TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Три проєкти для Брацлавської школи

На те, що шкільне середовище стає більш демократичним, безпомилково вкажуть конкретні речі. У Брацлавській школі І-ІІІ ступенів (Немирівський район Вінничини) після жовтневого тренінгу Демшколи з проєктної діяльності та налагодження партнерства із громадою до справи взялися усі. Група вчителів ініціювала проєкт зі створення служби порозуміння у школі, учні запропонували створити на базі закладу освіти молодіжний центр, а група батьків розробила проєкт здорового харчування школярів.

Брацлав phoca thumb l festyval zdorovoi izhi 2019 14

Батьки взялися за здорове харчування

  • Восени 2019р. під час тренінгу ми сформували команду батьків і написали проєкт, який запроваджує здорове харчування у нашій школі, - розповідає учасниця батьківської групи Вікторія Галуга.

До команди підключили адміністрацію та представників шкільного самоврядування, вивчили рекомендації експерта Євгена Клопотенка щодо покращення культури харчування у школах. Батьківська команда обговорила план дій, провела опитування учнів, сконтактувала із командою Клопотенка і розпочала реформу

  • Діяли ми відповідно до прописаних кроків. Вже через два тижні після тренінгу провели перший фестиваль здорового харчування, до якого залучили всю школу. Учні повинні були приготувати корисну страву, описати її, порахувати собівартість, скласти ціну страви та гідно її представити і продати на фестивалі. Також учні підключилися до «Food challenge» - знімали на відео кулінарний процес. А потім батьки й учні із захватом розповідали, як чудово і смачно все вийшло та як усі згуртувалися! – пригадує Вікторія Галуга.

 харчування на вибір

На ярмарку учні вторгували більше 6 тис. грн. і вирішили, що за ці гроші закуплять новий посуд у шкільну їдальню, узгодять нове меню з учнями та кухарами і будуть шукати додаткове фінансування на нове обладнання для кухні. З другого фестивалю здорового харчування учні зібрали 8 тис. грн. і запропонували використати їх для придбання фортепіано для актового залу. Наразі у шкільній їдальні новий посуд, погоджено двотижневе меню, і щочетверга відбувається «День їдальні», коли діти самостійно обирають, що будуть їсти.

Також батьківський актив подав заявку на участь в проєкті «Healthy Schools» і їздив вивчати досвід впровадження здорового харчування у школах м. Жмеринка. А 17 січня дві мами, Вікторія Галуга і Валентина Лящ - представниці від школи (єдиної з Вінницької області) у рамках проєкту із запровадження культури харчування в школах «CULT FOOD» пройшли навчання у Києві. І тепер в числі 50 лідерів руху CULT FOOD в Україні почали поширювати досвід здорового харчування у школах Брацлава.

Брацлав мами і Клопотенко 2

Вчителі запустили медіацію і дебати

Розроблений вчителями проект зі створення школи медіації також втілений у життя.

Психологиня Зоя Токаленко розповідає:

  • Спочатку ми провели анкетування серед учнів, потім запросили усіх бажаючих стати медіаторами, а в листопаді провели серію тренінгів про конфлікти і чому важливо знати способи їх вирішення для учнів початкової та середньої школи. Учні запропонували, аби нашу Службу порозуміння вирізняв шарф фіолетового кольору, тож 12 медіаторів легко впізнати серед інших школярів. І вони активно взялися до роботи.

Як підкреслила Зоя Токаленко, помітних результатів вдалося досягти завдяки співпраці між учнями, вчителями, волонтерами і партнерами. До слова, у шкільній службі розуміння вчились і спілкувались не тільки українською, але й англійською мовою - разом із вчителькою Людмилою Вельгас та волонтеркою Корпусу Миру Кемі.

Демшкола спонукала вчителів Брацлавської школи створити власну громадську організацію «Активні громадяни в демократичному суспільстві» (NGO ACDS). У рамках ГО успішно діє Школа дебатів молодих спікерів, де молодь Брацлавщини вчиться аргументувати власну думку, практикує ораторське мистецтво, вдосконалює свої навички публічних виступів та розвиває інші навички. Також були написані і подані заявки на отримання кількох грантів, тим часом представники шкільної спільноти долучилися до проекту з інфомедійної грамотності.  

«Ми пишаємось тим, що ACDS не зупиняє свою роботу і під час  карантину. У березні-квітні 2020 року були успішно проведені переговори і налагоджені контакти з освітянами різних країн. І ми розпочали міжнародний проєкт «Відкрий себе світу», де учні Брацлава беруть участь у роботі різноманітних клубів разом із ровесниками з усього світу: Іспанії, Великобританії і навіть Уругваю», - зазначила вчителька англійської мови Людмила Вельгас.

 зустріч Демшкола

Учні беруть ініціативу

Надихнувшись зустрічами у програмі «Демократична школа», учень Саша Пащенко вирішив реформувати учнівське самоврядування. «У вересні ми провели демократичні вибори шкільних президента і парламенту. У нас були передвиборчі презентації програм, на виборах справжня лічильна комісія, спостерігачі. Вперше у школі провели інавгурацію президента. Також ми організували загальношкільні учнівські збори, вислухали виступи старост класів, звіти кабінету міністрів. Обговорили та оновили правила  поведінки в школі, і ці правила підписав кожен учень! А найважливішим було те, що ми відчули рівний підхід з боку вчителів до учнів як до повноцінних членів команди», - каже Олександр.

Разом із однодумцями він узявся за зміни до Статуту шкільного парламенту. Сам парламент працює над проектом створення і облаштування «Молодіжного хабу» на базі школи, де усі бажаючі зможуть цікаво і пізнавально проводити час.

Прем’єр-міністр школи Юлія Жолкевська та міністр культури Каріна Лящ наголошують, що раніше будь-який захід був ініціативою педагогів, а зараз навпаки: «Ми подаємо ідеї, а нам лише допомагають їх впроваджувати. Наприклад, учнівське самоврядування організувало й провело кілька благодійних концертів для вихованців Брацлавського психоневрологічного будинку-інтернату, благодійну акцію, де зібрали іграшки та кошти, які передали в Ладижинський дитячий будинок-інтернат. Учні школи були ініціаторами та активними учасниками різноманітних акцій: «Благодійність замість квітів», метою якої було допомогти в лікуванні дитини з Брацлава; «П'ять картоплин» - завдяки зусиллям учнівського самоврядування та членам батьківського комітету люди, які потребують піклування, отримали запаси овочів та фруктів на зиму. Упродовж зимових свят члени учнівського самоврядування щедрували та колядували, а всі зібрані кошти передали на лікування 4-річної дівчинки, хворої на рак. Президент школи та міністерства турбуються про дозвілля учнів нашого закладу. Ще ми створили сторінку в інстаграмі, де проводимо різні опитування з приводу того, що хочуть наші учні».

Брацлав Вибори 07

Завдяки участі у Програмі вчителі також отримали цінні знання та поштовх до персональних змін.

  • Я погодилась стати педагогом-організатором, і в новій роботі мені суттєво допомогли посібники Ради Європи, - розповідає вчителька Галина Присяжнюк. – Тепер завжди питаю, чого очікують учні, що хочуть учні, як вони бачать наступний урок. Намагаюся враховувати «Рівні участі за Хартом», і в такому форматі мені стало легше працювати.

Галина Присяжнюк підкреслює, що тепер активно залучає і учнів, і батьків, навіть батьківські збори проводить разом з учнями, застосовуючи  інтерактиви і вправи, які доводять важливість спілкування та обговорення питань усім разом. «Виявилося, що діти розкриваються більше на батьківських зборах, ніж говорять вдома. Усі відчули, що роль учня – дуже важлива у школі. Я побачила, що такий підхід згуртовує учнів, батьків і вчителів. І сама відчула, як результати надихають працювати далі, робити щось цікаве. Повернувшись із осіннього тематичного тренінгу «Демшколи», я спробувала себе у ролі тренерки й провела у школі тренінгові сесії по рівнях участі, командотворенню, організувала знайомство старшокласників з «Компасом». Я була настільки натхненна результатами, що подалася на додаткове навчання від Ради Європи «Компас: довготривалий тренінговий курс для тренерів з освіти з прав людини з молодими людьми в Україні», який зараз проходжу», - зазначила пані Присяжнюк.

Як відзначають учні, вчителі й батьки, найважливіше, що дала програма «Демократична школа» брацлавському закладу освіти – це впевненість у собі та усвідомлення того, що лише у партнерстві можна впровадити будь-які зміни.

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда