Щоби крокувати в ногу з часом та готувати нове покоління учнів до життя в демократичному суспільстві, школам і їх спільнотам також потрібні зміни.
Як свідчить досвід Програми «Демократична школа», навіть коли йдеться лише про перезавантаження учнівського самоврядування, шкільна спільнота помітно змінюється. Але цим у Стецьківському ЗЗСО I-III ступенів, що на Сумщині, не обмежились…
Отаманами можуть бути не лише хлопці
Не можна стверджувати, що у Стецьківській школі усе було незадовільно і безнадійно. Адже тут вже понад двадцять років учнівське самоврядування існує у вигляді Козацької Республіки. Її життя йшло розмірено, але одноманітно, відчувався брак свіжих ідей та не вистачало ініціативи самих учнів.
На початках співпраці з «Демшколою» були визначені основні завдання участі в проєкті: це активізація учнівського самоврядування та формування громадянських компетентностей учнів.
Першим кроком став перегляд статуту Козацької Республіки. Були обговорені мета, завдання, види діяльності, а також членство в курені, права та обов'язки, організаційна структура, кошти і майно. Вирішили виключити зі статуту пункт про кошти та майно, ввести нову посаду обозного (для контролю за порядком в освітньому середовищі).
Але найголовнішою зміною стало вилучення зі статуту положення про те, що балотуватися на посаду отамана - голови учнівського самоврядування можуть тільки хлопці. Питання гендерної рівності та права кожного й кожної балотуватись і бути обраним широко обговорювалось представниками учнівського самоврядування у своїх класах. Після цього обговорення думки учнів та учениць збирали шляхом опитування.
Усі нововведення реалізували під час виборів курінного отамана. Уперше у голосуванні взяли участь всі учні школи. Перемогу здобув учень 8 класу Євген Шаповал: «Вибори отамана для мене – інтрига, адже було чимало достойних кандидатів. Я дуже хвилювався, не був упевнений у перемозі, адже голосувала вся школа. Мене насправді вразило, що велика кількість учнів віддала голос саме за мене».
Учнівські ініціативи та активності
Вагомою зміною в учнівському самоврядуванні стали обговорення загальношкільних рішень із залученням учнів, вчителів та адміністрації школи. Адже раніше дорослі були окремо, діти – окремо.
Тепер члени УС можуть бути присутніми на нарадах у директора і на зборах батьківського комітету, брати участь в обговореннях питань щодо загальношкільних заходів, можуть звертатися до директора зі своїми пропозиціями. Співпраця фактично відбувається на рівних.
Під час круглих столів враховувалися насамперед інтереси учнів у загальношкільних заходах. Завдяки цьому учні ініціювали та реалізували: акцію «Алея списаних зошитів», започаткували радіолінійки та «Вітання іменинникам» в рамках діяльності шкільного медіацентру «Kozak FM», челенджі «Ланцюг єдності» до Дня Соборності України, «Я прибрав свою планету! А ти?» до Дня збереження довкілля, «Квітка пам’яті» до Дня пам’яті та примирення 8 травня.
Поліна Гармаш, яка була однією з ініціаторок челенджу «Я прибрав свою планету. А ти?» зазначила: «Дуже люблю природу й піклуюся про збереження довкілля. Хочу мати більше однодумців. Добре, що учні нашої школи почали активніше виявляти власну ініціативу, цьому сприяла участь у програмі «Демократична школа».
За ініціативою учнів у закладі освіти навіть змінили режим роботи: збільшили перерви між уроками, щоб була можливість більше часу перебувати на свіжому повітрі.
Внаслідок перезавантаження роботи учнівського самоврядування збільшилась довіра учнів до його керівного органу, при цьому й учителі повірили у сили і спроможність учнів. Тепер при плануванні заходів насамперед враховують інтереси школярів, а педагоги стали тісніше співпрацювати з дітьми при організації та проведенні свят, дозвілля, корисних справ тощо. Кожен учень бере участь у заходах добровільно, без примусу чи тиску з боку педагогів. Зі свого боку батьки більше заохочують школярів. Загалом, покращилось порозуміння між батьками, учнями і вчителями.
- Участь у Програмі «Демократична школа» повернула життя учнівського самоврядування в нове, сучасне, інноваційне русло, - вважає Євген Федорченко, учень 11 класу. – Наразі учні відчувають себе більш комфортно, вільно та впевнено. Ці зміни позитивно вплинули на всіх. Ми відчули, що майбутнє закладу тепер залежить від нас!
Нові компетентності для учнів
Другий напрямок діяльності шкільної команди Стецьківського ЗЗСО – інтеграція наскрізної громадянської компетентності в освітній процес. Для цього створили робочу групу, до якої увійшли вчителі української мови та літератури, англійської мови, історії України, зарубіжної літератури і предмету «Я досліджую світ».
У закладі освіти започаткували проведення тижня громадянської освіти і двох тижнів права.
Під час уроків учні початкової школи разом зі своїми наставниками знайомилися із безпечним світом людини та способами запобігання «соціальній ізоляції», вивчали свої обов’язки в школі та вдома, порівнювали і зіставляли традиції та колорит інших народів, вчилися сприймати всі народи й людей такими, якими вони є. На уроці української мови шестикласники з’ясовували, які риси мають бути у лідера/лідерки класу – десятника/десятниці.
Ірина Сердюк та Світлана Хандюк, класоводи 1 та 2 класу, напрацювали власну скарбницю вправ для формування громадянської компетентності. Діти вчилися висловлювати свою думку, слухати і чути думки інших, долати гендерні стереотипи захоплень та уподобань під час виконання вправ «Я можу і хочу бути різним», «Відгадай, що я люблю», «Усі ми рівні – усі ми різні». Першим кроком у розвитку громадянської компетентності першокласників було виготовлення лепбуків «Правила класу» та «Наші обов’язки».
У своїй роботі вчителі почали використовувати посібники Ради Європи: «Компас», «Компасіто», «Громадянська відповідальність». На уроках літератури та англійської мови почали глибше обговорювати та аналізувати поведінку героїв творів.
Наталія Школяренко, класовод 3-А класу, розповідає: «Із задоволенням використовую вправи з посібників на всіх своїх уроках. Діти чекають того моменту, коли ми починаємо працювати в групах, висловлювати та обговорювати власні думки, ідеї. Як результат – учні мого класу стали більш відповідальними та ініціативними. Самостійно запропонували проєкт Стоп-COVID».
Після завершення чергового циклу Програми «Демократична школа» й надалі житиме у Стецьківському закладі освіти. Адже на майбутнє уже визначено цілий ряд завдань: залучити більше вчителів-предметників для формування громадянської компетентності, удосконалити процедури мирного вирішення конфліктів та протидії дискримінації. Потрібно також спрямувати роботу школи на вирішення проблем у громаді та підтримку громадських інтересів.
Участь команди Стецьківського ЗЗСО I-III ступенів у Програмі «Демократична школа» – це новий, цікавий та змістовний етап у житті учасників освітнього процесу – учнів, педагогів, батьків. Вероніка Чепурна, учениця 8 класу, вважає, що «Демшкола» допомогла їй стати вільнішою у висловленні своїх думок, зав'язати товариські стосунки з учасниками проєкту з інших шкіл України, а спілкування між учнями та вчителями стали рівноправними і партнерськими – тепер усі «на одній хвилі».