TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Як «Демократична школа» запустила «Нескучні зміни» 

 Коли шкільні повідомлення на стендах нудні й одноманітні, а цілих 10 куренів учнівського самоврядування не роблять те, чого від них очікують, усім стає зрозуміло: потрібні зміни. 

neskuch DSC07732

  • Спочатку не вдавалося активізувати учнів, ніяк не могли їх розрухати, - пригадує директорка Нескучненської ЗОШ. - Учителі довго шукали підходи, і лише через пів року зрозуміли, що не можна чекати від дітей пропозицій, коли вони не знають, як може бути по-іншому. Зробили висновок, що починати треба із впровадження занять з ОПЛ/ОДГ. Коли почали їх проводити, спілкуватися з іншими школами-учасницями проекту «Демократична школа», обмінюватися досвідом, тоді активізувалась учнівська молодь. Більш довірливими стали і стосунки з батьками. 

Після виборів на першому ж засіданні нового складу учнівського самоврядування вирішили насамперед спростити структуру – щоби врядування стало дієвим та результативним. Також утворили три центри: Дизайн+, Медіацентр та Центр дозвілля, і дещо пізніше додали ще один - Центр медіації. Найбільш активним виявився Медіацентр, що, зрештою, було і не дивно.

Ще у 60-70-х роках минулого століття у Нескучненській школі працював потужний гурток телебачення і журналістики, чимало випускників пішли працювати у медіа. Ще до 2014 року учні видавали шкільну газету. Однак усе це якось підзабулося і зникло. І ось медійний центр у школі вирішили відновити.

Організували зустріч з батьками, які свого часу відвідували гурток у школі або працювали (чи ще працюють) у ЗМІ. Обговорили з ними, як функціонував цей гурток раніше, що потрібно для створення і роботи Медіацентру зараз, та хто яку допомогу може надати. Учні спільно з батьками і педагогами почали шукати нові можливості, знаходити проекти для отримання грантів, проводити заняття із залученням батьків, що мають досвід роботи у медіа. neskuch DSC077410.75x

На початку минулої осені в інтернеті знайшли інформацію про проект Youth MediaLab. Батьки запропонували подати заявку, але як це правильно зробити, ані вони, ані учні не знали. Допомогли вчителі - разом з ними написали проєкт і подали його на конкурс. Для участі необхідно було зняти відеоролик на тему «Супергерої серед нас» і написати мотиваційний лист. Умови були виконані, школа стала одним із переможців і виграла обладнання для Медіацентру.

Наступним етапом було створення творчого колективу, який би займався виробництвом медіапродукту. Група отримала назву «Нескучненський медіацентр» (НМЦ), а одну з регулярних передач назвали «Нескучні новини». Відеороботи, створені у Медіацентрі, розміщують на власному YouTube-каналі. Також школярів навчали роботі з обладнанням, знайомили з алгоритмом створення новин та інших медіапродуктів. 

За роботу НМЦ відповідають 8 учнів, при цьому двері відкриті для усіх бажаючих – хоч для разової співпраці, хоч для постійної. На зборах медіацентру обрали пріоритетні напрямки – випуски новин, ток-шоу з цікавими людьми та документальні проєкти про історію школи чи села. 

neskuch DSC01553

Серед учасників творчого колективу досить швидко намітилася тенденція до спеціалізації: це оператори і монтажери, сценаристи та генератори ідей, ведучі і журналісти. Хоча часто ситуації складаються як у реальному житті, тож школярам доводиться займатись різною роботою, а не лише своїм напрямом. 

У творчих планах учасників Медіацентру – репортажі зі значущих районних заходів, цикл музейних відео, а також стрім цікавих подій з життя школи та громади. «Ми плануємо стати цікавими не тільки для школи і свого села, а й для свого району (а можливо, і для області, або й для України). Сподіваємося, що наша робота допоможе комусь визначитися зі своєю майбутньою професією», - говорить Катя, учениця 8 класу.

Загалом, учні Нескучненської ЗОШ відзначають велику кількість позитивних зрушень за останній час. «Найбільше змінилася співпраця з вчителями, точніше, вона з’явилась і почала розвиватися. Всі учні стали сміливішими, додають свої ідеї до різних заходів. А ще ми разом з педагогом-організатором створюємо відео, яке називається «Нескучні новини», це нас поєднує, і це робимо ми, а не дорослі», - говорить про зміни в школі десятикласниця Анастасія. 

Водночас, змінюються і відносини школи та місцевої громади. «Ми оголосили проєкт щодо ремонту спортивного майданчика, і нам допомогли батьки, сільська рада і наш фермер. Батьки шукали вдома труби для турніків, зварювальника запросив сільський голова, ми всі разом прибирали, усе встановлювали. Тепер ще хочемо майданчик для гри у баскетбол зробити», - розповів учень 11 класу Кирило.

У Нескучненській школі відбулися системні зміни. Учні стали більш активними та відкритими, налагоджено співпрацю з батьками, учителями та місцевою громадою. Після «Демократичної школи» цей заклад освіти активно долучився ще майже до десятка різноманітних проєктів. А в найближчих планах – створення парку та екологічної варти села. 

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2025 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда