. Мені, як соціальному педагогу, після тренінгів «Демократичної школи» стало значно легше працювати з дітьми в силу кращої їх поінформованості в питанні громадянської освіти».
Іншим важливим напрямком, де зафіксовано помітний прогрес, є активізація проектної діяльності. Завдяки цьому школа суттєво розширила співпрацю з місцевою громадою, потенційними спонсорами та органами місцевого самоврядування.
Об’єктивно, раніше ЗОШ №12 мало долучалась до заходів, що виходили поза межі школи. Не вистачало й інформації про можливості, які існують для шкіл, бракувало навичок проектного менеджменту.
На запит школи було проведено тренінг «Проектний підхід в роботі освітнього закладу», після якого шкільна громада включилась у пошук інформації про можливості для навчальних закладів. У 2016-17 рр. з ініціативи директорки школа взяла участь у проекті «Відкривай Україну» (із 7-11 класів було залучено по троє учнів). Також Червоноградська ЗОШ №12 брала участь в екологічному проекті, була відібрана в ранках конкурсу шкіл за Програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 рр. А з ініціативи учителя історії ЗОШ долучилась і до проекту «Gofunded».
Участь в цих проектах дозволила помітно пожвавити діяльність учнівського самоврядування, згуртувати шкільну громаду, активізувати ініціативність вчителів. Важливо, що Червоноградська школа здобула й неоціненний досвід проведення вдалих PR-кампаній. А інформація про проекти стали неодмінною частиною комунікаційної стратегії освітнього закладу. Цінність проектів ще й у тому, що завдяки ним вдалось налагодити тісну співпрацю як з українськими, так і зі школами сусідніх держав. Але найголовнішим фактором є залученість всіх учасників шкільної спільноти.
І в подальшому червоноградські школярі залюбки брали участь у міському форумі учнівського самоврядування «Деактивізація» (у ЗОШ №12 виявилося найкраще самоврядування міста), у міських благодійних ярмарках, у програмах популяризації волонтерства та ін.
Іншим цікавим кроком стало залучення представників громадянського суспільства – письменників, громадських активістів як спікерів, які проводять майстер-класи, лекції, тренінги. Ці кроки сприяють розвитку неформальної освіти.
Звісно, що є випадки консервативного ставлення окремих педагогів, які не поспішають застосовувати нові методики в роботі. Проте загалом школа демонструє позитивну динаміку, зокрема, у зростанні рівня громадянської компетентності учнів.
«Всі учасники освітнього процесу стали активнішими та ініціативнішими, більше залученими до життя школи. Ініціатив від батьків щодо організації різних заходів дуже багато. Значно відкритішими стали вчителі, зокрема, в стосунках з дітьми і з батьками. За моїми спостереженнями, у дітей та батьків зросло почуття відповідальності», – підсумовує директор школи Уляна Свйонтек.