TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

У Стецьківському ЗЗСО тепер усі «на одній хвилі»

stc 11Щоби крокувати в ногу з часом та готувати нове покоління учнів до життя в демократичному суспільстві, школам і їх спільнотам також потрібні зміни.

Як свідчить досвід Програми «Демократична школа», навіть коли йдеться лише про перезавантаження учнівського самоврядування, шкільна спільнота помітно змінюється. Але цим у Стецьківському ЗЗСО I-III ступенів, що на Сумщині, не обмежились…

Отаманами можуть бути не лише хлопці

Не можна стверджувати, що у Стецьківській школі усе було незадовільно і безнадійно. Адже тут вже понад двадцять років учнівське самоврядування існує у вигляді Козацької Республіки. Її життя йшло розмірено, але одноманітно, відчувався брак свіжих ідей та не вистачало ініціативи самих учнів.

На початках співпраці з «Демшколою» були визначені основні завдання участі в проєкті: це активізація учнівського самоврядування та формування громадянських компетентностей учнів.

Першим кроком став перегляд статуту Козацької Республіки. Були обговорені мета, завдання, види діяльності, а також членство в курені, права та обов'язки, організаційна структура, кошти і майно. Вирішили виключити зі статуту пункт про кошти та майно, ввести нову посаду обозного (для контролю за порядком в освітньому середовищі).

Але найголовнішою зміною стало вилучення зі статуту положення про те, що балотуватися на посаду отамана - голови учнівського самоврядування можуть тільки хлопці. Питання гендерної рівності та права кожного й кожної балотуватись і бути обраним широко обговорювалось представниками учнівського самоврядування у своїх класах. Після цього обговорення думки учнів та учениць збирали шляхом опитування. stc 3 1

Усі нововведення реалізували під час виборів курінного отамана. Уперше у голосуванні взяли участь всі учні школи. Перемогу здобув учень 8 класу Євген Шаповал: «Вибори отамана для мене – інтрига, адже було чимало достойних кандидатів. Я дуже хвилювався, не був упевнений у перемозі, адже голосувала вся школа. Мене насправді вразило, що велика кількість учнів віддала голос саме за мене».

Учнівські ініціативи та активності

Вагомою зміною в учнівському самоврядуванні стали обговорення загальношкільних рішень із залученням учнів, вчителів та адміністрації школи. Адже раніше дорослі були окремо, діти – окремо.

stc 10

Тепер члени УС можуть бути присутніми на нарадах у директора і на зборах батьківського комітету, брати участь в обговореннях питань щодо загальношкільних заходів, можуть звертатися до директора зі своїми пропозиціями. Співпраця фактично відбувається на рівних.

Під час круглих столів враховувалися насамперед інтереси учнів у загальношкільних заходах. Завдяки цьому учні ініціювали та реалізували: акцію «Алея списаних зошитів», започаткували радіолінійки та «Вітання іменинникам» в рамках діяльності шкільного медіацентру «Kozak FM», челенджі «Ланцюг єдності» до Дня Соборності України, «Я прибрав свою планету! А ти?» до Дня збереження довкілля, «Квітка пам’яті» до Дня пам’яті та примирення 8 травня.

Поліна Гармаш, яка була однією з ініціаторок челенджу «Я прибрав свою планету. А ти?» зазначила: «Дуже люблю природу й піклуюся про збереження довкілля. Хочу мати більше однодумців. Добре, що учні нашої школи почали активніше виявляти власну ініціативу, цьому сприяла участь у програмі «Демократична школа».

За ініціативою учнів у закладі освіти навіть змінили режим роботи: збільшили перерви між уроками, щоб була можливість більше часу перебувати на свіжому повітрі.

Внаслідок перезавантаження роботи учнівського самоврядування збільшилась довіра учнів до його керівного органу, при цьому й учителі повірили у сили і спроможність учнів. Тепер при плануванні заходів насамперед враховують інтереси школярів, а педагоги стали тісніше співпрацювати з дітьми при організації та проведенні свят, дозвілля, корисних справ тощо. Кожен учень бере участь у заходах добровільно, без примусу чи тиску з боку педагогів. Зі свого боку батьки більше заохочують школярів. Загалом, покращилось порозуміння між батьками, учнями і вчителями.

  • Участь у Програмі «Демократична школа» повернула життя учнівського самоврядування в нове, сучасне, інноваційне русло, - вважає Євген Федорченко, учень 11 класу. – Наразі учні відчувають себе більш комфортно, вільно та впевнено. Ці зміни позитивно вплинули на всіх. Ми відчули, що майбутнє закладу тепер залежить від нас!

Нові компетентності для учнів

stc 7

Другий напрямок діяльності шкільної команди Стецьківського ЗЗСО – інтеграція наскрізної громадянської компетентності в освітній процес. Для цього створили робочу групу, до якої увійшли вчителі української мови та літератури, англійської мови, історії України, зарубіжної літератури і предмету «Я досліджую світ». 

У закладі освіти започаткували проведення тижня громадянської освіти і двох тижнів права.

Під час уроків учні початкової школи разом зі своїми наставниками знайомилися із безпечним світом людини та способами запобігання «соціальній ізоляції», вивчали свої обов’язки в школі та вдома, порівнювали і зіставляли традиції та колорит інших народів, вчилися сприймати всі народи й людей такими, якими вони є. На уроці української мови шестикласники з’ясовували, які риси мають бути у лідера/лідерки класу – десятника/десятниці.

Ірина Сердюк та Світлана Хандюк, класоводи 1 та 2 класу, напрацювали власну скарбницю вправ для формування громадянської компетентності. Діти вчилися висловлювати свою думку, слухати і чути думки інших, долати гендерні стереотипи захоплень та уподобань під час виконання вправ «Я можу і хочу бути різним», «Відгадай, що я люблю», «Усі ми рівні – усі ми різні». Першим кроком у розвитку громадянської компетентності першокласників було виготовлення лепбуків «Правила класу» та «Наші обов’язки». 

У своїй роботі вчителі почали використовувати посібники Ради Європи: «Компас», «Компасіто», «Громадянська відповідальність». На уроках літератури та англійської мови почали глибше обговорювати та аналізувати поведінку героїв творів.

Наталія Школяренко, класовод 3-А класу, розповідає: «Із задоволенням використовую вправи з посібників на всіх своїх уроках. Діти чекають того моменту, коли ми починаємо працювати в групах, висловлювати та обговорювати власні думки, ідеї. Як результат – учні мого класу стали більш відповідальними та ініціативними. Самостійно запропонували проєкт Стоп-COVID».stc IMG ecb97633787095cbabb287f920722f38 V

Після завершення чергового циклу Програми «Демократична школа» й надалі житиме у Стецьківському закладі освіти. Адже на майбутнє уже визначено цілий ряд завдань: залучити більше вчителів-предметників для формування громадянської компетентності, удосконалити процедури мирного вирішення конфліктів та протидії дискримінації. Потрібно також спрямувати роботу школи на вирішення проблем у громаді та підтримку громадських інтересів.

Участь команди Стецьківського ЗЗСО I-III ступенів у Програмі «Демократична школа» – це новий, цікавий та змістовний етап у житті учасників освітнього процесу – учнів, педагогів, батьків. Вероніка Чепурна, учениця 8 класу, вважає, що «Демшкола» допомогла їй стати вільнішою у висловленні своїх думок, зав'язати товариські стосунки з учасниками проєкту з інших шкіл України, а спілкування між учнями та вчителями стали рівноправними і партнерськими – тепер усі «на одній хвилі».

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда