TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Усі різні – усі рівні: демократичне середовище для інклюзії

22

Концепція інклюзивної освіти відображає одну з головних демократичних ідей – усі діти є рівноправними й активними членами суспільства. Демократичне середовище формується шляхом запровадження прозорих демократичних процедур у школі, особливо тих, які спрямовані на мирне залагодження конфліктів, запобігання і боротьбу з дискримінацією.

В Тернопільській ЗОШ №28 запроваджено інклюзивну форму навчання у 2016-2017 навчальному році. Минулого року у школі  навчалися двоє дітей з особливими освітніми потребами. З дітьми працювали: учитель початкових класів, асистент учителя та практичний психолог.

З 2017-2018 навчального року в школі відкрито 4 інклюзивних класи. У школі  навчається вже 6 дітей з особливими освітніми потребами віком від 7 до 11 років. Окрім вчителів початкової школи і вчителів-предметників з дітьми працюють чотири асистента вчителя, чотири фахівці (практичні психологи, логопед та тифлопедагог).

«До участі у Програмі «Демократична школа» основною метою для нас було надання якісної освіти учням. Проте тренери звернули нашу увагу на те, що потрібно краще організувати середовище, в якому навчаються учні.», – коментує директорка Лілія Вавринів.

Робота над створенням демократичного середовища для інклюзії розпочалась ще влітку. Педагоги на чолі з директором  школи взяли участь у навчальному проекті від міжнародної організації Erasmus+, що був спрямований на подолання дискримінації в сфері освіти.

Наступним кроком стала організація «Круглого столу», метою якого було залучення батьків учнів з особливими потребами, класних керівників, асистентів, адміністрації та фахівців до обговорення плану роботи на 2017-2018 навчальний рік.

У жовтні-листопаді провели тренінги для класних керівників із метою відпрацювання навичок ефективного спілкування, формування уявлень щодо толерантності до дітей з особливими освітніми потребами.
Мама дитини з особливими освітніми потребами організувала ярмарок: вона разом із своїм сином, що навчається в інклюзивному класі, та донечкою-восьмикласницею   напекла пряників і за дві перерви пряники були розкуплені.

“Фактично батьки стали волонтерами, які навчали нас, учителів,  роботі з дітками з особливими освітніми потребами.”, – зазначила директорка школи.

У листопаді 2017 року   в школі реалізували проект «Тиждень толерантності». У цей тиждень класні керівники водили своїх учнів в гості до дорослих людей, що є членами Тернопільської обласної організації українського товариства сліпих (УТОС), до інклюзивних класів запрошувалися аніматори-волонтери. Учням 5-11 класів запропонували обрати тему для створення «соціальної реклами» щодо боротьби з дискримінацією. Кожного дня учні, педагоги і навіть деякі батьки носили одяг певного кольору. Кольори обиралися учнівським самоврядуванням.

“ Зараз можна просто підійти і висловити думку, зменшився  бар’єр між учнями та вчителями, а й у класі вміємо висловитись, вислухати думку.”-коментують учні.

“У школі змінилася  атмосфера, немає бар’єрів у спілкуванні. Демократична школа  підштовхнула по-новому подивитись на освітній процес.”, – коментують батьки.
На перервах можна побачити, як учні старшої школи допомагають учням з особливими потребами в їдальні чи піднятися по сходах. З початку року не повідомлено про жоден випадок цькування, що свідчить про те, що основне кредо «Усі різні – усі рівні» учні і вчителі Тернопільської ЗОШ зрозуміли і прийняли.

«Нам так соромно, що раніше ми сміялися з таких дітей. Якщо зустрінемо їх знову – обов’язково вибачимося перед ними!»,  – учні 3-В класу.

Після таких заходів мама учня 2 класу сказала: «Я одразу знала, що мій син потребує допомоги у навчанні, проте не хотіла оформляти для нього інклюзію, щоб на нього «не тикали пальцями», на сьогоднішній день розумію, що в цій школі права таких дітей не порушують і створюють толерантне середовище для розвитку. Наразі збираю усі потрібні документи» (з етичних міркувань прізвище мами і дитини не вказуємо).

У більшості вчителів є багато запитань щодо організації класного демократичного середовища, а деякі звернули увагу на те, що у них недостатньо інформації про методи роботи з учнями з особливими освітніми потребами. Батьки-волонтери допомогли  у вирішенні цього питання, знайшовши пілотний онлайн-курс з інклюзивного навчання від ГО «Смарт освіта». Передбачається, що вчителі, батьки та представники шкільних адміністрацій зможуть подивитися лекції, покликані дати їм глибше розуміння роботи в інклюзивному класі.

“До участі в Програмі про дітей з особливими освітніми потребами знали у школі лише адміністрація та учителі інклюзивних класів. Залучивши батьківську громаду до дієвої участі у житті школи, надавши батькам та дітям право голосу щодо вирішення питань та викликів в освітньому середовищі, батьки  дітей з особливими освітніми потребами запропонували свою підтримку і допомогу. Саме вони дали поштовх усій шкільній команді, пропонують ідеї, знайомлять із фахівцями із цієї теми, організовують зустрічі, тренінги. Батьки відчули свою спроможність, учні можливість співпрацювати, співпереживати, допомагати, а педагогічний колектив професійно зростати, шукаючи нові можливості, долаючи нові виклики.”,- коментують тренери Програми Ярина Сухецька, Олександр Фомічов.

З наступного року в школі  буде навчатися 7 учнів з особливими потребами, тому продовження створення демократичного середовища для інклюзії залишається актуальною темою.  Планується створити кабінет для роботи із дітьми, адже не всі можуть працювати в класі цілий урок. А «Тижні толерантності» і тренінги для педагогів зробити доброю традицією.

 

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда